menusearch

ساخت فضاها و بناهای فاخر لازم است ولی باید متناسب با فرهنگ و اعتقادات اسلامی باشد

۱۳۹۸/۵/۹ چهارشنبه
ساخت فضاها و بناهای فاخر لازم است ولی باید متناسب با فرهنگ و اعتقادات اسلامی باشد
ساخت فضاها و بناهای فاخر لازم است ولی باید متناسب با فرهنگ و اعتقادات اسلامی باشد

به گزارش رسانه خبری صراط المستقیم ، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحمدعلی آل‌هاشم نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی در نخستین همایش ملی «شهر پایدار و گام دوم انقلاب، فرصت‌ها و چالش‌ها» که در تالار وحدت دانشگاه تبریز برگزار شد، اظهار داشت: مهم‌ترین وظیفه مدیریت شهری، سنگین کردن کفه عدالت در تقسیم امکانات عمومی شهر است.

وی با انتقاد از معماری بی‌هویت شهری افزود: این وضعیت فضای بصری و هویت شهری را دچار آشفتگی کرده ‌که باید برای هویت‌بخشی به شهر حتما به معماری معماری ایرانی ـ اسلامی توجه ویژه‌ای صورت گیرد.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی، با تاکید بر اینکه این معماری باید فراتر از نگاه‌های موقتی و موضعی باشد و باید با اقتضائات اقتصادی و اجتماعی تبریز هم‌تراز شود، گفت: انتظار از جامعه معماری استان این است که در آستانه تحقق بخشیدن به بیانیه گام دوم انقلاب، بر‌اساس واقعیت‌های موجود و عملکرد گذشته، بتوانیم چارچوب فکری و فرهنگی، «معماری» متناسب با فرهنگ تبریز را ارائه کنیم.

وی با اشاره به اینکه مکاتب، طیف‌ها و سبک‌های معماری مورد نیاز تبریز باید در معماری مورد توجه باشد، تصریح کرد: ساخت فضاها و بناهای فاخر لازم است ولی باید متناسب با فرهنگ و اعتقادات اسلامی باشد. وقتی از لزوم تناسب معماری و فرهنگ سخن به میان می‌آید باید توجه داشت که مباحثی مانند عدالت محوری و حل چالش‌هایی مانند حاشیه نشینی را هم در بر گیرد.

‌آل‌هاشم، عدالت را در صدر اهداف جمهوری اسلامی ایران عنوان کرد و گفت: در ایران دل‌های مسئولان برای رفع محرومیت دائما باید بتپد و از شکاف‌های عمیق طبقاتی بیم‌ناک باشد، کسب ثروت در ایران جرم نیست و تشویق هم می‌شود ولی تبعیض در توزیع منابع عمومی و میدان دادن به ویژه‌خواری و مدارا با فریب‌گران اقتصادی که به بی‌عدالتی می‌انجامد، به شدت ممنوع است.

وی با تاکید بر اینکه غفلت از قشرهای نیازمندِ حمایت، مورد قبول نیست، ابراز داشت: برای ایجاد تغییرات لازم در شهرداری‌ها و تحقق توصیه‌های 7 گانه مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم به همت جمعی، نگاه و گفتمان جدیدی برای تعامل موثر با مراکز علمی، اجرایی و تحقیقاتی نیاز داریم و باید طرحی نو در اندازیم و بازگشتی به هویت قدیمی و تاریخی شهرها داشته باشیم.

امام جمعه تبریز، یکی از راهکارهای رفع مشکلات کلانشهرها را تحقق «مدیریت واحد شهری» دانست و خاطر نشان کرد: باید با مدیریت بهینه، جوان، کارآمد و تعامل گرا، با ایجاد هماهنگی بیشتر بین سازمان‌های مجری مدیریت شهری و مشخص شدن کامل نقش هر کدام در مدیریت یکپارچه شهر این امر را در گام دوم انقلاب محقق کنیم.

وی با انتقاد از اینکه به رغم تاکیدات در چند برنامه توسعه 5 ساله، این موضوع هنوز محقق نشده است اضافه کرد: نتیجه نبود مدیریت واحد شهری، وجود نگاه صرف به سیما و منظر شهری و عدم توجه به روح شهر یعنی فضاهای هنری و فرهنگی و هویت تاریخی است که به شدت مشهود است و باعث شده با آنچه که باید باشیم، فاصله داریم لذا باید این مسیر با مدیریت واحد شهری جبران شود.

آخرین اخبار

قدرت ایمان و سلاح ایران تنها عامل مهم در آزادی کشتی توقیف شده ایران بود

اینستکس برنامه برطرف کردن مشکل ما نیست

مسجد باید محل تولید فکر و ارزش‌های دینی شود و سطح مفاهیم تربیتی مردم را ارتقاء دهد

روز عید عدیر بزرگترین روز عالم امکان و خط حرکت به سمت ظهور است

آقای رئیس‌جمهور شعارهای انتخاباتی خود را کِی می‌خواهد محقق کند

رئیس سابق سازمان خصوصی سازی از سوی دستگاه قضایی کشور بازداشت شد

قبل از انقلاب اسلامی هیچ نداشتیم

هرکسی غیرت دینی دارد باشکوه می‌گوید مرگ بر آمریکا

سبزپوشان مقتدر، پهپاد آمریکایی را هدف قرار ندادند بلکه شخصیت پوشالی آن را نشان داده و هدف قرار دادند

رئیس جمهور هم همانند یک انسان معمولی به دنبال آن است که ناکارآمدی‌های خود را به دیگران منتسب کند

قیمت دام زنده در روز عید قربان اعلام شد

شاخص بورس 569 واحد رشد داشت

متأسفانه در فیلم‌های ما سبک زندگی غربی را ترویج می‌کنند

امیدواریم همه دستگاه‌ها از جمله قوه قضائیه به وظایف خود در حوزه رعایت شئونات اسلامی و حجاب عمل کند

ردپای اجرای سند ۲۰۳۰ را در بخش‌های مختلف مشاهده می‌کنیم

اگر همکاری خبرنگاران با وزارت کشور نبود در بخش امنیتی وزارت کشور با مشکلاتی در حفظ امنیت مواجه می شد

سایت ثبت نام اینترنت رایگان به خبرنگاران راه‌اندازی شده است

آرشیو کل اخبار