menusearch

دوران دخالت و تعیین تکلیف برای دیگر کشور‌ها گذشته شده است

۱۳۹۷/۱۲/۲۱ سه شنبه
دوران دخالت و تعیین تکلیف برای دیگر کشور‌ها گذشته شده است
دوران دخالت و تعیین تکلیف برای دیگر کشور‌ها گذشته شده است

به گزارش رسانه خبری صراط المستقیم ، بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه در واکنش به اظهارات مداخله جویانه و غیرحرفه‌ای برایان هوک نماینده وزارت امور خارجه آمریکا در امور ایران در خصوص سفر رئیس جمهور به عراق و استقبال گرم دولت و ملت این کشور از ایشان، گفت: عصبانیت این مقام آمریکایی تعجبی ندارد، چرا که به نظر می‌رسد این کشور با وجود صرف میلیارد‌ها دلار در خاورمیانه، نتوانسته جایگاه مطلوبی در میان ملت‌های منطقه به دست آورد که دلیل این امر قطعا سیاست‌های تجاوزکارانه، نظامی گری و مداخله گری این کشور است.

وی افزود: مقامات آمریکایی باید بد اخلاقی و زیاده طلبی بی جای خود که برای دهه‌ها به آن عادت کرده اند را کنار بگذارند و متوجه این نکته مهم و کاملا آشکار باشند که دوران دخالت و تعیین تکلیف برای دیگر کشور‌ها مدت زمانی است، سپری شده است.

سخنگوی وزارت خارجه تصریح کرد: ایران و عراق کشور‌هایی مستقل هستند و دولت‌های آنان برآمده از رای و انتخاب مردم این دو کشور هستند، بی شک این دو ملت بزرگ، قدرت تشخیص منافع و مصالح خود را به خوبی دارند و نیاز ندارند که کشوری با سابقه سیاه تجاوز، ایجاد جنگ و ویرانی، از هزاران کیلومتر دورتر برای آن‌ها تعیین تکلیف کند.

قاسمی افزود: ایران و عراق همسایگانی با مرز‌های طولانی و دارای تاریخی کهن و دیرینه هستند و ملت‌های دو کشور دارای اشتراکات و علقه‌های فرهنگی، دینی، مذهبی و تاریخی ریشه داری هستند و انتخاب آنها، روابطی بر پایه حسن همجواری و آکنده از مودت و مناسباتی راهبردی است، قطعا برای حفظ و تداوم این روابط از هیچ تلاشی دریغ نخواهند کرد و از کسی نیز اجازه نمی‌گیرند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پایان تاکید کرد: آنچه امروز در روابط ایران و عراق دیده می‌شود از پشتوانه‌ای عمیق و تجاربی گرانسنگ برخوردار است.