menusearch

شفافیت درباره نمایندگان مجلسی که رأی آوردند برای مردمی که به آن‌ها رأی داده‌اند یک حق است

۱۳۹۸/۶/۱۹ سه شنبه
شفافیت درباره نمایندگان مجلسی که رأی آوردند برای مردمی که به آن‌ها رأی داده‌اند یک حق است
شفافیت درباره نمایندگان مجلسی که رأی آوردند برای مردمی که به آن‌ها رأی داده‌اند یک حق است

به گزارش رسانه خبری صراط المستقیم ، ابوالفضل ابوترابی نماینده مردم نجف‌آباد، تیران و کرون در مجلس دهم شورای اسلامی با اشاره به طرح شفافیت آراء نمایندگان در مجلس شورای اسلامی گفت: بر اساس فرمایشات مقام معظم رهبری در درس خارج فقه مبنی بر این‌که همه چیز به جز مسائل امنیتی و نظامی باید شفاف شود، در همه امورات باید به دنبال شفافیت باشیم.

عضو فراکسیون نمایندگان ولایی در مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که شفافیت آرا یک دوران گذار است، افزود: نیاز داریم که این دوره گذار شفافیت در همه ابعاد صورت بگیرد، طبق ماده 29 برنامه ششم هم آراء نمایندگان هم تمامی حقوق‌، دستمزدها، پاداش‌ها و حتی تمام دارایی‌های مردم ایران باید شفاف شود.

ابوترابی گفت: در تمام فرآیند شفافیت که در همه کشورهای پیشرفته دنیا به عنوان یک اصل در حد اعلا پذیرفته شده و در کشورهای جهان سوم مثل ما به زور باید انجام بدهیم یک مورد آن درباره بحث شفافیت آراء نمایندگان مجلس است، کشورهای جهان سوم تا دوره گذار را بگذرانند همه چیز از جمله بحث شفافیت باید به سختی انجام شود.

نماینده مردم نجف‌آباد، تیران و کرون در مجلس دهم شورای اسلامی افزود: با اصل شفافیت آراء نمایندگان مجلس شورای اسلامی خیلی خیلی موافق هستم، اما صحبت‌هایی که از جانب حجت‌الاسلام پناهیان مطرح شده خواسته به حقی بود که با شیوه نادرستی بیان شد.

وی اضافه کرد: این خواسته باید به یک پویش مردمی و مطالبه عمومی تبدیل شود خواسته و تمام مردم از نمایندگان خود باشد، چه در فضای مجازی چه خارج از این فضا، چه از سمت همه وعاظ و سخنرانان هم باید مطرح شود، آن هم نه فقط درباره شفافیت آراء نمایندگان بلکه در مورد اجرای قانونی که در خصوص شفایت وجود دارد، زیرا ما در این خصوص قانون حقوق و دستمزدی را داریم که باید تبدیل به خواسته عمومی در همه ابعاد آن بشود.

ابوترابی با اشاره به مسأله امضاهایی طلایی گفت: این امضاهای طلایی که اکنون مفسده بزرگ مملکت ما شده، امتیازی که به آن ظاهر قانونی داده می‌شود، به خاطر همین مخفی‌کاری‌ها است، شفافیت در حد حداکثری در مملکت یکی از بهترین راه‌های مبارزه با فساد و در همه ابعاد آن و همه مسؤولان به جز مسائل نظامی و امنیتی حق مردم است.

عضو فراکسیون نمایندگان ولایی در مجلس شورای اسلامی افزود: شفافیت درباره نمایندگان مجلسی که رأی آوردند برای مردمی که به آن‌ها رأی داده‌اند یک حق است و باید در جریان باشند که نماینده‌ای که با رأی آن‌ها در مجلس شورای اسلامی حضور پیدا کرده است، چه تفکری دارد، چگونه رأی می‌دهد و در موضوعات مختلف چه نظری دارد.

عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها گفت: شیوه بیان حجت‌الاسلام پناهیان می‌توانست بهتر انجام شود و مهم‌تر آن که این شفایت خواهی باید به یک خواست عمومی و پویش مردمی تبدیل شود و همه سخنرانان، مردم و فضای مجازی کمک کنند تا این دوره گذار را بگذرانیم.

نماینده مردم نجف‌آباد، تیران و کرون در مجلس دهم شورای اسلامی افزود: طرح دوفوریتی شفافیت آراء در مجلس رد شد اما جای نگرانی نیست و این طرح به صورت یک فوریتی وارد مجلس خواهد شد و امید داریم به قانون تبدیل شود، هرچند در امورات مهم معمولاً بعضی از نمایندگان پیش‌قدم می‌شوند و آرا خود را اعلام می‌کنند همان‌طور که قبلاً به صورت داوطلبانه در برجام، CFT و FATF برخی نمایندگان آراء خود را شفاف به مردم بیان کردند.

وی در خصوص علت مخالف برخی نمایندگان و رد شدن این طرح در مجلس گفت: مخالفت نمایندگان به علت مخالفت با شفافیت نیست، در ساختار بروکراسی ما ازجمله ساختار بروکراسی پارلمانی و مجلسی ضعف‌هایی وجود دارد و چون نمایندگان می‌دانند با شفافیت آراء ممکن است در نگرش وزرا در رد بودجه و اعتبارات محلی تأثیر منفی بگذارد تقیه می‌کنند.

ابوترابی با اشاره به این‌که یکی از مهمترین علت مخالفت نمایندگان این موضوع است، افزود: به همین دلیل نمایندگان می‌خواهند رأی آن‌ها مخفی باشد تا بتوانند با آزادمردی و حریت رأی بدهند وگرنه در بسیاری از مواقع به خصوص زمانی که وزرا مطلع شوند چه نماینده‌ای نسبت به یک موضوع که مربوط به وزارت می‌شود رأی موافق یا مخالف داده است در بحث جذب بودجه‌ها چون ساختار غلط است در حوزه انتخابیه تأثیر منفی می‌گذارد.

عضو فراکسیون نمایندگان ولایی در مجلس شورای اسلامی گفت: به منظور حل مشکل شفافیت آراء نمایندگان مجلس باید اول ساختار اصلاح شود، مثلاً مدیریت جامع شهری و روستایی را به امورات محلی داده شود که پارلمان‌های محلی شامل شوراهای شهری و روستایی می‌شود تا نمایندگان بتوانند با آزادی آن هم به صورت علنی به امور ملی رأی بدهند.

عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها افزود: در واقع پیش‌نیاز شفافیت آرا تفکیک امور محلی طبق اصل 104 قانون اساسی است، در قانون اساسی جایگاه شوراها بسیار بالا برده شده و اگر امور محلی را به آن‌ها واگذار کنیم، نماینده‌ها امور ملی را با شفافیت کامل آراء ارائه می‌کنند.

نماینده مردم نجف‌آباد، تیران و کرون در مجلس دهم شورای اسلامی با اشاره به قانون حقوق و دستمزد در برنامه ششم توسعه گفت: دولت هنوز این قانون را اجرا نکرده است و بابت این موضوع به وزیر اقتصاد کارت زرد داده شده است.

وی افزود: باید سطح شوراها همزمان با این کار بزرگ ارتقا پیدا کند، مثلاً نظارت نمایندگان بر شورا کار اشتباهی است زیرا نماینده‌ها از شوراها رأی می‌خواهند برای همین بسیاری از افرادی را که صلاحیت ندارند تأیید می‌شوند.

ابوترابی گفت: بنابراین دستگاه قضایی و دولتی باید از این به بعد در کنار نمایندگان در بحث تعیین صلاحیت اعضای شورها نقش‌آفرینی کند که به آن کمیسیون ملی انتخابات گفته می‌شود؛ نیاز است شوراها اصلاحات دیگری هم داشته باشد ازجمله اینکه به تعداد مناطق باید نماینده از شوراها داشته باشیم و مردم مناطق به افراد همان منطقه رأی بدهند؛ این طرح برای تصویب 5 رأی کم آورد که به عنوان پیش‌زمینه شفافیت آرا نمایندگان باید دوباره به مجلس آورده شود.

آخرين اخبار

سی ام آبان ماه جاری مهلت ثبت اطلاعات دارایی مسئولان پایان می یابد

40 هزار یادواره شهید در مدارس برگزار می شود

تصویب FATF به معنای عقب‌نشینی و میدان دادن به دشمن است

دولت‌های یازدهم و دوازدهم کارنامه مطلوبی در حوزه اقتصاد، کاهش نرخ تورم و نیز بهبود وضع معیشتی مردم نداشته‌اند

راه جبران اشتباه برای معاون اوّل رئیس‌جمهور این است که عذرخواهی کند

هر وقت مسئولین دولتی توانستند با برجام مشکلات مردم را حل کنند با لوایح FATF هم خواهند توانست مشکلات را مرتفع کنند

عده ای می خواهند، نام شهدا را حذف و ارزش ها را کمرنگ کنند

باید اسامی نجومی‌بگیران و دستگاه‌هایی که حقوق نجومی می‌دهند به صورت شفاف در مجلس اعلام شود

احترام مبتنی بر ریاء، ترس و افراط مورد قبول اسلام نیست

بیانیه گام دوم انقلاب در کتاب درسی دانش‌آموزان

چرا آقایان می خواهند با جنگ روانی خواسته های خود را به نظام تحمل کنند

برنامه‌‏های عزاداری ارتحال پیامبر اکرم(ص) در حرم رضوی اعلام شد

ما باید در برداشتن گام چهارم به شرایط قبل از برجام برگردیم

نیروی انتظامی برای تحقق اهداف و محورهای این بیانیه مهم پیشتازانه وارد عمل شد

جنس راهیان نور از جنس زیارت ائمه (ع) است

گلایه حجه الاسلام قرائتی نسبت به کمرنگ شدن وضعیت نماز در دولت فعلی

امروزه تهدیدات ما مردم محور شده اند

آرشيو کل اخبار