menusearch

ردپای اجرای سند ۲۰۳۰ را در بخش‌های مختلف مشاهده می‌کنیم

۱۳۹۸/۵/۱۹ شنبه
ردپای اجرای سند ۲۰۳۰ را در بخش‌های مختلف مشاهده می‌کنیم
ردپای اجرای سند ۲۰۳۰ را در بخش‌های مختلف مشاهده می‌کنیم

حجت الاسلام و المسلمین منتظری دادستان کل کشور در بیستمین نشست سالیانه اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه‌های سراسر کشور که با موضوع عقلانیت انقلابی، مقاومت هوشمندانه و عدالت خواهی اخلاق مدارانه در دانشگاه خوارزمی کرج برگزار شد، اظهار کرد: یکی از موضوعات جلسه امروز بحث عقلانیت انقلابی است در باب عقلانیت امام هشتم (ع) می‌فرمایند عقل هدیه‌ای است که از سوی خداوند متعال به انسان عطا گردیده است، البته عقل همچون روح حقیقتش برای انسان ناشناخته است و قابل درک نیست.

دادستان کل کشور افزود: اگر عقل را به سه دسته تقسیم بندی کنیم با عقلانیت معرفتی، عقلانیت اخلاقی و عقلانیت ابزاری روبرو هستیم و اکنون می‌بینیم که دنیای غرب مدعیِ تمدن، فقط از عقل استفاده ابزاری کرده است و به حقیقت عقل دست نیافته است.

حجت الاسلام و المسلمین منتظری گفت: دنیای مدعی غرب امروز نقش عقل را در محاسبات معیشتی و رفاه به کار برده است در صورتی که از منظر یک انسان الهی استفاده از این نوع عقلانیت نادرست است بلک باید از عقلانیت معرفتی و اخلاقی هم بهره جست.

وی با بیان اینکه اکنون عقلانیت انقلابی در نظام جمهوری اسلامی ما حاکم است، تصریح کرد: نظام ما مبتنی بر اصولی است که در قانون اساسی تعریف و تبیین شده، لذا در اصل دوم قانون اساسی ۶ پایه برای نظام جمهوری اسلامی تعریف گردیده است که بر پایه‌هایی همچون توحید، وحی الهی، معاد و دیگر موارد بنیان نهاده شده است.

حجت الاسلام و المسلمین منتظری ادامه داد: اکنون عقلانیت انقلابی در نظام اینگونه است که عقلانیت غربی و سکولار را نفی می‌کند و هر چیزی که مغایر با این اصول است را نمی‌پذیرد، وقتی که عقلانیت انقلابی را بخواهید ابزار کار خود قرار دهید باید بدانید که لازمه این کار مبارزه با ستم، استکبار و هر نوع ستم پذیری است.

دادستان کل کشور خطاب به دانشجویان ادامه داد: البته نباید صرفاً به عملکرد و کارکرد توجه کرد، چون مدیران و مسئولان معصوم نیستند و ممکن است دچار خطا شوند و اگر در بین مسئولان و در جامعه عملکرد اشتباهی دیدید نباید در اعتقاداتتان تاثیر داشته باشد، چون شما اعتقادات خود را از روحانیون و علما نگرفته‌اید بلکه منابع اعتقادی شما اسلامی، قرآن و اهل بیت (ع) هستند.

وی در ادامه به موضوع مقاومت هوشمندانه هم اشاره کرد و گفت: در نظام جمهوری اسلامی ایران عقلانیت انقلابی مشهود است و لازمه این موضوع هم قطعاً مقاومت هوشمندانه است؛ یعنی انقلاب و نظام برای حرکت درست در مسیر خود نیازمند مقاومت هوشمندانه است و چون یک حرکت درست و صحیح است طبیعتاً با یکسری موانع روبرو خواهد شد و اکنون حتی خود دشمنان اذعان دارند که آن چیزی که ما را در برابر ظلم و استکبار ایستاده نگه داشته است همین مقاومت کردن است.

دادستان کل کشور با اشاره به نقش مقاومت در برابر دشمنان، گفت: اکنون ما آثار این مقاومت را نه تنها در کشور بلکه در کل منطقه می‌بینیم و شاهد هستیم که چگونه کشور مظلوم و محروم یمن توانسته است در مقابل سعودی جنایتکار و سرتاپا مسلح ایستادگی کند، لذا بزرگ‌ترین ابزار ما برای مقابله با دشمن مقاومت است.

حجت الاسلام و المسلمین منتظری ادامه داد: دشمنان برای تهاجم خود برنامه ریزی بسیار حساب شده‌ای دارند که چگونه نفوذ کنند و چگونه باور‌های جوانان ما را منحرف کنند و در این راستا سرمایه گذاری هنگفتی کرده تا در عرصه‌های مختلف سیاسی، فرهنگی، علمی و ادبی نفوذ کنند.

وی گفت: امروز یکی از مهم‌ترین مسائلی که باید به آن توجه کنیم بحث مقاومت آن هم در همه عرصه‌ها است، چون دشمن می‌خواهد تار و پود اقتصادی و اجتماعی ما را از بین ببرد.

حجت الاسلام و المسلمین منتظری با اشاره به سند ۲۰۳۰ که یکی از نمونه‌های نفوذ و تهاجم دشمن است گفت: دشمن آمده است و یک سند به اسم سند ۲۰۳۰ برای ما تدارک دیده تا از این طریق به ما حمله کند، حال سئوال اینجاست که شما دانشجویان و انجمن‌ها چقدر به این موضوع پرداخته‌اید؟ درباره این سند باید گفت که حتی خود مقام معظم رهبری به آن ورود کرده و برای این که این مسئله روشن شود نسبت به آن بیاناتی داشته و با آن به شدت مخالفت کرده‌اند، البته عده‌ای در ظاهر گفته‌اند که موضوع سند ۲۰۳۰ در کشور تمام و اجرای آن متوقف شده است؛ اما اکنون ردپای اجرای این سند را در بخش‌های مختلف مشاهده می‌کنیم.

دادستان کل کشور بیان داشت: در این راستا به برخی مسئولین مختلف در عرصه‌های گوناگون هنری، علمی و ادبی هشدار داده و مکاتبات مختلفی داشته‌ایم. با مسئولین ذیربط جلسه گذاشته و هشدار‌های جدی به آن‌ها داده‌ایم و حتی با برخی افراد هم برخورد‌های قضایی داشته‌ایم که آن‌ها را علنی نکرده‌ایم.

حجت الاسلام و المسلمین منتظری با بیان نمونه‌های دیگری از نفوذ فرهنگی به کشور گفت: ما در همین نمایشگاه کتاب امسال هم موارد بسیاری از کوشش‌ها و کتب و فیلم‌های دشمنان را به دست آوردیم که تماماً برنامه ریزی شده و با هدف خاصی به نمایشگاه آورده شده بودند، البته نسبت به این موضوع واکنش نشان داده و اقدامات لازم را انجام دادیم تا این کتاب‌ها و جزوه‌ها جمع آوری شود .

وی از دانشجویان و تشکل‌ها و انجمن‌های دانشجویی خواست که به این مسائل بپردازند و ببینند که دشمن با چه برنامه ریزی‌هایی فرهنگ ما را هدف قرار داده است.

حجت الاسلام و المسلمین منتظری در ادامه به موضوع عدالت خواهی اخلاق مدارانه پرداخت و گفت: اجرای عدالت یک امر مهم برای نظام ما است و اجرای آن هم بر عهده حاکمیت گذاشته شده است؛ یعنی حاکمیت باید حاکمیت عادلانه باشد و قضاوت بخشی از حکومت است و لذا در نظام ما همه مدیران در همه سطوح باید در مرز عدالت حرکت کنند.

دادستان کل کشور خطاب به دانشجویان با بیان اینکه باید مطالبه گری داشته باشید، تصریح کرد: البته گاهی متاسفانه در این مطالبه گری‌ها نکات اخلاقی رعایت نمی‌شود و این شعاری که شما برای این نشست انتخاب کردید یعنی عدالت خواهی اخلاق مدارانه یک شعار بسیار مهم و کاربردی است، چون معتقدیم که در نظام اسلامی هیچ گاه نباید هدف را وسیله‌ای برای توجیه قرار داد؛ یعنی نباید با روش‌های غیراخلاقی و ناسالم و مغایر با موازین اسلامی دنبال تحقق عدالت باشیم.

وی به بیان برخی توصیه‌ها خطاب به دانشجویان پرداخت و گفت: اولاً به اخبار فضای مجازی کاملاً اعتماد نکنید و اخبار خود را از منابع معتبر دریافت کنید، چون متاسفانه فضای مجازی ما اکنون یک فضای رها است و به انواع فساد‌ها آلوده شده است، لذا برای مسائل مورد نظر خود صرفاً به اخبار توجه نکنید و با بحث و گفت‌وگو به نتیجه برسید و آن زمان می‌توانید مطالبه گری خود را آغاز کنید.

آخرين اخبار

بی تعارف من به مدیران فعلی هیچ امیدی ندارم

تولید قدرت در نظام اسلامی بدون نهادینه شدن ارزش‌های اسلامی پایدار نخواهد بود

هرکجا شعار ما می‌توانیم و عزم جهادی داشته‌ایم پیروز بوده‌ایم

سپاه در ایام اربعین به زائران ایرانی و غیرایرانی خدمات بهداشتی درمانی ارائه می‌ کند

در هفته دفاع مقدس بازدید از موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس رایگان است

اهل بیت(ع) بیان کردند که مردم را به اسلام دعوت کنید ولی نه به زبان، بلکه به عمل

امسال سطح کیفی و کمی قطار‌های اربعین افزایش چشمگیری نسبت به سال گذشته خواهد داشت

متقاضیانی که کارت سوخت آن‌ها در باجه‌های معطله است، بدون مراجعه به دفاتر پستی کارت خود را دریافت کنند

تمهیدات لازم برای پذیرایی از یک میلیون زائر اربعین حسینی در پایانه مرزی چذابه پیش بینی شده است

امروز عده ای با غیر خداوند معامله و با استکبار و جریانات شیطانی مذاکره می کنند

شفافیت درباره نمایندگان مجلسی که رأی آوردند برای مردمی که به آن‌ها رأی داده‌اند یک حق است

وزارت آموزش‌وپرورش در یک حکومت دینی، نباید اجازه دهد که یک معلم دین را مورد هجمه قرار دهد

امروز دشمنان در حال عقب نشینی و فرار هستند

معتقدم که دولت نباید در برابر اروپایی‌ها گام به گام حرکت کند

دسته عزاداری حسینیه اعظم زنجان با اجتماع عظیم عاشقان حسینی‌ برگزار شد

در مجلس حاضر و به ویژه در میان نمایندگانی از لیست امید، موضوع شفافیت آراء با مخالفت مواجه شده است

دختر وزیر اسبق صنعت، معدن و تجارت بازداشت شد

آرشيو کل اخبار