menusearch

روحانی: حاضریم از مردم عربستان در برابر تروریسم حمایت کنیم

۱۳۹۷/۹/۳ شنبه
روحانی: حاضریم از مردم عربستان در برابر تروریسم حمایت کنیم
روحانی: حاضریم از مردم عربستان در برابر تروریسم حمایت کنیم

به گزارش صراط المستقیم ،حجت الاسلام حسن روحانی ،  در مراسم افتتاحیه سی و دومین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی با اشاره به اینکه پیامبر مسیر نور و هدایت را برای همه جهانیان به ارمغان آورد، گفت: او برای همه مسلمانان برادری را آورد اما برای همه جهانیان همزیستی مسالمات آمیز را به ارمغان آورد.
 

رئیس جمهوری کشورمان با اشاره به اینکه اسلام دین احترام تنها به مسلمانان نیست و دین احترام به همه انسان ها و احترام به همه ارزش های والای انسانی است، افزود: امروز افتخار ما مسلمان ها آن است که خلق نیکوی پیامبر و سیره بلند او و کلام والای او را بتوانیم پیروی کنیم و ادامه دهیم.

 

روحانی ادامه داد: شرایط امروز منطقه ما شرایط سخت و ناگواری است از فلسطین، لیبی، سوریه، یمن و حتی شرایط امروز در افغانستان و پاکستان و عراق چیزی نیست که مورد انتظار جامعه اسلامی باشد.

 

وی با اشاره به اینکه عزت مسلمانان در منطقه و جهان بر آن است که آزادی که پیامبر برای ما آورد به رسمیت شناخته شود، گفت: برخورد و جنگ ما با غرب و آمریکا بر سر چیست؟ آیا آزادی برای غرب و بردگی برای دیگران؟ یا آزادی برای همه؟

 

روحانی با اشاره به اینکه منطق پیامبر، منطق اسلام، آزادی انسان ها و جوامع انسانی و ملت ها و امت اسلامی بوده است و آنچه امروز آمریکا از این منطقه و جهان می خواهد بردگی است، افزود: اختلاف ما اختلاف آزادگی و بردگی است.  آن ها می گویند همه جهان باید آمریکایی فکر کنند و به ارزش های آمریکا احترام بگذارند و ما می گوییم همه انسان ها آزاداند همان گونه که درک می کنند بیاندیشند و ارزش هایی را مورد احترام قرار دهند که آن ها راه سعادت انسان ها را تضمین می کند و این اختلاف یک اختلاف بلند مدت و در طول قرن هاست قبل از جنگ جهانی اول و بعد از جنگ جهانی دوم همه جا این اختلاف را می بینیم.

 

رییس جمهوری ادامه داد: آنها می گویند عظمت و فرمانروایی برمبنای قدرت است و ما می گوییم بر مبنای عدل و انصاف و احترام به حقوق همه است و این اختلاف ما و قلدرمآبانه با آمریکاست. آن ها می گویند منافع ما باید اصل باشد و ملت هایی که بر خلاف منافع آن ها حرکت می کنند از آن ها دعوت می کنند که به راهی که خود ترسیم کرده اند باز گردند و ما می گوییم راه انسان ها را خدا و انبیا و خرد انسان ها ترسیم کرده است قلدران تاریخ نمی توانند راه و مسیر زندگی ما را تامین کنند.

 

وی با بیان اینکه آن ها می گویند هرکس که سلاح برتر در اختیار دارد در سازمان ملل حق وتو دارد، گفت: سازمان ملل متحد بعد از جنگ جهانی دوم بر مبنای قدرت نظامی تشکیل شد. هرکس زور بیشتر دارد رای بالاتری دارد. آن که قدرت نظامی اش از دیگران برتر است حرف او حرف نهایی است و حق وتو دارد. 5 کشوری که آن روز دارای سلاح اتمی بودند صاحب حق وتو شدند و الا مبنای حق وتو چه بود؟ آیا کشورههای جهان رای دادند که این ها حق وتو داشته باشند؟ آیا جمعیتن آن ها دیکته می کرد؟ آیا سوابق تمدنی آن ها در تاریخ می گفت که باید حق وتو داشته باشند؟

 

روحانی با اشاره به اینکه هر کس به سلاح برتر و کشنده تر و ویرانگرتر دست دارد او حاکم است و حق وتو دارد، افزود: این اساس ترسیم دنیای جدید بعد از جنگ جهانی دوم بوده است. یکی از آثار شوم بعد از جنگ جهانی دوم تشکیل غده سرطانی در این منطقه بود و آن هم براین مبنا بود که غرب می گفت ملت های این منطقه را به آن ها اعتماد ندامو حتی به دولت های این منطقه هم اعتماد ندارم اگرچه بسیاری دست نشانده خود آن ها بودند و باید یک قدرت دست نشانده خودمان را در این منطقه مستقر کنیم که 100 درصد گوش به فرمان ما باشد و منافع غرب را در منطقه حساس خاورمیانه تضمین کند. چظور یک رژیم جعلی به نام اسرائیل در این منطقه تشکیل شد؟ و چطور ملت بزرگ و تاریخی فلسطین از خانه خای خود رانده و آواره شدند وساتلیان دراز مورد قتل و غارت صهیونست ها قرار گرفتند؟

 

رییس جمهوری با طرح این سوال که اگر آمریکا به برخی از کشورهای این منطقه اعتماد دارد چرا می گوید حفظ رژیم فلان کشور برای امنیت اسرائیل لازم می دانم؟، گفت: همه چیز در این منطقه بر گرد مساله حفظ صهیونیسم و قدرت ظالمانه آنها در این منطقه می چرخد. هر کار هم کنند آزادند چون قبل از آن که تشکیل شود حق وتو را در سازمان ملل برای خود قرار دادند. اول آمریکا و اسرائیل در سازمان ملل و آمریکا و انگلیس در سازمان ملل برای خود حق وتو درست کردند و سپس رژیم جعلی اسرائیل را در این منطقه به وجود آوردند.

 

وی افزود: هر دوی آنها جزو آثار شوم بعد از جنگ جهانی دوم بود. در برابر این نقشه غرب ما مسلمانان دو راه بیشتر نداریم یا باید از هویت دینی مان و اسلامی مان و از بیعت با پیامبرمان و اسلاممان دست برداریم و در برابر غرب و آمریکا سر تسلیم فرود آوریم این به آن معناست که به آرمانمان و دینمان و سعادتمان و به آینده نسل های این مرزو بوم برای همیشه خیانت کرده ایم. خیانت کرده ایم تا آسوده زندگی کنیم و همه دروازه های اسلام را به روزی آمریکا گشوده نگه داریم و فرش قرمز را برای جنایتکاران تاریخ پهن کنیم یا آنکه با همه توان در برابر ظلم و جور با تمام قدرت بایستیم و دست از پیامبر قران و اسلام برنداریم. او الگوی ما بوده است و خواهد بود.
 

روحانی با اشاره به اینکه در میدان جنگ و مبارزه گاهی پیروزی است و گاهی شکست است، افزود: اگر راستگویی، استواری و ایستادگی در مقام عمل و شهادت خداوند به نمایش بگذاریم پیروزی نهایی از آن ماست.  پیروزی با ما خواهد بود اما در عین حال در شرایط امروز تاریخی وظیفه بسیار سنگین و سختی بر دوش ما گذاشته شده است.

 

وی ادامه داد: اولین مساله امید به آینده است. ما مسلمانان در نهایت پیروز خواهیم بود. ما در این تردید نداریم. اگر ما هم پیروزی نهایی را نبینیم فرزندان ما پیروزی را خواهند دید.  این وعده الهی است و آن ها نمی توانند نور حق را خاموش کنند و ظلمت را به جامعه اسلامی برگردانند و دین ما دین حق و دین پیروز است.

 

رییس جمهوری با اشاره به اینکه راه پیامبر ما راه درست و راه سعادت است، گفت: ما مومنیم به آینده درخشان جهان اسلام و این کلید اصلی است. نسل جوان ما باید به آینده جهان اسلام امیدوار باشد و بداند سختی ها را پشت سر خواهیم گذاشت.  مگر ملت بزرگ عراق سختی ها را پشت سر نگذاشتند و مگر در برابر آمریکا و داعش و تروریست ها نایستادند؟ مگر مردم سوریه مقاومت نکردند و در برابر تروریست ها پیروزی های درخشان بدست نیاوردند؟ مگر ملت فلسطین تا به امروز در برابر تجاوز اسرائیل ایستادگی نکرده است؟ مگر یمن مظلوم و ویران شده به دست جنایت کاران و سلاح غرب ایستادگی نمی کند؟

 

وی ادامه داد: مگر ما مردم ایران این آزمایش را نشان ندادیم؟ خود به تنهایی 40 سال پیش در یک نهضت اسلامی در برابر تمام قدرت های جهان به پیروزی نرسیدیم؟ مگر در جنگ 8 ساله در برابر قدرت های جهان به پیروزی نرسیدیم؟ آن روز که بمب های شیمیایی بر سر ما ریخته می شد و مردم سردشت زیر بمباران شیمیایی قرار گرفتند صدایی از دنیا در آمد؟ آن روز که در تهران موشک ها بر سر مردم ریخته می شد مگر در دنیا کسی صدایی و نفسی در آورد؟

 

رییس جمهوری با اشاره به اینکه ما ایستادیم و وقتی راستگویی مان را در میدان جهاد ثابت کردیم خدا نصرتش را بر ما ثابت کرد، اظهار کرد: امروز دنیای اسلام تنهاست و ما مسلمان ها باید دست همدیگر را بگیریم. بیگانه اتکایی از بزرگترین اشتباهات تاریخی است.

 

وی با اشاره به اینکه 450 میلیارد دلار هدیه دادید تا امنیت شما تضمین شود؟ 110 میلیارد دلار اسلحه خریدید تا امنیت شما تضمین شود؟، گفت: همان آقایی که این ها را تاراج کرد گفت شیر این گاو شیرده را می نوشیم و می بریم. همان ابرقدرتی که به او تکیه کرده اید گفت اگر ما نباشیم 2 هفته شما امنیت ندارید.

 

رییس جمهوری با بیان اینکه لااقل احترام ظاهری را از ارباب بخواهید و توهین های مستمر را نپذیرید، گفت: شما چه نیازی به آمریکا دارید که منابع خود را به آن ها هدیه می کنید؟ چه کسی در منطقه دشمن شماست؟ ما حاضریم با تمام توان از منافع مردم عربستان در برابر تروریسم حمایت کنیم. همانطور که به کمک یمن، سوریه و عراق شتافتیم. از شما 450 میلیارد دلار نمی خواهیم و شما را برادر می دانیم و به شما اهانت نمی کنیم.

 

وی با اشاره به اینکه ایران هراسی ندارد و از ابرقدرت ها بترسید، ادامه داد: از جانیان بترسید از خائنان بترسید. ما برادر و در کنار شما هستیم. برای ما بسیار بسیار رنج آور است که جنایت هایی در منطقه رخ می دهد که به نام مسلمان هاست. ما متاسفیم که عده زیادی در این منطقه به دست کسانی که ادعای دین می کردند کشته شدند. ما بسیار متاسفیم. ای کاش حادثه استانبولی رخ نمی داد و انسانی قطعه قطعه نمی شد.

 

رییس جمهوری تصریح کرد: هیچ وقت ما نمی خواستیم یک مسلمانی دست به این جنایت بزند. این باعث شرم ماست و این باعث شرم ماست که شما مردم یمن را هر روز بمباران می کنید. امروز برای مسلمان ها راهی جز وحدت نداریم. اگر متحد شویم در برابر آمریکا و صهیونیست ها بی تردید به پیروزی می رسیم.

 

وی با اشاره به اینکه جهان اسلام باید متحد شود، گفت: یک بخش از این مسئولیت بر عهده علماو اندیشمندان و دانشگاهیان است. با قول سدید و سخن محکم و با سخن استوار جوان های دنیای اسلام را فرا بخوانیم. به سمت حق و راه پیامبر و خدا ما را تنها نمی گذارد و اگر ما در راه خدا حرکت کردیم پیامبر ما را تنها نمی گذارد و فرشتگان ما را تنها نمی گذارند. خدا ما را یاری می کند و فرشتگان ما را یاری می کنند.

 

رییس جمهوری با بیان اینکه با شعار وحدت ما به اتحاد نمی رسیم و دشمن از شعار ما نمی ترسد ما در واقعیت و عمل باید متحد شویم، ادامه داد: اولین قدم این است که همدیگر را به رسمیت بشناسیم تمام مذاهب اسلامی رسمیت دارند و نمی شود که من شیعه در دل شیعه را به رسمیت بشناسم و شافعی و هنفی را به رسمیت نشناسم و نیم شود فردی هنفی باشد و شیعه را به رسمیت نشناسد.

 

وی افزود: همه باید همدیگر را به رسمیت بشناسیم نمی خواهد ما هنفی و شافعی را شیعه کنیم به جای آن غیر مسلمان ها  را مسلمان کنید.  برای همدیگر به نسبت یکدیگر ولایت قائل باشیم با زبان به رسمیت شناختن و د ر دل مخالف بودن ما را به جایی نمی رساند.

 

روحانی خاطرنشان کرد: اگر من مسلمان نپرسم کشته شدگان پاکستان و افغانستان شیعه بوده اند یا سنی وحدت را پذیرفته ام. نباید برای ما فرق کند که مسلمانان شیعه است یا سنی. یک بیگناه اگر مسلمان هم نباشد خونش بخواهد ریخته شود ما متاسف می شویم و در برابر آن می ایستیم.

 

وی با بیان اینکه همدیگر را به رسمیت بشناسیم و به نام مذهب جای دین را تنگ نکنیم، تاکید کرد: به نام شیعه نخواهیم اسلام را تصرف کنیم و به نام سنی منطقه اسلام را تصرف نکنیم و مذهب ذیل دین تعریف می شود و سرچشمه نیست و جویبار است. چشمه اسلام است و نمی شود به نام جویبار چشمه را خشک کرد و اگر چشمه خشک شد نهر هم خشک می شود

 

روحانی ادامه داد: جایگاه اسلام را فراخ بداریم و جایگاه مذهب را محدود. نباید جای فراخ اسلام را تبدیل به جای فراخ یک مذهب کنیم. ما حد و مرز دین و مذهب را به خوبی باید بشناسیم و همه چیز توحید است. درست است که ما بر دو کلمه توحید استواریم. ما می گوییم یک خدا داریم و هیچ ابرقدرتی خدای مانیست و ما دربرابر هیچ معبودی تسلیم نمی شویم و این اساس دین و اسلام و ادیان توحیدی است.

 

رییس جمهوری با اشاره به اینکه اساس توحید است و اساس برای ما معاد و نبوت و قران و پیامبر و قبله است که یک قبله پیامبر و قرآن داریم، تصریح کرد: ممکن است اختلاف نظرهایی داشته باشیم چرا در مشترکات نمی ایستیم دشمن می خواهد ما را به مناطقی ببرد که در فروع مشکل داریم اما باید جوان ها را به سمت مشترکات و دشمن واحد ببریم. حتی اگر در امن کامل بودیم و دشمن نداشتیم بازهم برادری و وحدت و اخوت وظیفه ما بود.

 

وی افزود: وحدت دنیای اسلام را تاکتیکی و مقطعی نگیریم نه چون امروز گرفتار هستیم پس باید وحدت داشته باشیم. متحد شویم چون یک غده سرطانی به نام اسرائیل است. نه اسرائیل هم از بین برود و آمریکا دست از سر این منطقه بردارد باید متحد باشیم.  

 

رییس جمهوری با اشاره به اینکه اتحاد یک امر راهبردی برای ماست و تاکتیک نیست، گفت: اتحاد برای منافع مادی ما نیست و برای این نیست که مردم فلسطین به خانه شان برگردند و اگر همه آن ها به خانه شان برگردند باز هم باید متحد شویم. اتحاد وظیفه ما و دین ما و اساس دین ماست.

 

وی با تاکید بر اینکه نباید برادری و اخوت را رها کنیم، گفت: اگر به پیام رسول الله گوش دهیم و لبیک یا رسول الله را با گوش جان گوش دهیم سعادت دنیا و آخرت ما با تضمین است. اگر راه پیامبر را همانطور که قرآن گفته اسوه قرار دهیم پیروز خواهیم بود.

 

روحانی با بیان اینکه اسرائیل امروز جنایت بزرگی بر مردم فلسطین روا می دهد و آمریکا بیش از همیشه ظلمش را به مسلمانان آشکار کرده است، گفت: آنگاه که سفارتخانه خود را به قدس شریف برد آن ها فکر می کنند با یک تابلو تغییر ساختمان قدس شریف را از جهان اسلام بگیرند و اشتباه می کنند و ما امروز وظیفه وحدت و یگانگی داریم و وعده خداوند حق است و ما را پیروز خواهد کرد