menusearch

پذیرش منصب بدون شایستگی، خیانت به خدا و جامعه است

۱۳۹۷/۱۰/۱۷ دوشنبه
پذیرش منصب بدون شایستگی، خیانت به خدا و جامعه است
پذیرش منصب بدون شایستگی، خیانت به خدا و جامعه است

به گزارش رسانه خبری صراط المستقیم ، محسن اسماعیلی در یکصد و چهل و دومین جلسه شرح و تفسیر نهج‌البلاغه در محل مجموعه فرهنگی سرچشمه، با بیان اینکه مسئولیت‌ها در نگاه امام علی(ع) یک امانت است، افزود: بنابراین اگر کسی این امانت کمرشکن را بپذیرد در حالی که می‌داند از نگهداری آن ناتوان است و تواناییِ فردِ دیگری را نادیده بگیرد، در حقیقت به آن امانت خیانت کرده است. چنانکه پیامبر خدا (ص) نیز فرموده است: «هر کس زمامداری قومی را بپذیرد؛ در حالی که می‌داند در میان آنان کسی شایسته‌تر از او هم وجود دارد، به خدا و پیامبر و مسلمانان خیانت ورزیده است.»

وی با اشاره به اینکه امیرالمومنین(ع) در دو جای نهج‌البلاغه تصریح فرموده‌اند «سزاوارترین مردم به این کار، یعنی خلافت، کسی است که در آن تواناتر و به فرمان خدا درباره آن داناتر باشد.»، گفت: دلیل وجوب شایسته‌گزینی آن است که اگر نادان‌ها و ناتوان‌ها بر صدر نشینند و داناها و تواناها خانه‌نشین شوند، خواه ناخواه امور جامعه رو به عقب می‌رود. ناشایسته‌ای که تشنه قدرت و زمامداری است طبعاً از دانایان کمک نمی‌گیرد تا مبادا ضعف خود را آشکار کند. شایسته‌ها نیز معمولاً تن به همکاری با ناشایسته‌ها نمی‌دهند و به این ترتیب روند جامعه خطرناک و رو به عقب می‌شود.

عضو هیات علمی دانشگاه تهران خاطرنشان کرد: این واقعیت را پیامبر خدا چنین تبیین فرموده است: «هرگاه امّتی زمام امور خود را به دست مردی بسپارد و در میان آنان، داناتر از او وجود داشته باشد، امورشان پیوسته رو به سقوط می‌رود، مگر آنکه به آنچه ترک کرده‌اند، باز گردند»؛ یعنی رو به شایسته‌سالاری بیاورند.

محسن اسماعیلی تصریح کرد: خدا نکند در جامعه‌ای نادان‌ها بر صدر نشینند و قدر ببینند، اما دانایان و نخبگان منزوی و ساکت شوند که این نشانه‌ای از ارتجاع و بازگشت به عصر جاهلیت است. مگر مشکل زمان جاهلیت چه بود؟! در خطبه‌ای که امام علی(ع) زمان جاهلیت و دوران بعثت را توصیف می‌کند، می‌فرماید: پیامبر در سرزمینی برانگیخته شد که دانشمندان به حکم اجبار لب فرو بسته بودند ولی جاهلان محترم بودند و گرامی: «عالِمُها مُلجَمٌ وجاهِلُها مُکرَمٌ». پیامبر آمد تا این اوضاع را بر هم زند و لذا بر شایسته‌سالاری تاکید کرد. اما بلافاصله پس از رحلت پیامبر(ص)، این اصل اساسی زیر پا گذاشته شد.

وی با اشاره به نخستین جمله از خطبه شقشقیه «أَمَا وَاللَّهِ لَقَدْ تَقَمَّصَهَا فُلَانٌ وَ إِنَّهُ لَیَعْلَمُ أَنَّ مَحَلِّی مِنْهَا مَحَلُّ الْقُطْبِ مِنَ الرَّحَی» (آگاه باشید که به خدا سوگند، فلانی جامه خلافت را به تن کرد؛ در حالی که می‌دانست جایگاه من نسبت به خلافت نظیر جایگاه محور سنگ آسیاب به آن است.) که با بکار بردن ادات تنبیه، سوگند جلاله و استفاده از حرف «لام» و کلمه «قَد» برای «تاکید» توسط امیرالمومنین(ع) همراه است، گفت: هشدار و سوگند امام برای این است که بگوید زیر پا گذاشته شدن اصل اساسی شایسته‌سالاری پس از رحلت پیامبر(ص)، آگاهانه انجام شد و از نگاه اسلام به زمامداری به عنوان امانتی کمرشکن به نگاه دنیاطلبانه عدول شد.

اسماعیلی در ادامه در پاسخ به یک شبهه اظهار داشت: ممکن است کسی بپندارد که قصد امام در نخستین جمله خطبه شقشقیه، تاکید بر افضلیت و احقّیت خود و تبیین جایگاه منحصر به فردش نسبت به حکومت بوده است. اما چنین نیست؛ زیرا این مطلب از واضحات بوده و کسی، حتی خلفا و طرفداران آنها منکر آن نبوده‌اند. آنها نیز اذعان و اعتراف می‌کردند که علی(ع) برتر است، اما توجیه می‌کردند که مثلاً به علت جوانی یا شوخ بودن او یا کینه افراد و قبایل از سلحشوری‌های امام در جنگ‌های زمان پیامبر مانع از موفقیت او می‌شود.

وی در تشریح نکته اصلی تاکید امام در نخستین جمله خطبه شقشقیه، گفت: به نظر می‌رسد هشدار و سوگند امام برای تاکید بر این نکته اصلی بوده که تصدی خلافت در حالی بوده است که می‌دانستند من برای این کار شایسته‌ترم. این گناه و بدعت و انحراف بزرگ است که امیرمومنان برای تبیین و اثبات آن خود را نیازمند این همه پافشاری دیده است.

آخرین اخبار

آمریکا توان جنگیدن با ایران مقتدر را ندارد

اروپا برای حفظ برجام اراده‌ای ندارد

طرح زیست شبانه می‌تواند عامل اصلی فساد در جامعه باشد

تا ۱۰ روز دیگر از ۳۰۰ کیلو ۳.۶۷ اورانیوم غنی شده عبور می‌کنیم

هر ماه 100 هزار نفر به جمعیت یارانه‌بگیر اضافه می‌شود

محصولات تراریخته در صورتی برچسب نداشته باشند، حتماً برخورد می شود

دهم تیرماه اولین جلسه محاکمه محمدعلی نجفی برگزار می‌شود

دولت تدبیر و امید ناکارآمدی خود را در حل مسائل کشور کاملاً نشان داده است

شاخص بورس با ۴۰۰۰ واحد رشد به کانال ۲۳۸ هزار واحدی وارد شد

با افزایش ۲ برابری منابع آبی امسال، ۸۰ تا ۹۰ درصد ظرفیت سد‌های کشور پر شده است

جوان‌ترین آزاده جنگ تحمیلی به خیل یاران شهیدش پیوست

آیت‌ الله دری نجف‌آبادی: اجازه ندهیم که دشمن از فرصت هایی که در اختیار ما است او سوء استفاده کند

زاهدی رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شد

سردار اشتری: نیروی انتظامی موافق اعتبار گذرنامه از پنج سال به ۱۰ سال است

در سیل اخیر بسیج کار سه سال را در ۳۵ روز انجام داد

بزودی انتخابات شورایاری‌ها برگزار می‌شود

اقدامات مشکوک در دریای عمان علیه نفتکش‌ها، مکمل تحریم‌های اقتصادی است

آرشیو کل اخبار