menusearch

عراقچی: ما محدودیت ذخایر اورانیوم غنی شده را برداشتیم

۱۳۹۸/۴/۱۶ یکشنبه
عراقچی: ما محدودیت ذخایر اورانیوم غنی شده را برداشتیم
عراقچی: ما محدودیت ذخایر اورانیوم غنی شده را برداشتیم

به گزارش رسانه خبری صراط المستقیم ، سید عباس عراقچی رئیس ستاد اجرای برجام در نشست خبری درباره آغاز گام دوم کاهش تعهدات برجام گفت: از آنجایی که به خواسته‌های ما در برجام از جمله بازگشت فروش نفت به قبل از خروج آمریکا از برجام جامعه عمل پوشانده نشد لذا ما گام دوم کاهش تعهدات برجامی خود را بر می‌داریم.

وی افزود: در گام اول کاهش تعهدات، ما محدودیت ذخایر اورانیوم غنی شده را برداشتیم و در گام دوم اعلام می‌کنیم که دیگر متعهد به میزان درصد و غلظت اورانیوم مندرج در برجام نیستیم.

رئیس ستاد اجرای برجام تاکید کرد: در همین رابطه نامه‌ای از سوی وزیر امور خارجه به مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تدوین شد که امروز ارسال می‌شود.

وی اظهار داشت: بعد از برداشتن گام دوم، باز هم یک مهلت ۶۰ روز به طرف مقابل داده می‌شود و پس از آن نیز در صورت عدم تحقق خواسته‌های ایران روند کاهش تعهدات ایران ادامه می‌یابد.
عراقچی تاکید کرد: ما خواهان ادامه برجام هستیم، ولی خواسته‌های ما از این سند هم حتما هم برآورده شود در غیر این صورت ما در تعهدات خود تجدیدنظر می‌کنیم

وی با بیان اینکه این منطقی است که ما را امروز به اینجا رسانده است تاکید کرد: اگر کشور‌های اروپایی نتوانند خواسته‌های ایران را برآورده کنند این روند ادامه پیدا خواهد کرد.

عراقچی تصریح کرد: با این حال طنزی در بین این موضوعات اتفاق افتاده است و آن این است که آمریکا که خودش از برجام خارج شده به شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مراجعه کرده و خواستار تشکیل جلسه شورای حکام برای بررسی نقض برجام توسط جمهوری اسلامی ایران شده است.

وی تاکید کرد: البته هر عضوی از شورای حکام می‌تواند هر زمانی که درخواست تشکیل جلسه اضطراری این شورا را مطرح کند و این خیلی امر فوق‌العاده‌ای نیست و مهم این است که مابقی کشور‌های مشارکت کننده در برجام اعم از روسیه و چین با این درخواست همراهی نکرده‌اند و آمریکا در این حرکت خود منزوی و تنها است.

عراقچی ادامه داد: برآورد ما این است که شورای حکام منطق جمهوری اسلامی ایران را خواهند شنید و حتما خواهند پذیرفت که جمهوری اسلامی ایران به اندازه کافی فرصت برای دیپلماسی به کشور‌های متعهد در برجام داده است.

رئیس ستاد اجرای برجام تاکید کرد: ایران یک سال تمام قبل از آنکه طرف‌های مذاکره کننده کاهش تعهدات خود را آغاز کنند به کشور‌ها فرصت لازم را داد بنابراین حرکت ما یک حرکت کاملا مشروع است و در داخل برجام صورت می‌گیرد.

وی تصریح کرد: اقدامی که ایران در کاهش تعهدات خود در برجام انجام می‌دهد نقض برجام به حساب نمی‌آید چرا که از حق خودمان در برجام استفاده و درست طبق مواد ۲۶ و ۳۶ عمل می‌کنیم.

عراقچی با بیان اینکه منطق ایران درباره کاهش تعهداتش در برجام در جلسه شورای حکام مطرح خواهد شد اظهار کرد: ما هم همزمان شکایت خودمان را هم از آمریکا و کشور‌های اروپایی به خاطر نقض برجام ارائه خواهیم کرد چرا که آن‌ها در انجام تعهدات خود کوتاهی کردند و این مسئله منجر به نقصان در اجرای برجام شده است و آن‌ها هم باید پاسخگو باشند.

وی با اشاره به تماس تلفنی شب گذشته رئیس جمهور ایران و فرانسه تاکید کرد: این تماس به اعتقاد ما تماس سازنده‌ای بود. گرایش کشور‌های اروپایی اعم از روسیه و چین به پیدا کردن راه حل در این موضوع مشهود است؛ تمایل برای پیدا شدن یک راه حل وجود دارد که البته کار آسانی نیست آن هم به دلیل سیاست‌های فشار حداکثری آمریکا. اما با این حال این اراده وجود دارد که دکتر روحانی و آقای مکرون صحبت‌های خوبی در این زمینه داشتند.

عراقچی تاکید کرد: به هر حال بین رئیس جمهور و آقای مکرون این توافق صورت گرفته که دور جدیدی از گفت‌وگو‌ها بین طرفین ایجاد شود تا ما بتوانیم وارد گفت‌وگو‌های معقول و سازنده برای پیدا کردند یک راه حل شویم.
 
معاون سیاسی وزیر خارجه در ادامه این نشست خبری با اشاره به موضوع اینستکس گفت: اگر اروپایی‌های از طریق اینستکس توانسته بودند خواسته‌های ما را برآورده کنند ما در این نقطه نبودیم؛ علت اینکه امروز ما گام دوم کاهش تعهدات برجامی را بر می‌داریم آن است که اروپایی‌ها نتوانستند خواسته‌های ما در برجام به ویژه موضوع فروش نفت را تحقق ببخشند.

وی بیان کرد: راه اندازی اینستکس بسیار طولانی شده است؛ همچنین منابع درآمدی در این ساز و کار وجود ندارد مگر اینکه کشور‌های اروپایی از ایران نفت بخرند و یا اعتباراتی به ایران اختصاص دهند که تاکنون هیچ کدام از این اقدامات صورت نگرفته است.

عراقچی گفت: البته اینستکس به لحاظ قرار گرفتن اروپا در برابر آمریکا در موضوع ایران دارای اهمیت سیاسی است اما تا زمانی که برای ما منافع اقتصادی نداشته باشد، قابل قبول نیست.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه گفت: مقرر شده علاوه بر انگلیس و فرانسه و آلمان که سهامداران اولیه و اصلی اینستکس هستند. کشور‌های دیگری نیز سهامدار این سازو کار مالی شوند.

وی تاکید کرد: قطعا اگر خواسته‌های برجامی ایران و منافع اقتصادی ما از سوی اروپایی‌ها برآورده نشود ما طی ۶۰ روز آینده گام سوم کاهش تعهدات برجامی خود را برخواهیم داشت.

عراقچی با اشاره به موضوع رآکتور اراک گفت: موضوع رآکتور اراک بحثی جدا از گام‌های کاهش تعهدات هسته‌ای ایران است؛ با توجه به آنکه روند مدرن‌سازی رآکتور اراک از سوی طرف مقابل با کندی پیش رفته است ما پیش بینی کرده‌ایم که اگر این روند طبق جدول زمان بندی مطلوب ما پیش نرود ما طبق فرمول و فناوری قبلی خود روند اقدامات در رآکتور اراک را ادامه دهیم.

وی افزود: گروه کاری رآکتور اراک متشکل از کشور‌های چین و انگلیس، برخی قرارداد‌ها را در بعد فنی با ما امضا کرده‌اند لذا با توجه به این موضوع ما فرصتی را برای آ‌نها در زمینه مدرن سازی راکتور اراک در نظر گرفته‌ایم؛ اگر آن‌ها در این فرصت مطابق جدول زمان بندی مدنظر ما، روند مدرن سازی رآکتور اراک را پیش ببرند ارتباط کاری ما با آن‌ها در اراک ادامه می‌یابد.

عراقچی با اشاره به موضوع توقیف نفتکش ایران توسط انگلیس گفت: این نفتکش حامل دو میلیون بشکه نفت بود و از آنجایی که کانال سوئز ظرفیت عبوردهی این نفتکش را نداشت، از تنگه جبل الطارق عبور این نفتکش انجام شد.

وی گفت: برخلاف ادعای دولت انگلیس مقصد این نفتکش سوریه نبوده است و آن پالایشگاه سوری که انگلیسی‌ها نام بردند اصلا ظرفیت پذیرش این میزان بشکه نفت را ندارد بنابر این مقصد آن نفتکش توقیف شده توسط انگلیس جای دیگری بوده است.

عراقچی تصریح کرد: این نفتکش در حال عبور از یک آبراه بین المللی بوده است و هیچ قانونی به دولت انگلیس اجازه توقیف آن را نمی‌دهد و ما معتقدیم این اقدام انگلیس یک دزدی دریایی است.

وی بیان کرد: در تماس مستمر با دولت انگلیس هستیم و دیروز نیز سفیر انگلیس مجددا به وزارت امور خارجه احضار شد؛ همچنین سفیر اسپانیا را هم به وزارت خارجه دعوت کردیم؛ به هر حال مسیر حقوقی این موضوع در حال طی شدن است و وکلای مبرز را به کار گرفته‌ایم و برای استیفای حقوق خود در این رابطه از هیچ امکانی فروگذار نخواهیم کرد؛ البته امید داریم که با رایزنی‌های دیپلماتیک موضوع این نفتکش حل و فصل شود.

 

آخرین اخبار

قدرت ایمان و سلاح ایران تنها عامل مهم در آزادی کشتی توقیف شده ایران بود

اینستکس برنامه برطرف کردن مشکل ما نیست

مسجد باید محل تولید فکر و ارزش‌های دینی شود و سطح مفاهیم تربیتی مردم را ارتقاء دهد

روز عید عدیر بزرگترین روز عالم امکان و خط حرکت به سمت ظهور است

آقای رئیس‌جمهور شعارهای انتخاباتی خود را کِی می‌خواهد محقق کند

رئیس سابق سازمان خصوصی سازی از سوی دستگاه قضایی کشور بازداشت شد

قبل از انقلاب اسلامی هیچ نداشتیم

هرکسی غیرت دینی دارد باشکوه می‌گوید مرگ بر آمریکا

سبزپوشان مقتدر، پهپاد آمریکایی را هدف قرار ندادند بلکه شخصیت پوشالی آن را نشان داده و هدف قرار دادند

رئیس جمهور هم همانند یک انسان معمولی به دنبال آن است که ناکارآمدی‌های خود را به دیگران منتسب کند

قیمت دام زنده در روز عید قربان اعلام شد

شاخص بورس 569 واحد رشد داشت

متأسفانه در فیلم‌های ما سبک زندگی غربی را ترویج می‌کنند

امیدواریم همه دستگاه‌ها از جمله قوه قضائیه به وظایف خود در حوزه رعایت شئونات اسلامی و حجاب عمل کند

ردپای اجرای سند ۲۰۳۰ را در بخش‌های مختلف مشاهده می‌کنیم

اگر همکاری خبرنگاران با وزارت کشور نبود در بخش امنیتی وزارت کشور با مشکلاتی در حفظ امنیت مواجه می شد

سایت ثبت نام اینترنت رایگان به خبرنگاران راه‌اندازی شده است

آرشیو کل اخبار