menusearch

فرایند غنی‌سازی بالای 3.67 می‌رود

۱۳۹۸/۴/۱۶ یکشنبه
فرایند غنی‌سازی بالای 3.67 می‌رود
فرایند غنی‌سازی بالای 3.67 می‌رود

به گزارش رسانه خبری صراط المستقیم ، کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی در نشست خبری درباره آغاز گام دوم کاهش تعهدات برجام گفت: امروز روز شصتم است و مهلت پایان یافته و بر اساس دستوری که از رئیس جمهور داشتیم گام اول را باید امروز برمی‌داشتیم و برداشته شده است. در گام دوم زمان مطرح نیست و دفعتاً می‌باشد.

کمالوندی در ادامه گفت: تا چند ساعت دیگر کارهای فنی به اتمام می‌رسد و فرایند غنی‌سازی بالای 3.67 می‌رود. برای نیروگاه‌ها غنی‌سازی 5 درصد، برای بحث‌های پزشکی هسته‌ای غنی‌سازی 20درصدی و برای پیشران هسته‌ای نیز غنی‌سازی 60درصدی نیاز است. برآیند ما این است که فردا که آژانس گزارش‌گیری می‌کند سطح غنی‌سازی ما بالاتر از 3.67 خواهد بود. اگر امروز درباره آن تصمیمی گرفته شده، تأمین سوخت برای نیروگاه‌ها است که مورد نیاز کشور است. شیب غنی‌سازی هم بر اساس دستوری که می‌گیریم می‌تواند رو به بالا باشد. شیب ذخایر هم می‌تواند رو به بالا باشد. ما فعلاً نیازی به سوخت راکتور تهران نداریم و اگر داشته باشیم آن را تأمین می‌کنیم. ما سه نیاز داریم که نیروگاهی، راکتور تحقیقاتی و سوم پیشران‌ها هستند. ما سوخت لازم برای راکتور تحقیقاتی الآن داریم.

وی درباره نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره ایران نیز گفت: موضوع شورای حکام از الآن قابل پیش‌بینی است و در ارتباط با مسائل برجام است که یکی افزایش ذخایر اورانیوم غنی‌شده و دیگری افزایش سطح غنی‌سازی است که موضوعی پادمانی و حتی پروتکلی است. نتیجه از نظر ما از قبل مشخص است.

کمالوندی درباره بحث راکتور اراک نیز گفت: درباره راکتور اراک، آنچه اتفاق افتاده این است، لوله‌هایی که در مخزن اصلی است، در آن سیمان ریخته شد. آن موقع با این ملاحظه که امکان احیای آن است این مسیر را رفتیم. تولید ایزوتوپ و رادیودارو در این راکتور چندین برابر راکتور قبلی است. این‌که از ما سؤال شود که "کدام راکتور را ترجیح می‌دهید؟"، جواب ما این است که راکتور مدرن‌شده را ترجیح می‌دهیم. الآن با توجه به وضعیتی که راکتور دارد، هر آن می‌توانیم بر اساس تصمیم مقامات به‌سمت هر کدام از آنها برویم. چینی‌ها در زمینه راکتور اراک بسیار تحت فشار آمریکا هستند. ما بر اساس نحوه عملکرد طرف مقابل عمل خواهیم کرد. درباره کارگروه چین و انگلیس ضمن بدبینی ما به انگلیس، نیز می‌توان گفت کار فنی به‌خوبی پیش می‌رود.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی درباره چگونگی افزایش سطح غنی‌سازی نیز گفت: ما افزایش سانتریفیوژ برای افزایش سطح غنی‌سازی نداریم. درباره گام سوم، ما در سازمان انرژی اتمی اجراکننده هستیم. لیست طولانی در اردیبهشت سال قبل و حتی قبل از آن، درباره گزینه‌های پیشِ‌رو ارائه کرده‌ایم. آمادگی کامل و کافی داریم که به میزان و هر سطحی از غنی‌سازی را انجام دهیم. ما درباره سوخت راکتور تحقیقاتی تهران، نگرانی نداریم و چندین سال سوخت برای این راکتور در اختیار داریم. چند صد هزار نفر در خارج هم‌اکنون از رادیوداروی صادراتی ما استفاده می‌کنند.

آخرین اخبار

اساسا سند 2030 در آموزش و پرورش به هیچ وجه مورد اجرا قرار نمی‌گیرد

وکیل نجفی سوار بر موج هایی می‌شود که برخی افراد در فضای مجازی راه انداخته اند

حدود 140 میلیون جلد کتاب چاپ شده و برای اول مهر آماده توزیع است

کیفی‌سازی و عمق بخشی برنامه‌های بسیج از اهمیت بالایی برخوردار است

آیت‌الله جنتی با اکثریت آرا اعضای شورای نگهبان به عنوان دبیر شورای نگهبان ابقاء شد

انتخابات شورایاری‌ها برگزار خواهد شد

چهار انتصاب در نیروی انتظامی انجام شد

شاغلان دستگاه های دولتی از دریافت تسهیلات قرض الحسنه مشاغل خانگی منع شدند

با اقدامات صورت گرفته، فشارهای دشمن خنثی شده است

عدم رعایت موازین شرعی در پوشش قانونا جرم محسوب می‌شود

کشور با روحیه انقلابی قابل پیشرفت کردن است

نظر مجلس با نظر سازمان بازرسی همسو و موضع سازمان بازرس منطقی و مورد تایید است

با رای امروز نمایندگان مجلس دهقان، صادقی مقدم و طحان نظیف به عضویت شورای نگهبان درآمدند

برگزاری انتخابات شورایاری‌ها غیرقانونی است

دولت تدبیر و امید از تمامی دولت‌های گذشته ضعیف‌تر، ناکارآمد و کارنابلدتر بوده

دشمن تصویر غلطی از انقلاب به نسل جوان داده است

معوقات فرهنگیان بر اساس مصوبه مجلس تا پایان سال جاری پرداخت می شود

آرشیو کل اخبار