menusearch

حذف دفترچه‌های کاغذی تا پایان سال

۱۳۹۹/۶/۵ چهارشنبه
حذف دفترچه‌های کاغذی تا پایان سال
حذف دفترچه‌های کاغذی تا پایان سال

به گزارش رسانه خبری صراط المستقیم ، روابط عمومی سازمان تامین اجتماعی اعلام کرد اگر تا دیروز ارائه خدمات بدون حضور و مراجعه مردم یک ضرورت بود امروز در شرایطی که جهان با اپیدمی کرونا مواجه است و تمامی ابعاد زندگی شخصی و اجتماعی بشر را تحت تاثیر قرار داده است، ارائه این نوع خدمات انتخاب نیست بلکه اینگونه سرویس دهی یک نوع اجبار است و تجربه زندگی متناسب با این شرایط یک فراضرورت است. از این رو سازمانها در این دوره شاید به ضرورت خدمات غیرحضوری خود را رصد کردند و مجدداً تواناییها و کاستیهای خود را مورد بررسی قرار دادند تا بتوانند خدمات نوینی را ارائه کنند که تا ماهها وسالهای قبل از ارائه آن معذور بودند. در حال حاضر به نوعی شاهد پوست اندازی خدمات الکترونیکی سازمانها هستیم و مرتب با خبرهای خوبی از این دست مواجه میشویم که سازمانها موفقیتهای خود را در این زمینه معرفی میکنند.

تامین اجتماعی نیز از سازمانهایی است که با مخاطبان گسترده روبرو است و خدمات متعددی ارائه میکند و در سالهای اخیر توسعه خدمات غیرحضوری را در دستور کار قرار داده است و بسیاری از خدمات از جمله ارسال و پرداخت حق بیمه، سوابق بیمه، درخواست کمک هزینهها و … را اینترنتی عرضه میکند. شرایط ارائه حداکثری خدمات غیرحضوری در ایام پیک کرونا از هر زمان دیگر ضروری مینمود و بر این اساس تامین اجتماعی یکبار دیگر سرویسهای الکترونیکی خود را مورد بررسی قرار داد و آن خدماتی که بیشترین مراجعه را به واحدهای خود داشته و میتوانند بدون حضور فیزیکی آنها را انجام دهند را غیرحضوری کرد.

از مهمترین خدماتی که بار مراجعه فراوان داشت و در ایام کرونا آن را به صورت غیرحضوری ارائه کرد حذف اعتبار دفترچه است و از ابتدای خرداد امسال ۶ روش اینترنتی و غیر اینترنتی آماده شده است که بیمه شدگان و بازنشستگان بدون مراجعه به شعب و کارگزاریها اعتبار دفترچه خود را استعلام میکنند.

سالاری، مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی میگوید: «۴۵ میلیون نفر در کشورمان دفترچه تامین اجتماعی دارند. گام نخست درباره حذف دفترچه تامین اجتماعی برداشته شد و دفترچههای کنونی به تمدید حضوری اعتبار نیاز ندارند و استعلام اعتبار دفترچهها به روش غیرحضوری انجام میشود.

وی میافزاید: پارسال ۹۷ میلیون مورد مراجعه افراد به شعب و کارگزاریهای تامین اجتماعی داشتیم که از این تعداد ۳۸.۵ میلیون نفر یعنی حدود ۴۰ درصد فقط برای تمدید دفترچه مراجعه میکردند و اکنون این مراجعات را نداریم.

در صورتی که بیمه شدگان و بازنشستگان بخواهند از استعلام دفترچه خود با خبر شوند میتوانند از یکی از روشهای اعلام شده استفاده کنند. اعتبار دفترچههای درمانی که در اختیار بیمه شدگان این سازمان قرار دارد از طریق بارکدخوان تعبیه شده ( با استفاده از دوربین موبایل) و یا ورود کدملی در وب اپلیکیشن به آدرس pwa.tamin.ir، از طریق بستر USSD با شماره گیری کد دستوری #۱*۱۴۲۰*۴* یا #۱۴۲۰*۴*، کد دستوری #۱۶۶۶* بیمه سلامت و سامانه اینترنتی به آدرس medical.tamin.ir قابل استعلام است.

اقدام سازمان تامین اجتماعی در کاهش مراجعه قابل ملاحظه به واحدهای اجرایی ضمن اینکه رضایت بیمه شدگان را به دنبال داشت و مقامات و مسئولان کشور نیز این اقدام را تحسین کردند. دکتر روحانی، رئیس جمهور در جلسه ۷ مرداد شورای عالی فناوری اطلاعات، تمدید الکترونیکی دفترچههای بیمه و صدور ۲۳ میلیون نسخه الکترونیکی در ایام کرونا را گامی مهم در حذف کاربری دفترچه بیمه عنوان میکند و میگوید: همپوشانی بیمهها تا حد مطلوبی رفع شده است ولی این حد کفایت نمیکند. مردم تنها با همان کارت هوشمند ملی یا شماره ملی باید خدمت سلامت خود را دریافت کنند و وزارت بهداشت و سازمان بیمه سلامت ایران و سازمان تأمین اجتماعی باید مسیر نسخه الکترونیکی را با سرعت بیشتر اجرایی کنند.

بیمه شدگان و بازنشستگانی که در مورد نحوه استعلام اعتبار دفاتر درمانی سئوال دارند میتوانند سئوالات خود را از مرکز ارتباط مردمی ۱۴۲۰ بپرسند و پاسخ خود را دریافت کنند.

رییس مرکز فناوری اطلاعات، آمار و محاسبات سازمان تامین اجتماعی نیز در این زمینه میگوید: چنانچه بیمه شدگان سازمان تامین اجتماعی در خصوص حذف اعتبار دفاتر درمانی سوال دارند میتوانند با تماس با مرکز ارتباطات این سازمان به شماره تلفن ۱۴۲۰ پاسخ خود را دریافت کنند.

وی میافزاید: زیرساختهای این طرح به صورتی آماده شده است که در هر ثانیه ۷۰۰ استعلام پاسخ داده میشود و هیچ ازدحامی در خطوط نیست.

سازمان تامین اجتماعی تلاش میکند تا پایان سال جاری دفترچه کاغذی را حذف کند البته این اقدام نیاز به هماهنگی و همکاری با بخشهای متولی دارد.

آخرين اخبار

لیست مشاغل مجاز به فعالیت در طرح تعطیلی گسترده کرونایی از ۱ آذر

دستگیری تعدادی از شهرداران شهرهای استان تهران

فروش ۱۱ هزار و ۷۷۵ میلیارد تومان سهام عدالت

تمدید مهلت پرداخت وام‌ ودیعه اجاره مسکن

تاکسی‌های پرنده به آسمان ایران می‌آیند

رکورد صادرات محصولات کشاورزی با وجود شرایط کرونا و تحریم

تجمع مردم مقابل شهرداری تهران به دلیل اهمال در آماده‌سازی فضای شهر در ایام محرم

کاهش ۵۰ درصدی محصولات باغی به دلیل شیوع کرونا

حذف دفترچه‌های کاغذی تا پایان سال

نرخ‌های جدید سود سپرده‌ بانکی

ممنوعیت فروش و ذبح گوسفند در مراکز عرضه دام شهرداری در عید قربان

۲۰کاهش درصدی کارمزد معاملات بورس از فردا

تخمین ۲۵ میلیونی مبتلایان کرونا در ایران

ابلاغ بخشنامه جدید تغییر ساعت کاری

تمدید انتخاب روش مدیریت مستقیم سهام عدالت تا ۱۵ خردادماه

موظف شدن بانک ها به دریافت سفارش فروش سهام عدالت

رئیس‌جمهور مخاطب بیشترین تذکر کتبی نمایندگان

آرشيو کل اخبار