menusearch

کتاب تفسیر قرآن برای کودکان و نوجوانان منتشر شد

۱۳۹۷/۹/۵ دوشنبه
کتاب تفسیر قرآن برای کودکان و نوجوانان منتشر شد
کتاب تفسیر قرآن برای کودکان و نوجوانان منتشر شد

به گزارش صراط المستقیم ، حجت‌الاسلام‌والمسلمین مرتضی دانشمند، نویسنده و مترجم قرآن درباره کتاب «پیام‌های آسمانی» گفت: این اثر در حوزه تفسیر قرآن برای گروه سنی کودک و نوجوان است که یک جلد از آن چند سال پیش به صورت آزمایشی چاپ شد. این اثر مربوط به جزء سی‌ام قرآن است و ۱۲ سوره از سوره‌های آخر قرآن را شامل می‌شود.

وی افزود: پس از دریافت‌ بازخوردهای گوناگون، نگارش این تفسیر را آغاز کردیم که این مجلد جلد نخست این کتاب محسوب می‌شود و با سوره حمد آغاز شده است.

دانشمند گفت: این تفسیر به شیوه شعر و داستان بیان شده و در آغاز هر سوره یا مجموعه آیاتی که تفسیر می‌شوند عنوانی تأثیرگذار انتخاب شده و سپس شأن نزول آیات و داستان آن بیان شده و بعد از آن پیام‌هایی که از آیه استنباط می‌شود و در پایان سروده‌ای درباره همان موضوع آمده است. در این اثر همه آیات تفسیر نمی‌شود و آیات و سوره‌ها گزینش می‌شوند؛ برای مثال آیاتی که مربوط به ارث یا حالاتی از افراد خاص است و چندان ارتباطی با کودک و نوجوان ندارد انتخاب نمی‌شوند.

وی بیان کرد: در جلد آزمایشی تحقیقی بر روی قرآن‌آموزان و مربیان آن‌ها انجام شد که حدود ۹۸ درصد از مربیان و قرآن‌آموزان با ادبیات، واژگان، نثر و شعر این کتاب موافق بودند و ارتباط خوبی برقرار کردند. البته تحقیقاتی نیز درباره فونت، جلد و طراحی آن نیز انجام شد و به نکات مورد نظر در جلد نخست این تفسیر توجه شد.

دانشمند یادآور شد: این پروژه در مرکز فرهنگ و معارف قرآن کریم و گروه تفسیر ترتیبی انجام می‌شود و جلد دوم آن در دست تدوین است و به زودی منتشر می‌شود.