menusearch

فقط ۲ الی ۵ درصد داروهای مصرفی در کشور، وارداتی است

۱۳۹۸/۱۰/۲۱ شنبه
فقط ۲ الی ۵ درصد داروهای مصرفی در کشور، وارداتی است
فقط ۲ الی ۵ درصد داروهای مصرفی در کشور، وارداتی است

به گزارش رسانه خبری صراط المستقیم ، ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت، با اشاره به مهم ترین نیازهای درمانی مردم و بیماران که دارو و خدمات بستری است، گفت: مهم ترین اهداف طرح تحول سلامت، کاهش پرداختی از جیب مردم در زمان بستری در بیمارستان و تامین نیازهای دارویی و ملزومات مصرفی بوده است.

وی با اشاره به ضرورت تامین نیازهای دارویی و ملزومات مصرفی بیمار در بیمارستان، افزود: با اجرای طرح تحول سلامت، فرانشیز پرداختی بیماران بستری در روستاها ۵ درصد و در شهرها ۱۰ درصد است. در حالی که اگر بیمار از بیرون بخواهد دارو و تجهیزات پزشکی را تهیه کند، این فرانشیز به ۳۰ درصد می رسد.

معاون کل وزارت بهداشت، با اشاره به افزایش پرداختی مردم بابت دارو، گفت: تا ۱۵ سال پیش پرداختی از جیب مردم بابت دارو ۱۷ درصد بود، اما این میزان در حال حاضر به ۳۸ درصد رسیده است.

وی با بیان این مطلب که در سال گذشته حدود ۲۳ هزار میلیارد تومان دارو در کشور مصرف شده که ۱۷ درصد از کل هزینه های سلامت را شامل می شود، تاکید کرد: از کل پرداختی از جیب، ۱۸ درصد مربوط به خدمات بستری است اما دارو و ملزومات مصرفی در بخش سرپایی ۳۳ درصد از کل پرداختی از جیب را شامل می شود که حدود ۲ برابر هزینه های خدمات بستری است.

معاون کل وزارت بهداشت با اشاره به ظرفیت بالای تولید دارو در کشور، افزود: ظرفیت تولید دارو در کشور ۴ برابر میزان مصرف دارو است که می بایست از این ظرفیت به نحو مطلوب برای صادرات بیشتر بهره برد.

حریرچی با عنوان این مطلب که ۹۵ الی ۹۸ درصد داروی مصرفی از نظر عددی و ۶۸ درصد مواد اولیه دارویی کشور در داخل تولید می شود، ادامه داد: فقط ۲ الی ۵ درصد داروهای مصرفی در کشور، وارداتی است.

حریرچی، از پرونده الکترونیک سلامت و نظام ارجاع به عنوان مهم ترین ابزارهای کنترل تجویز منطقی دارو در کشور نام برد و افزود: با الکترونیکی شدن نسخ، تمامی داروها در چرخه توزیع و مصرف رصد می شود و در نتیجه پروسه دارویی در کشور قابل نظارت خواهد بود.

معاون کل وزارت بهداشت، با عنوان این مطلب که نمی توان وجود فساد و تخلف در بازار دارو را کتمان کرد، گفت: البته فساد در حوزه دارو نسبت به حوزه‌های دیگر کمتر است، ثانیاً روند کاهشی قابل ملاحظه با اقدامات جدی اخیر وزارت بهداشت به وجود آمده است.

آخرين اخبار

ابلاغ بخشنامه جدید تغییر ساعت کاری

تمدید انتخاب روش مدیریت مستقیم سهام عدالت تا ۱۵ خردادماه

موظف شدن بانک ها به دریافت سفارش فروش سهام عدالت

رئیس‌جمهور مخاطب بیشترین تذکر کتبی نمایندگان

2 خرداد سخنرانی رهبر انقلاب اسلامی ساعت 12 به وقت تهران بمناسبت روز جهانی قدس

عدم اجرای طرح ترافیک در تهران تا اطلاع ثانوی

مهلت مجدد ثبت نام کنکور سراسری ۹۹

حذف عدم رویارویی با ورزشکاران رژیم صهیونیستی

شیب ملایم رو به کاهش آمار کرونا در تهران

عدم اراده‌ای دولت برای برخورد با مافیای خودرو

سرپرست وزارت صمت منصوب شد

تذکر شفاهی یک نماینده مجلس نسبت به نامه وزیر خارجه به دبیر سازمان ملل

شماره ملی و شناسه ملی افراد کد اقتصادی

فعالیت سامانه ثبت نام گازسوز کردن خودرو‌ها از روز سه شنبه ۲۳ اردیبهشت

استاد دانشگاه سهام عدالت دارد، اما کارگر نه

مشروح بیانات رهبر انقلاب اسلامی در ارتباط تصویری با ستاد ملی مبارزه با کرونا

تمدید مهلت درخواست وام یک میلیون تومانی

آرشيو کل اخبار