menusearch

روش پیامبر اکرم(ص) در خنثی‌ سازی تفرقه‌افکنی‌های دشمن

۱۳۹۷/۹/۳ شنبه
روش پیامبر اکرم(ص) در خنثی‌ سازی تفرقه‌افکنی‌های دشمن
روش پیامبر اکرم(ص) در خنثی‌ سازی تفرقه‌افکنی‌های دشمن

به گزارش صراط المستقیم ، روش پیامبر اسلام(ص) و اهل‌بیت وحی(ع) در برخورد با عموم مردم، بر پایه اخلاق بود. خصلت‌هایی همچون نرم‌خویی، مردم‌داری، مدارا، گذشت از خطاها، عطوفت و بسیاری از سجایای اخلاقی از عواملی بودند که زمینه‌ جذب مردم به‌سوی خاندان وحی را فراهم کرد.

در عصر حاضر که مدرنیسم زمینه‌ انحطاط اخلاقی و رفتاری جوامع را فراهم آورده است، بازگشت به سیره عملی پیامبر(ص) و اهل عترت(ع) بیش از گذشته احساس می‌شود.

در این باره با حجت‌الاسلام سعیدی کارشناس مسائل دینی و کارشناس مذهبی برنامه سمت خدا گفت‌وگویی ترتیب دادیم. در این گفت‌وگو به مهم‌ترین گزاره‌های رفتاری پیامبر(ص) در جذب مردم به سوی اسلام و تلاش‌های وحدت‌آفرین ائمه(ع) برای ایجاد وحدت مسلمانان پرداخته شد.

* اگر بخواهیم به مهم‌ترین گزاره پیامبر(ص) در جذب مردم به دین مبین اسلام اشاره کنیم، کدام گزاره را معرفی می‌کنید؟

انسان را با اخلاقیات و رفتار او می‌شناسند. میزان اعتماد مردم به ما بستگی به میزان حُسن خُلق‌مان دارد. پیامبر(ص) در اوج اخلاقیات بودند. به قدری که خداوند در قرآن ایشان را واجد اخلاقیات عظیم معرفی می‌کند و می‌فرماید: «وَ إِنَّک لَعَلی خُلُقٍ عَظِیمٍ». بنابراین اولین سلاح تبلیغی پیامبر(ص) اخلاقیات آن حضرت بود. البته باید توجه داشته باشیم این مسأله منحصر در عصر رسالت نبی مکرم اسلام نبود بلکه همان طور که می‌دانیم پیامبر(ص) تا قبل از مبعث دارای عالی‌ترین ویژگی‌های اخلاقی بودند. این ویژگی پیامبر در جذب مردم به قدری اهمیت دارد که خداوند خطاب به ایشان می‌فرماید اگر خداوند با رحیمیت خود به تو شرح صدر نمی‌داد، مردم از اطرافت پراکنده می‌شدند؛  «فَبِمَا رَحْمَةٍ مِنَ اللَّهِ لِنْتَ لَهُمْ ۖ وَلَوْ کُنْتَ فَظًّا غَلِیظَ الْقَلْبِ لَانْفَضُّوا مِنْ حَوْلِکَ...؛ به مرحمت خدا بود که با خلق مهربان شدی و اگر تندخو و سخت‌دل بودی مردم از گِرد تو متفرق می‌شدند...» (159 آل‌عمران) بر اساس این آیه می‌توان گفت پیامبر(ص)‌ واجد تمام صفات الهی است و در واقع صفات الهی در ایشان جلوه کرده بود.

البته این نکته حائز اهمیت است که از عصر جاهلیت ایشان را به نام‌هایی همچون محمد امین می‌شناختند. پیامبر(ص) از همان دوران نوجوانی و جوانی به شخص عادل مشهور بود و هر کجا اختلافی رخ می‌داد، از وجود مقدس ایشان برای حل مسائل و معضلات بهره می‌بردند.  بنابراین یکی از دلایل مهم گرایش مردم به دین اسلام، فضایل اخلاقی پیامبر(ص) بود. آن‌ها از قبل می‌دانستند حضرت دروغ نمی‌گوید، خلف وعده نمی‌کند و به خاطر دنیا به سمت حکومت‌داری نمی‌رود. 

روحانیت باید ببیند چقدر با سعه صدر با مردم برخورد می‌کند

* اکنون در برخی از روحانیون مشاهده می‌کنیم که واقعاً از سیره نبوی در برخورد با مردم جامعه تبعیت نمی‌کنند و خود را تافته جدا بافته می‌دانند؛ علت این مسأله چیست؟
برای پاسخ به این سؤال اجازه بدهید از روش امر به معروف استفاده کنم تا نهی از منکر؛ یعنی من به برخی از ویژگی‌های نبی مکرم اسلام(ص) اشاره می‌کنم و مخاطبان خودشان مقایسه کنند. پیامبر(ص) تا حدی دارای سجایای اخلاقی است که هر کسی به مشکلی بر می‌خورد، به اولین کسی که مراجعه می‌کرد، پیامبر(ص) بود. کسی که در یک محله، مسجد یا جمعی روحانی است، اگر می‌خواهد به سیره نبوی عمل کند، باید ببیند چقدر سعه صدر دارد و چقدر با آغوش باز با  مردم برخورد می‌کند. اگر در محله یک جوانی دچار خطا شد، آیا روحانی محل را امین خود و سرپناه خود می‌داند یا خیر؟

همچنین پیامبر به قدری بین مردم بودند که حتی با کودکان محله به بازی می‌پرداختند. داستان معروفی است که سلمان به بچه‌ها گردو می‌داد تا پیامبر(ص) را برای از بین آن‌ها بیرون بکشد و به مسجد ببرد.  یا در یک داستان دیگر است که مردم یک باره مشاهده کردند پیامبر(ص) سرعت نمازش را زیاد کرد. پس از اینکه نماز به پایان رسید، از ایشان پرسیدند آیا وحیی نازل شده که این مقدار سریع خواندید؟ پیامبر(ص) فرمودند صدای گریه طفلی را شنیدم به این علت کوتاه خواندم تا مبادا مادرش نگران شود. متأسفانه گروهی از روحانیت از سیره نبوی فاصله گرفته است.