menusearch

دُز سوم چه واکسنی بزنیم ؟

۱۴۰۰/۸/۲۵ سه شنبه
دُز سوم چه واکسنی بزنیم ؟
دُز سوم چه واکسنی بزنیم ؟

 

معاون درمان ستاد مقابله با کرونای استان تهران: در حال حاضر واکسن‌های آسترازنکا و سینوفارم قابلیت تزریق برای دُز سوم را دارند، افرادی که دو دُز اول از واکسن سینوفارم استفاده کرده‌اند برای دُز سوم می‌توانند از سینوفارم یا آسترازنکا استفاده کنند.
به گزارش رسانه خبری صراط المستقیم ، آقای دکتر نادر توکلی در برنامه تهران ما سلامت رادیو تهران، در باره دُز سوم واکسن کرونا گفت: افرادی نیز که از واکسن آسترازنکا استفاده کرده‌اند می‌توانند برای تزریق دُز سوم از همین واکسن بهره‌مند شوند.

وی ادامه داد: واکسن کرونا پس از ۶ ماه خاصیت ایمنی زایی خود را تا حدی از دست می‌دهد به همین دلیل در تمامی کشور‌های دنیا تزریق دُز بوستر در دستور کار قرار گرفته است. در همین راستا از ابتدای آبان شیوه نامه تزریق به کادر درمان ابلاغ و فرآیند آن آغاز شد. در مورد بقیه گرو‌ها هم به نظر می‌رسد تا پایان امسال باید تزریق دُز سوم را انجام دهند. با توجه به اینکه مرگ و میر و ابتلاء در گروه سنی بالای ۷۰ سال افزایش پیدا کرده بود به همین دلیل تزریق دُز سوم برای این گروه سنی هم الزامی شد.

وی افزود: طی دو ماه اخیر درصد زیادی ازطیف سنی ۱۲ تا ۱۸ سال با واکسن‌های سوبرانا و سینوفارم واکسینه شدند که عارضه جدی به همراه نداشته است. در استان تهران مطالعاتی بر روی این واکسن‌ها با هدف بررسی تأثیر آن‌ها آغاز شده است تا خانواده‌ها با خیال راحت تری برای واکسیناسیون فرزندانشان اقدام کنند. آنچه محرز است تزریق واکسن از مرگ و میر و ابتلاء شدید جلوگیری کرده است.

معاونت درمان ستاد مقابله با کرونای استان تهران درخصوص داروی مولنوپیراویر نیز گفت: درباره استفاده و حتی تولید مولنو پیراویر بحث‌هایی مطرح شده و اگر توسط کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا تأیید شود وارد شیوه نامه درمانی کشوری شده و در دسترس عموم قرار خواهد گرفت، ولی آنچه مهم است استفاده از چند داروی (پلی فارمسی) برای درمان کرونا بسیار خطرناک‌تر از دریافت داروی مؤثر است. همچنین هشدار‌هایی مبنی بر استفاده بی مورد از آنتی بیوتیک‌ها وجود دارد.

دکتر توکلی بر لزوم اعتدال در مصرف آنتی بیوتیک تأکید کرد و گفت: تجویز آنتی بیوتیک توسط پزشکان لزوما بر اساس دستورالعمل‌های درمانی نیست. فرهنگ تجویز آنتی بیوتیک در کشور ما غلط است و باید فرهنگ استفاده درست از آنتی بیوتیک‌ها توسط پزشکان و مردم عادی آموزش داده شود. یکی از پیام‌های هفته مقاومت میکروبی این است که مقاومت آنتی بیوتیکی در بدن جدی است و می‌تواند مشکلاتی ایجاد کند.

وی وضعیت همه گیری شناسی ویروس (اپیدمیولوژیکی) در کشور را کنترل شده عنوان کرد و گفت: گزارشی مبنی بر علامت جدیدی وجود ندارد و در کل در حوزه درمان و تعداد بستری‌ها و مرگ و میر وضعیت آرامی داریم. اما همه باید شیوه نامه‌های بهداشتی را رعایت کنند و از ساده انگاری پرهیز کنند. ضمن اینکه افرادی که تا کنون واکسینه نشده اند حتما به تزریق دو دُز واکسن کرونا اقدام کنند.

آخرين اخبار

به‌روز رسانی فهرست تسهیلات و تعهدات کلان و اشخاص مرتبط شبکه بانکی

جزییات لایحه دولت به مجلس افزایش حقوق کارمندان و بازنشستگان

وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی از مجلس شورای اسلامی رای اعتماد نگرفت

تهدید پزشکان فراری از مالیات به جریمه و مجازات

بنا بر دستورالعمل وزارت بهداشت سرم فقط با نسخه پزشک تحویل داده می‌شود

حدود 45 درصد از پساب خروجی تصفیه‌خانه‌های فاضلاب کشور به حوزه کشاورزی اختصاص داده شده است

تاکنون بیش از ۲۶۵ میلیون شناسه رهگیری برای کالاها صادر شده است

از سر گیری مبادله برق بین ایران و ترکیه

عرضه مرغ و گوشت کافی برای تنظیم بازار

موافقت هیات وزیران با افزایش سقف تسهیلات مسکن ایثارگران در سال ۱۴۰۱

اعلام نتایج دوره های کارشناسی دانشگاه جامع علمی کاربردی

ابلاغ بخشنامه نحوه رسیدگی به پرونده متهمان اغتشاشات اخیر را به دادستان‌های عمومی و انقلاب سراسر کشور

محدودیت های ایجاد شده در برخی پلتفرم‌ها بر اساس تشخیص مراجع ذیصلاح بود و برداشتن آن هم به صلاحدید همان مراجع است

نزدیک به ۱۰ میلیون نفر از ایرانیان در این سفرهای زیارتی حضور داشتند

نسل جدید پیام رسان سروش در آینده‌ای نزدیک طراحی می شود

تولید بذر با کیفیت دانه‌های روغنی رونق یافت

۶۵ درصدی تولید فولاد ایران در مرداد افزایش یافت

آرشيو کل اخبار