menusearch

در سال گذشته 800 تن مواد مخدر در کشور کشف شده است

۱۳۹۸/۴/۳ دوشنبه
در سال گذشته 800 تن مواد مخدر در کشور کشف شده است
در سال گذشته 800 تن مواد مخدر در کشور کشف شده است

به گزارش رسانه خبری صراط المستقیم ، اسکندر مؤمنی دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر در همایش روز جهانی مبارزه با مواد مخدر، گفت: در ستاد مبارزه با مواد مخدر 4 حوزه مقابله، درمان و کاهش آسیب، پیشگیری و صیانت اجتماعی و ساماندهی معتادان متجاهر با قوت پیگیری می‌شود.

وی ادامه داد: اما موضوع معتادان متجاهر در اولویت اصلی ستاد قرار دارد که نیاز به ایجاد ظرفیت داشته‌ایم چرا که ظرفیت‌ها کافی نبود.

مؤمنی گفت: 60 هزار معتاد متجاهر در کشور وجود دارد که از خانه خود رانده شده و در خیابان می‌خوابند و چند جرم دیگر هم دارند و با احتساب فروشندگی مواد مخدر به صد هزار نفر می‌رسند.

دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر افزود: برای ایجاد ظرفیت از برخی سازمان‌های مختلفی کمک گرفتیم، سازمان زندان‌ها در تهران طی 2 ماه 3200 ظرفیت جدید ایجاد کرد، نیروی انتظامی 2 هزار نفر و نیروی سپاه 5 هزار نفر را قرار است ایجاد کند که فعلاً هزار نفر را تأمین ظرفیت کرده است.

وی گفت: در واقع 1200 ظرفیت جدید برای معتادان متجاهر در تهران ایجاد شده که معتادان در آن نگهداری می‌شوند.

مؤمنی گام دوم را نگاه انسانی دانست و گفت: حقشان نیست این معتادان زیر پل‌ها و در جوی آب بخوابند. بنابراین آنها را به مراکز درمانی منتقل کرده‌ایم که با پروتکل درمانی بهزیستی و وزارت بهداشت تحت مراقبت قرار می‌گیرند و به این ترتیب محلات مرکزی به ویژه شوش و هرندی اکنون پاکسازی شده و مردم احساس امنیت می‌کنند.

دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر تصریح کرد: گام بعدی ورود مردم بوده به این صورت که گروه‌های جهادی در تشکل‌های مختلف در بحث نگهداری از منطقه خود وارد عمل شده‌اند.

وی بر افزایش ظرفیت نگهداری از معتادان تأکید کرد و گفت: تعدادی اردوگاه مانند فشافویه و تهران ظرفیت خوبی دارند، ما می‌خواهیم که زندان‌زدایی کنیم و تا پایان سال علاوه بر معتادان متجاهر برای معتادان ماده 42 و سایر زندانیان ظرفیت خوبی ایجاد خواهد شد.

مؤمنی موضوع پیشگیری را راه‌حل جدی در بحث مواد مخدر دانست و گفت: هزینه‌های درمان بسیار بالا است به همین دلیل طرح یاری‌گران را تدوین کردیم و در گام اول با آموزش و پرورش وارد عمل شدیم.

دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر افزود: مجموع تولیدات مواد مخدر در سال 2000 و 2001 در افغانستان به 200 تن رسیده بود اما اکنون به  بیش از 9 هزار تن رسیده است و این بیانگر افزایش سطح زیر کشت مواد مخدر است.

وی تصریح کرد: تعداد معتادانی به 275 میلیون نفر رسیده و عامل 76 درصد مرگ و میر در جهان مشتقات تریاک است همچنین 150 هزار نفر از معتادان در سال‌های اخیر فوت کرده‌اند.

مؤمنی گفت: در راه مبارزه با مواد مخدر 3811 شهید و 12 هزار جانباز داده‌ایم و 11 هزار تن انواع مخدر و روانگردان کشف شده است.

دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر ادامه داد: در سال گذشته 800 تن مواد مخدر در کشور کشف شده و شواهد نشان می‌دهد که سطح زیرکشت مواد مخدر در کشور مبدأ در حال افزایش است و ایجاد لابراتورهای جدید نیز روز به روز بیشتر می‌شوند.

وی گفت: راه‌حل نهایی موضوع پیشگیری است و قانون نیز باید بازنگری شود که در این رابطه می‌خواهیم به اجماع برسیم که پیش‌نویس اولیه آن طراحی و به قوه قضائیه و مجلس فرستاده شده و به زودی بررسی آن آغاز می‌شود.

آخرین اخبار

قدرت ایمان و سلاح ایران تنها عامل مهم در آزادی کشتی توقیف شده ایران بود

اینستکس برنامه برطرف کردن مشکل ما نیست

مسجد باید محل تولید فکر و ارزش‌های دینی شود و سطح مفاهیم تربیتی مردم را ارتقاء دهد

روز عید عدیر بزرگترین روز عالم امکان و خط حرکت به سمت ظهور است

آقای رئیس‌جمهور شعارهای انتخاباتی خود را کِی می‌خواهد محقق کند

رئیس سابق سازمان خصوصی سازی از سوی دستگاه قضایی کشور بازداشت شد

قبل از انقلاب اسلامی هیچ نداشتیم

هرکسی غیرت دینی دارد باشکوه می‌گوید مرگ بر آمریکا

سبزپوشان مقتدر، پهپاد آمریکایی را هدف قرار ندادند بلکه شخصیت پوشالی آن را نشان داده و هدف قرار دادند

رئیس جمهور هم همانند یک انسان معمولی به دنبال آن است که ناکارآمدی‌های خود را به دیگران منتسب کند

قیمت دام زنده در روز عید قربان اعلام شد

شاخص بورس 569 واحد رشد داشت

متأسفانه در فیلم‌های ما سبک زندگی غربی را ترویج می‌کنند

امیدواریم همه دستگاه‌ها از جمله قوه قضائیه به وظایف خود در حوزه رعایت شئونات اسلامی و حجاب عمل کند

ردپای اجرای سند ۲۰۳۰ را در بخش‌های مختلف مشاهده می‌کنیم

اگر همکاری خبرنگاران با وزارت کشور نبود در بخش امنیتی وزارت کشور با مشکلاتی در حفظ امنیت مواجه می شد

سایت ثبت نام اینترنت رایگان به خبرنگاران راه‌اندازی شده است

آرشیو کل اخبار