menusearch

هرگونه آزمون در مدارس ممنوع است

۱۳۹۸/۲/۲۴ سه شنبه
هرگونه آزمون در مدارس ممنوع است
هرگونه آزمون در مدارس ممنوع است

به گزارش رسانه خبری صراط المستقیم ، محمد بطحایی -وزیر آموزش و پرورش برای پاسخگویی سوال فاطمه ذوالقدر نماینده مردم تهران و عضو کمیسیون فرهنگی در صحن علنی مجلس شورای اسلامی حضور یافت.
پرسش ذوالقدر به این شرح است: با توجه به رشد بی رویه آموزشگاه های علمی آزاد و کتاب های کمک آموزشی که حداقل استانداردهای لازم را ندارند و این امر برنامه های درسی آموزش و پرورش را تهدید می کند، چه اقداماتی برای جلوگیری از این تهدید و هدایت آموزش و پرورش در مسیر درست آن و حذف مافیای کنکور صورت گرفته است؟

بطحایی در پاسخ به این سوال ذوالقدر، عنوان کرد : این بخشنامه به منظور کاهش سیطره کتاب های کمک درسی بود و خط آخر آن بر نظارت تکلیف کرده است. اگر تخلفی از سوی همکاران صورت گیرد، حقوقی و اداری است و به هیأت تخلفات اداری معرفی می شود.
وزیر آموزش و پرورش تاکید کرد: در بخشنامه یاد شده، مدارس از برگزاری این آزمون برحذر داشته شدند. حتی وزارت آموزش و پرورش، منابع مالی که مدارس از این آزمون ها به دست می آوردند، جبران کرد.
بطحایی گفت : امروز، برگزاری این آزمون ها و کتاب های کمک درسی و کلاس هایی که به موازات کلاس های رسمی آموزش و پرورش تشکیل می شود، سیطره عجیب و غریبی بر آموزش و پرورش عمومی انداخته است؛ به نحوی که بخش عمده ای از اهداف پرورشی را تحت الشعاع قرار داده است.
وی افزود: به دلایل مختلفی که این نماینده مجلس هم در سوال خود به آن اشاره کرد، ما وظیفه داریم این فضای بسیار سنگین را که بر آموزش و پرورش کشور به ویژه در متوسطه دوم سایه انداخته، بشکنیم.
وزیر آموزش و پرورش در این زمینه خاطرنشان کرد: اواخر سال 96 با درک عمیق از این مسائل، کارگروهی برای آسیب شناسی و بررسی ظرفیت فعلی آموزش و پرورش راه اندازی و از افراد حقوقی استفاده کردیم، همچنین ابتدا مستندات مجوزها مورد بررسی قرار گرفت.
بطحایی اظهار کرد: اقداماتی در این زمینه انجام دادیم که ابتدا به گفتمان سازی اشاره می کنم. باید در کشور گفتمان سازی صورت گیرد و امیدوار هستم طرح این سوال، به گفتمان سازی دامن بزند.
وزیر آموزش و پرورش ادامه داد : یکی از مشکلات عدیده ما، جامعه است چرا که جامعه در برابر این روشِ درست و اصولی کوتاه نمی آید. بنابراین گفتمان سازی و همراه کردن خانواده ها با این کار اساسی، اولین اقدامی بود که باید انجام می دادیم که در دست انجام است.
وی افزود: در جلسات با مدیران یکی از اصلی ترین و ثابت ترین موضوعات، همین مسئله است. همچنین در آبان ماه سال 97 بخشنامه ای با عنوان تعارض منافع ابلاغ کردیم. در این بخشنامه اعلام کردیم که تمام مدیران، معاونان، مشاوران و مدیران کل ستادی تا مدیران واحدهای آموزشی، اجازه تالیف کتاب های کمک درسی ندارند.
وی تاکید کرد: یکی از موضوعاتی که به شدت این امر را ترویج می کرد، تبلغیات گسترده رسانه ها به ویژه در صدا و سیما بود که با رئیس سازمان صدا و سیما در مورد کاهش تنوع تبلیغات مذاکره کردم و سه نامه با استدلال های مختلف برای علی عسگری نوشتم.
بطحایی گفت: این تبلیغات بر خلاف مشی تربیتی است و باید کاهش یابد. در نامه ای به سایر مسئولان خواستم آگهی های تبلغیاتی، کتاب های کمک درسی و آموزشگاه هایی که از جایی غیر از آموزش و پرورش مجوز می گیرند، محدود شود.
بطحایی در ادامه از ارسال نامه هایی به رئیس جمهوری و شورای عالی انقلاب فرهنگی در این زمینه خبر داد و افزود: در نهایت نامه ای خدمت مقام معظم رهبری نوشتم و به این استدلال ها اشاره کردم. همچنین خواستم از طریق مبادی ذیربط مثل صدا و سیما و سایر رسانه ها با مجوز آموزش و پرورش این فعالیت ها به صورت محدود انجام شود. با نامه ای که رئیس مجلس شورای اسلامی به مقام معظم رهبری ارسال کرد، صدا و سیما اعلام کرد 50 درصد تبلیغات خود را در زمینه کلاس ها و کتاب های کمک درسی کاهش داده است.
وی اظهار کرد: به عنوان دستگاه تعلیم و تربیت کشور مکلف به پیگیری این مسئله هستیم. در سال گذشته به طور مستمر این مسئله را دنبال کردیم و کارگروه مذکور، همچنان برگزار می شود و جلسات مستمر برای مقابله با تخلفات ادامه دارد.
بطحایی تاکید کرد: حجم این فعالیت ها نسبت به مدت مشابه در سال گذشته کاهش یافته است، اما امیدوارم با حذف کنکور یا متعادل شدن آزمون ورودی دانشگاه ها بتوانیم سرعت بیشتری در این زمینه داشته باشیم.
وزیر آموزش و پرورش اظهار کرد: وزارت آموزش و پرورش مجوز چاپ کتاب های کمک درسی را صادر نمی کند بلکه این مجوزها توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صادر می شود. از هفت سال پیش مصوبه ای در شورای عالی وزارت آموزش و پرورش برای ساماندهی و استانداردسازی این کتاب ها اعلام شد.
به گفته این مسئول، بر این اساس، اسامی کتاب هایی که با استاندارد سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی انطباق دارد، در فهرست کتاب های معتبر قرار داده می شود.
وی خاطرنشان کرد: بر اساس بخشنامه ای که صادر کردیم از مولفان و گروه های آموزشی و مدیران مدارس گرفته تا معاونان به صورت مستقیم و غیرمستقیم حق مداخله در این کار را ندارند. این نخستین بخشنامه ای است که در راستای تعارض منافع صادر شد که البته به معنای تخلف نیست.
بطحایی افزود: اگر مصادیقی مبنی بر تخلفات وجود دارد، باید به ما ارائه شود. وزارت آموزش و پرورش در این زمینه به افرادی که از بخشنامه تخطی کردند، اخطار داد و آنها را توبیخ کرد.
به گفته وزیر آموزش و پرورش، آموزش و پرورش ما از سال های گذشته تاکنون به خاطر سیطره ای که کنکور کتاب های کمک درسی بر آن انداخته از مسیر خود منحرف شده است و امروز در مدرسه مجال فعالیت پرورشی به مربی پرورشی داده نمی شود. خانواده ها می گویند بچه های ما را فقط برای کنکور آماده کنید، به آموزش مهارت های زندگی کاری نداشته باشید.
بطحایی اظهار کرد: وزارت آموزش و پرورش با تمام قوا در حال حرکت است؛ در مدارس ابتدایی هر گونه آزمون و کتاب های کمک درسی را ممنوع کردیم.

آخرین اخبار

قدرت ایمان و سلاح ایران تنها عامل مهم در آزادی کشتی توقیف شده ایران بود

اینستکس برنامه برطرف کردن مشکل ما نیست

مسجد باید محل تولید فکر و ارزش‌های دینی شود و سطح مفاهیم تربیتی مردم را ارتقاء دهد

روز عید عدیر بزرگترین روز عالم امکان و خط حرکت به سمت ظهور است

آقای رئیس‌جمهور شعارهای انتخاباتی خود را کِی می‌خواهد محقق کند

رئیس سابق سازمان خصوصی سازی از سوی دستگاه قضایی کشور بازداشت شد

قبل از انقلاب اسلامی هیچ نداشتیم

هرکسی غیرت دینی دارد باشکوه می‌گوید مرگ بر آمریکا

سبزپوشان مقتدر، پهپاد آمریکایی را هدف قرار ندادند بلکه شخصیت پوشالی آن را نشان داده و هدف قرار دادند

رئیس جمهور هم همانند یک انسان معمولی به دنبال آن است که ناکارآمدی‌های خود را به دیگران منتسب کند

قیمت دام زنده در روز عید قربان اعلام شد

شاخص بورس 569 واحد رشد داشت

متأسفانه در فیلم‌های ما سبک زندگی غربی را ترویج می‌کنند

امیدواریم همه دستگاه‌ها از جمله قوه قضائیه به وظایف خود در حوزه رعایت شئونات اسلامی و حجاب عمل کند

ردپای اجرای سند ۲۰۳۰ را در بخش‌های مختلف مشاهده می‌کنیم

اگر همکاری خبرنگاران با وزارت کشور نبود در بخش امنیتی وزارت کشور با مشکلاتی در حفظ امنیت مواجه می شد

سایت ثبت نام اینترنت رایگان به خبرنگاران راه‌اندازی شده است

آرشیو کل اخبار