menusearch

نظر رئیس سازمان زندان‌های کشور درباره نا آرامی‌های اخیر زندان‌ها

۱۳۹۹/۱/۱۸ دوشنبه
نظر رئیس سازمان زندان‌های کشور درباره نا آرامی‌های اخیر زندان‌ها
نظر رئیس سازمان زندان‌های کشور درباره نا آرامی‌های اخیر زندان‌ها

به گزارش رسانه خبری صراط المستقیم ، اصغر جهانگیر رییس سازمان زندانها در رابطه با اقدامات دستگاه قضا در پیشگیری از شیوع کرونا در زندانها، گفت: دستگاه قضایی اقداماتی را در سه محور مدیریتی، بهداشتی و درمانی صورت داد. قبل از اینکه شیوع کرونا به صورت وسیع مطرح شود با ابلاغ ریاست قوه قضاییه در هفتم اسفند ماه و با مرخصی و تدبیری که صورت گرفت، قریب یکصد هزار نفر مشمول مرخصی شدند و یک نقطه عطفی برای فاصله گذاری اجتماعی در داخل زندانها از طریق کاهش جمعیت کیفری انجام شد.
وی افزود: این مسئله میتواند به عنوان یک اقدام خاص حقوق بشری که حتی کشورهای مدعی حقوق بشر هم تا الان این کار را نکردند، در دنیا مطرح گردد.
رییس سازمان زندانها در رابطه با برخی از ناآرامی در تعدادی از زندانها، تصریح کرد: بعد از این کار بسیار بزرگی که صورت گرفت و در کشور یکصد هزار زندانی توانستند مشمول مرخصی شوند و در کنار خانوادهها قرار گیرند، دشمن تلاش کرد برای کمرنگ کردن این مسئله کسانی که در زندان هستند را با این عنوان که احتمال ابتلای بیماری کرونا در مورد آنها مطرح است را تحریک کند تا دست به ناآرامی و شورش بزنند.
وی بیان داشت: عمدتا برخی افرادی که جرایم سنگین داشتند و نمیتوانستند مشمول مرخصی شوند تحریک کننده برخی زندانیان بودند و تلاش کردند زندان را ناآرام کنند؛ اما با تدابیر صورت گرفته این ناآرامیها تبدیل به آرامش شد و امروز در همه زندانها آرامش برقرار است.
جهانگیر در پاسخ به سئوالی در رابطه با معیار اعطای مرخصی، گفت: اولین معیار که در دستورالعمل ریاست قوه قضاییه ابلاغ شده این است که فردی زندانی به مرخصی برود که برای جامعه خطر نداشته باشد و در درجه دوم بتواند تامین لازم را بسپارد.
رییس سازمان زندانها افزود: ریاست قوه قضاییه علاوه بر این مرخصی، مجددا هم دستورالعمل جدیدی را برای کسانی که حتی تا امروز نتوانستند از مرخصی استفاده کنند، صادر کرد تا مجددا شورای طبقه بندی در همه استانها تشکیل جلسه دهد و بررسی کند و اگر کسانی دیگر میتوانند از این مرخصی استفاده کنند، بتوانند بهره ببرند.
جهانگیر در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه آیا برای تمدید مرخصیها برنامهای دارید و شیوه نامه برای پذیرش آنها چیست، افزود: بلافاصله بعد از مرخصی، شیوه نامهای را در سه محور طراحی کردیم. محور اول برای کسانی است که از مرخصی برمیگردند و به بیماری مبتلا شدند و برگه و اسناد مثبته پزشکی دارند، محور دوم کسانی که مشکوک هستند و محور سوم کسانی هستند که سالماند. در مورد این شیوه نامه همین امروز با وزیر بهداشت تلفنی صحبت کردم که قرار شد نظرات کارشناسی را بدهند و بعد از اینکه خدمت رییس قوه قضاییه تقدیم کردیم و ابلاغ و تصویب شد، این شیوه نامه عملیاتی میشود.

وی ادامه داد: همه کسانیکه برای اولین بار وارد زندان شوند و یا از مرخصی برگردند یا از زندان به مراکز محاکم و درمانی میروند در بازگشت باید مراحل قرنطینه را بگذرانند و گواهی سلامت بگیرند تا مشکلی پیش نیاید.
رییس سازمان زندانها در رابطه با نظارت بر زندانیانی که به مرخصی میروند، بیان داشت: یک مرکز مراقبتهای پس از خروج داریم که حتی برای کسانی که پایان حبس هم هستند و به خارج از زندان میروند مراقبتهای را در نظر داریم. در مورد کسانیکه در مرخصی هستند علاوه بر اینکه ضابطین آنها را رصد میکنند، خود سازمان زندانها هم رصد میکند و چنانچه زندانی در بیرون، مرتکب خلافی شوند باید بلافاصله دستگیر و عودت داده شود.

آخرين اخبار

ابلاغ بخشنامه جدید تغییر ساعت کاری

تمدید انتخاب روش مدیریت مستقیم سهام عدالت تا ۱۵ خردادماه

موظف شدن بانک ها به دریافت سفارش فروش سهام عدالت

رئیس‌جمهور مخاطب بیشترین تذکر کتبی نمایندگان

2 خرداد سخنرانی رهبر انقلاب اسلامی ساعت 12 به وقت تهران بمناسبت روز جهانی قدس

عدم اجرای طرح ترافیک در تهران تا اطلاع ثانوی

مهلت مجدد ثبت نام کنکور سراسری ۹۹

حذف عدم رویارویی با ورزشکاران رژیم صهیونیستی

شیب ملایم رو به کاهش آمار کرونا در تهران

عدم اراده‌ای دولت برای برخورد با مافیای خودرو

سرپرست وزارت صمت منصوب شد

تذکر شفاهی یک نماینده مجلس نسبت به نامه وزیر خارجه به دبیر سازمان ملل

شماره ملی و شناسه ملی افراد کد اقتصادی

فعالیت سامانه ثبت نام گازسوز کردن خودرو‌ها از روز سه شنبه ۲۳ اردیبهشت

استاد دانشگاه سهام عدالت دارد، اما کارگر نه

مشروح بیانات رهبر انقلاب اسلامی در ارتباط تصویری با ستاد ملی مبارزه با کرونا

تمدید مهلت درخواست وام یک میلیون تومانی

آرشيو کل اخبار