menusearch

عقب افتادگی علمی از اثرات 50 سال حکومت استبدادی پهلوی

۱۳۹۷/۱۰/۱۹ چهارشنبه
عقب افتادگی علمی از اثرات 50 سال حکومت استبدادی پهلوی
عقب افتادگی علمی از اثرات 50 سال حکومت استبدادی پهلوی

به گزارش رسانه خبری صراط المستقیم ، باتوجه به تقریب ایام چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی گزیده ای از بیانات مقام معظم رهبری در سال 1377 در دیدار با جوانان که به مسئله توسعه علمی کشور اشاره شده است منتشر گردید.

شما وضع کنونی کشور را مشاهده می‌کنید شکی نیست که هر کسی در این کشور می‌داند به خصوص شما جوانان که ما در میدان های علمی دنیا و در میدان صنعت و فناوری و پیشرفت های علمی و تحقیقات جزو کشورهایی هستیم که سالها باید تلاش کنیم تا خودمان را به آن نقطه ای که شایسته ماست برسانیم این عقب افتادگی بر اثر ۵۰ سال حکومت رژیم بی کفایتی است که نتوانست از ظرفیت عظیم این کشور و از استعداد خروشان این ملت استفاده کند شما این استعداد امروز را نگاه می‌کنید و می‌بینید ، ببینید جوانان ما در میدان های مسابقات علمی دنیا چه بروز و ظهور و تبرزی پیدا می‌کنند ، در گذشته از این استعدادها استفاده نمی شد و به آنها بی اعتنایی می شد .صرفاً در جهت اهداف و خواسته‌های نامشروع خودشان از آن استفاده می کردند. البته بعضی ها می گذاشتند می‌رفتند، خیلی ها هم می ماندند ؛لیکن بدون ان که در استعدادهای آنها هیچ درخششی به وجود آید و کاری انجام گیرد.

علم و کار برای یک ملت دو بال است ملت بی علم و بیکار پیش نخواهد رفت بنده بدین خاطر بارها عرض کرده‌ام که ملت ایران باید از اعماق دل به دو سلسله پادشاهی پهلوی و قاجار لعنت بفرستد که این دو سلسله خبیث دو بال مملکت و پیکره عظیم این ملت کهن باهوش و با استعداد را بریدند نه علم و نه کار هیچکدام را برای این ملت فراهم نکردند ، کاری که بود کارهای بی ارزش یا کم ارزش بود علمی که بود علم تقلیدی و دست دوم بود آن کاری را که از دل می جوشد و حقیقتاً پوشش و حلیه حیات می بخشد و کارهای اساسی در مملکت صورت می‌دهد ترویج نکردند ، هرچه توانستند قلع و قمع کردند و بساط علمی را که از دل می جوشد و در آن ابتکار هست برچیدند ، آن خاندان ها این جرائم را دارند. نتیجه این شد که ملت ایران که در مسابقه علم و پیشرفت تمدن و دانش و تجربه یا از دیگران جلوتر بود یا اقلا کسری نداشت سالها عقب ماند حال ما باید تلاش و کوشش کنیم که بالاخره گلیم خودمان را از آب بیرون بیاوریم.

براساس این گزارش پس از سخنان آن سال مقام معظم رهبری تاکنون جمهوری اسلامی ایران در بسیاری از بخش ها پیشرفت های بسیاری از جمله فناوری های هسته ای ، نانو ، موشکی و ... بسیار پیشرفت نمود.

آخرین اخبار

قدرت ایمان و سلاح ایران تنها عامل مهم در آزادی کشتی توقیف شده ایران بود

اینستکس برنامه برطرف کردن مشکل ما نیست

مسجد باید محل تولید فکر و ارزش‌های دینی شود و سطح مفاهیم تربیتی مردم را ارتقاء دهد

روز عید عدیر بزرگترین روز عالم امکان و خط حرکت به سمت ظهور است

آقای رئیس‌جمهور شعارهای انتخاباتی خود را کِی می‌خواهد محقق کند

رئیس سابق سازمان خصوصی سازی از سوی دستگاه قضایی کشور بازداشت شد

قبل از انقلاب اسلامی هیچ نداشتیم

هرکسی غیرت دینی دارد باشکوه می‌گوید مرگ بر آمریکا

سبزپوشان مقتدر، پهپاد آمریکایی را هدف قرار ندادند بلکه شخصیت پوشالی آن را نشان داده و هدف قرار دادند

رئیس جمهور هم همانند یک انسان معمولی به دنبال آن است که ناکارآمدی‌های خود را به دیگران منتسب کند

قیمت دام زنده در روز عید قربان اعلام شد

شاخص بورس 569 واحد رشد داشت

متأسفانه در فیلم‌های ما سبک زندگی غربی را ترویج می‌کنند

امیدواریم همه دستگاه‌ها از جمله قوه قضائیه به وظایف خود در حوزه رعایت شئونات اسلامی و حجاب عمل کند

ردپای اجرای سند ۲۰۳۰ را در بخش‌های مختلف مشاهده می‌کنیم

اگر همکاری خبرنگاران با وزارت کشور نبود در بخش امنیتی وزارت کشور با مشکلاتی در حفظ امنیت مواجه می شد

سایت ثبت نام اینترنت رایگان به خبرنگاران راه‌اندازی شده است

آرشیو کل اخبار