menusearch

در امر به معروف و نهی از منکر محدودیتی وجود ندارد

۱۳۹۷/۱۲/۲۰ دوشنبه
در امر به معروف و نهی از منکر محدودیتی وجود ندارد
در امر به معروف و نهی از منکر محدودیتی وجود ندارد

به گزارش رسانه خبری صراط المستقیم ، آیت‌الله سیدمحمد حسینی‌شاهرودی-نماینده ولی فقیه در کردستان صبح در جلسه شورای امر به معروف و نهی از منکر شهرستان دیواندره اظهار داشت: اگر اهل ایمان، به احیای معروفات و جلوگیری از منکرات اهتمام بورزند، جامعه‌ای سالم و به دور از زشتی‌ها، آلودگی‌ها، نگرانی‌ها و تضییع حقوق انسان‌ها به وجود خواهد آمد.

وی گفت: گستره معروف و منکر، دایره وسیعی دارد؛ «معروف» همه کارهای خوب و «منکر» همه کارهای بد را شامل می‌ شود در واقع  معروف، کاری است که عقل و دین، خوب بودن آنرا پذیرفته باشند و منکر، کاری است که در نظر عقل و دین، ناپسند و زشت به شمار آید.

نماینده ولی فقیه در استان کردستان نشانه ایمان را امر به معروف و نهی از منکر دانست و گفت: امر به معروف و نهی از منکر در مقایسه با دیگر تکالیف شرعی، به منزله چراغی در دست انسان متشرع و متدین است که با انگیزه ی اصلاح و تعالی جامعه، چهره ی واقعی نیکی ‌ها و بدی‌ ها را به همنوعان خود نشان می ‌دهد.

وی یادآور شد: هرچند امر به معروف و نهی از منکر یک وظیفه شرعی است اما خداوند نیز در فطرت انسان این را قرار داده که نمی‌تواند نسبت به دیگران بی‌تفاوت باشد و حساسیت نشان می‌دهد.

حسینی‌شاهرودی تاکید کرد: انسان دو ساحتی است یک ساحت آن مادی است که با مرگ پایان می‌یابد و ساحت دیگر آن روحی و معنوی است که جاودانه و ابدی است و فقط هم در این دنیا فرصت داریم آن را شکل و پرورش دهیم چرا که این دنیا آزمایشگاهی برای زندگی جاودانه آخرت است.

وی به بیانیه گام دوم انقلاب اشاره کرد و گفت: در این بیانیه مقام معظم رهبری خیلی زیبا تاکید کرده‌اند که ما نباید اجازه دهیم افرادی مردم را به سمت جهنم ببرند بلکه ما باید از مردم دفاع کنیم که همین بحث امر به معروف و نهی از منکر را می‌رساند.

نماینده ولی فقیه در کردستان تصریح کرد: در امر به معروف و نهی از منکر محدودیتی وجود ندارد هر کسی در صورت مشاهده معروف و یا منکری می‌تواند این فریضه را انجام دهد، خواه مخاطب آن یک فرد معمولی و خواه یک مسئول رده بالا باشد.

وی افزود: هرچند ستاد و شوراهای امر به معروف و نهی از منکر برای احیای این فریضه الهی تشکیل شده‌اند اما این دلیل نمی‌شود که وظیفه از دوش بقیه افراد برداشته شده است بلکه بر همه واجب است و همه افراد جامعه باید نسبت به هر مسئله‌ای به اندازه کفایت اقدام و قیام کنند.

حسینی‌شاهرودی ادامه داد: امروز بخشی از وظیفه امر به معروف و نهی از منکر بر عهده مردم است و بخشی هم در سطح کلان وظیفه ستاد امر به معروف و نهی از منکر  است که قدرت اجرایی دارد.

وی گفت: بزرگترین معروف انقلاب ایران این بود که نام خدا را در دنیا زنده کرد و با دو بلوک شرق و غرب که سران آنها یهودی بودند مقابله کرد اما امروز در حوزه فرهنگ درگیر یک جنگ تمام عیار هستیم و دشمن می‌خواهد با تغییر سبک زندگی و عقاید مردم، فرهنگ خود را تحمیل کند پس هوشیاری لازم است.