menusearch

۱۰ دی؛ آغاز ثبت‌نام در آزمون سراسری حفظ و مفاهیم

۱۳۹۷/۱۰/۵ چهارشنبه
۱۰ دی؛ آغاز ثبت‌نام در آزمون سراسری حفظ و مفاهیم
 ۱۰ دی؛ آغاز ثبت‌نام در آزمون سراسری حفظ و مفاهیم

به گزارش صراط المستقیم ، آزمون سراسری حفظ و مفاهیم قرآن کریم سال گذشته با مشارکت معاونت قرآن و عترت وزارت ارشاد و سازمان اوقاف و امور خیریه برگزار شد. امسال وزارت آموزش و پرورش نیز به کمک این دو نهاد آمده است تا دانش‌آموزان را در این طرح همراه کند.

نشست خبری آزمون سراسری حفظ و مفاهیم ساعتی پیش در ساختمان معاونت قرآنی وزارت ارشاد با حضور حجت‌الاسلام خسروی مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی، آموزش و توسعه مشارکت‌های معاونت قرآن و عترت وزارت ارشاد، حجت‌الاسلام سید مصطفی حسینی مدیر اداره امور قرآنی سازمان اوقاف و محمدرضا مسیب‌زاده  مدیرکل قرآن، عترت و نماز وزارت آموزش و پرورش و جمعی از اصحاب رسانه برگزار شد.

حجت الاسلام خسروی درباره میزان حضور شرکت‌کنندگان در آزمون حفظ ویژه کارکنان دولت گفت: 55 هزار نفر در آزمون ویژه کارکنان دولت ثبت‌نام کردند که از این تعداد 49 هزار نفر در آزمون شرکت کردند.

آزمون حفظ و مفاهیم قرآن کریم ویژه کارکنان دولت در ماه‌ جاری به پایان رسید که باتوجه به آمار اعلامی توسط حجت‌الاسلام خسروی، مورد استقبال کارکنان دولت قرار گرفته است.

وی گفت: به بیش از 2 هزار نفر از برگزیدگان آزمون ویژه کارکنان دولت علاوه بر اعطای جوایز، گواهینامه رسمی نیز تقدیم می‌شود که این گواهینامه جزو آموزش ضمن خدمت کارکنان محسوب می‌شود.

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی، آموزش و توسعه مشارکت‌های معاونت قرآنی ارشاد از کاهش رشته‌های آزمون حفظ و مفاهیم خبرداد و افزود: سال گذشته 28 رشته در نظر گرفته شد اما رشته‌های آزمونِ امسال به 18 رشته کاهش پیدا کرد.

مسیب‌زاده در این نشست با اشاره به نقش آموزش و پرورش در اجرای آزمون حفظ و مفاهیم گفت: اگر محور تحول را نیروی انسانی بدانیم، باید گفت آموزش و پرورش با 40 میلیون مخاطب مستقیم، نقش اثرگذاری در اجرای طرح‌های قرآنی خواهد داشت.

وی با اشاره به اینکه آموزش و پرورش نخستین لبیک‌گوی مطالبات قرآنی رهبر انقلاب است، گفت: طرح نور باران در سال‌های گذشته با محوریت حفظ موضوعی قرآن اجرا شد اما امسال با مشارکت نهادهای قرآنی،  محوریت حفظ جزء سی‌ام قرآن در دستور کار وزارت آموزش وپرورش قرار گرفت.

مسیب‌زاده تاکید کرد که وزیر آموزش و پرورش به میدان آمده است و شخصاً کار را به صورت جدی در سطح کشور دنبال می‌کند.

مدیر کل قرآن، عترت و نماز وزارت آموزش و پرورش همچنین به 4 اصل مهم در اجرای برنامه‌های این وزارتخانه اشاره کرد و گفت: مدرسه محوری، اثربخشی، توسعه مشارکت‌ها و مشارکت پذیری و همچنین اهمیت فعالیت‌های گروهی در اجرای برنامه‌های وزارت آموزش و پرورش مورد توجه است که می‌توان از آن برای اجرای آزمون نیز استفاده کرد.

حجت‌الاسلام حسینی نیز با بیان اینکه بیشتر طرح‌های بر روی زمین‌مانده امروز به‌خاطر عدم هم‌افزایی نهادهای قرآنی است، افزود: نهادها و دستگاه‌های قرآنی در سال‌های پیشین، به‌صورت جداگانه به اجرای آزمون می‌پرداختند، این در حالی بود که بیشترین ضرر آن را دانش‌آموزان متحمل می‌شدند چراکه بیشترین مخاطب طرح‌های ملی آنها هستند.

حسینی این وعده را داد که تا 10 سال آینده برگزاری آزمون حفظ و مفاهیم با همین رویه اجرا شود.

مدیر اداره امور قرآنی سازمان اوقاف گفت: آزمون حفظ جزء سی‌ام قرآن برای دانش‌آموزان به صورت شفاهی 18 اسفندماه برگزار می‌شود. خردسالان نیز می‌توانند در این آزمون شرکت کنند که حوزه امتحانی این بخش متعاقباً اعلام خواهد شد.

وی افزود: رشته حفظ کل قرآن برای بزرگسالان نیز به دو صورت شفاهی و کتبی برگزار می‌شود. علاقه‌مندان می‌توانند برای ثبت‌نام که از 10 دی‌ به سامانه آزمون حفظ به نشانیww.quranedu.ir مراجعه کنند.

حسینی در بخشی از سخنان خود از هم‌پوشانی آزمون مقدماتی تفسیر و مفاهیم اوقاف با این آزمون مشترک خبرداد و گفت: اتفاق دیگری که امسال رخ داده این است که مرحله مقدماتی‌ مسابقات سراسری رشته تفسیر با آزمون قرآن و عترت تلفیق شده و در اسفندماه به صورت سراسری برگزار می‌شود.

وی با اشاره به رشته‌های بخش مفاهیم گفت: تفسیر، معارف و حفظ موضوعی، حفظ نهج‌البلاغه و صحیفه سجادیه رشته‌های بخش مفاهیم خواهد بود. آزمون الکترونیکی نیز در سه رشته و در تاریخ یکم و دوم اسفند با همکاری موسسه نورالمجتبی(ع) برگزار می‌شود.

به گفته مدیر اداره امور قرآنی سازمان اوقاف، حوزه‌های امتحانی در تمام شهرستان‌ها و برای کلان‌شهرها حتی تا 3 حوزه امتحانی پیش‌بینی شده است. هیچ محدودیت سنی وجود ندارد و هر نفر می‌تواند در 4 رشته شرکت کند. از ظرفیت داراقرآن‌ها و مدارس نیز برای حوزه امتحانی استفاده خواهیم کرد.

حسینی در پاسخ به این سوال که چه مبلغی برای ثبت‌نام در نظر گرفته‌‌ شده است، گفت: برای دانش‌آموزان مبلغ 2 هزار تومان و برای سایر اقشار مبلغ 6 هزار تومان در نظر گرفته شده است.

حسینی در پایان از اعطای بخشی از جوایز برگزیدگان طرح 1452 خبرداد و گفت: هفته گذشته 10 هزار دانش‌آموز برگزیده طرح 1452  تقدیر و جوایز آنها اعطا شد. مرحله دوم اعطای جوایز بهمن 97 برگزار می‌شود و مرحله نهایی نیز پس از اجرای آزمون به برگزیدگان تقدیم می‌شود.