menusearch

مصوبات خوب دولت برای حل مشکل آب خوزستان

۱۴۰۰/۴/۲۸ دوشنبه
مصوبات خوب دولت برای حل مشکل آب خوزستان
مصوبات خوب دولت برای حل مشکل آب خوزستان

رئیس جمهور گفت: مصوبات خوبی در هیئت دولت برای حل مشکل آب مردم خوزستان و جبران خسارت آنان اتخاذ شده است.

به گزارش رسانه خبری صراط المستقیم ، آقای حسن روحانی در ادامه سخنان خود در افتتاح طرح‌های ملی وزارت جهاد کشاورزی افزود: مدیران کشاورزی در طول این هشت سال چه در زمان مهندس حجتی وزیر سابق و چه در زمان مهندس خاوازی وزیر فعلی جهاد کشاورزی خدمات ارزشمندی را انجام داده اند.

رییس جمهور گفت: دولت در این هشت سال تلاش بسیار خوبی در زمینه کشاورزی انجام داده و در بعضی از زمینه‌ها به خودکفایی رسیده ایم.

آقای روحانی افزود: اگر شرایط آب و هوایی ما نرمال باشد و در خشکسالی قرار نگیریم، تمام زمینه‌های لازم از لحاظ مکانیزه شدن بخش‌های کشاورزی و همچنین از لحاظ بذر، کانال کشی‌هایی که انجام شده و زهکشی‌ها در برخی از محصولات در یک سال نرمال خودکفا هستیم.
رییس جمهور گفت: اگر بارش نرمال داشته باشیم، در تولید گندم خودکفا هستیم و در برنج هم ما تقریبا شرایط آب و هوایی مناسب باشد خودکفا هستیم، این خودکفایی تقریبا در شکر هم به مرز رسیده است.
آقای روحانی افزود: کشور در این سه محصول و در شرایط نرمال آب و هوایی می‌تواند روی پای خودش بایستد، اما متاسفانه در شرایط خشکسالی نمی‌توانیم خوداتکا باشیم و دلیل آن این است که بخش بزرگی از زمین‌های کشاورزی ما دیم است.
رییس جمهور با اشاره به این که متاسفانه امسال شرایط بسیار سختی را می‌گذرانیم و شرایط کشور از لحاظ خشکسالی شرایط خاصی است گفت: این شرایط در ۵۰ سال گذشته تقریبا کم نظیر است و نسبت به پارسال بیش از ۵۲ درصد کاهش بارندگی داریم.
آقای روحانی افزود: به همین دلیل هم در مسئله آب و هم در مسئله برق دچار مشکل شدیم و مردم در خوزستان و بسیاری از استان‌های جنوبی ما در شرایط کم آبی دچار مشکل شدند و کشاورزی و دام‌های آنان دچار مشکل شده است.
رییس جمهور گفت: علی رغم توصیه ما به اینکه در خوزستان مردم برنج نکارند، اما سال هاست برنج کاری هم در این استان انجام می‌شود و این امر مزید بر علت شده و مردم عزیز در سختی قرار گرفتند.
آقای روحانی با اشاره به مصوبات دولت برای حل مشکل آب خوزستان افزود: برای این که این مشکل را فعلا برای مردم عزیز در خوزستان حل کنیم و جبران خسارت نماییم و آب رسانی انجام شود مصوبات خوبی داشتیم.
رییس جمهور گفت: مردم هر چقدر ناراحت باشند حق دارند، چون تا فردی دامپروری و کشاورزی نکرده باشد از مشکلات این بخش آگاهی نخواهد داشت.