menusearch

تفاوت ما با غرب در نوع نگاه به انسان است

۱۳۹۸/۵/۱۶ چهارشنبه
تفاوت ما با غرب در نوع نگاه به انسان است
تفاوت ما با غرب در نوع نگاه به انسان است

به گزارش رسانه خبری صراط المستقیم ، حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی در همایش روز جهانی حقوق بشر اسلامی و کرامت انسانی گفت: موضوع حقوق بشر موضوع مهمی است؛ در غرب، توجه به حقوق انسان و ادعای حمایت از حقوق آن در اسناد و اعلامیه‌هایشان وجود دارد درحالی که امروز ملت‌های تحت ستم، بیان‌شان انسان‌های مظلوم است.

وی افزود: تفاوت ما با غرب در نوع نگاه به انسان است؛ با اینکه غربی‌ها و تدوین کنندگان اعلامیه‌های ظاهری حقوق بشر می گویند در این اعلامیه نگاه‌مان به دین و مذهب نیست و برای همه است امامعتقدیم آنها کاملاً با نگاه سکولار این اعلامیه‌ها را تدوین کرده‌اند.

رئیس قوه قضائیه با اشاره به اینک انسان فصل الفصول خلقت است، گفت: به اعتقاد ما انسان، معنویت است و دنیا زمینه‌ای برای کسب آخرت است و معنویت یکی از نکات زندگی انسان به شمار می رود اما جایگاه معنویت در حقوق بشر قراردادی غربی کجاست؟

رئیسی گفت: دعوایی که امروز در دنیا وجود دارد، از اولین مسائل حقوق انسان است. امروز در بحرین انسان‌هایی هستند که می خواهند سرنوشت خود را تعیین کنند اما نمی‌گذارند. در فلسطین اجازه انتخاب نمی‌دهند؛ حل مسأله فلسطین در انتخاب آزاد همه فلسطینیان است. این یک پیشنهادی است که از ناحیه رهبری هم تأکید شد که بگذارید به صورت دموکراتیک مسأله فلسطین حل شود اما اجازه نمی دهند.

وی اضافه کرد: چرا نمی گذارند یمنی‌ها انتخاب کنند و آینده و نوع حکومت را خودشان انتخاب کنند. یک جریان خودخواه و مستکبر در عالم اجازه نمی‌دهد به ملت ها از اولین حقوق انسانی و حقوق بشر بهره‌مند باشند.

رئیسی افزود: امروز نکته مهم آن است کسانی که داعیه حقوق انسان دارند بزرگترین ضایع کننده حقوق انسان و بشر هستند و آنچه که به عنوان بیانیه قاهره و بیانیه تهران در نشست رؤسای قوه قضائیه کشورهای اسلامی تنظیم شد کار ارزشمندی است و باید دنبال شود و باید به جهانیان بگوییم که امروز اسلام بزرگترین تضمین کننده حقوق انسان در عالم است.

رئیس قوه قضائیه تصریح کرد: حفظ کرامت انسانی اعم از کرامت ذاتی و اکتسابی مهم است. همه انسان ها حق تعیین حیات، سرنوشت، آزادی بیان، قلم و اندیشه دارند؛ اگر قرار باشد حقوق بشر به عنوان یک اعلامیه قراردادی باشد، تفسیرش این می شود که یک روز عراق می شود جای حضور آمریکایی ها برای دفاع از حقوق بشر و یک روز هم عراق به عنوان ناقض حقوق بشر مطرح می‌شود و بنابراین با تفسیرها، شرایط تغییر می‌کند.

رئیسی ادامه داد: آنچه می تواند مانع سلطه‌گیری نظام سلطه شود، اسلام است و به همین خاطر تصمیم گرفتند با کانون اسلام که جمهوری اسلامی است، برخورد کنند؛ اینجا جنگ اراده‌هاست؛ یک اراده می خواهد از مردم خود حمایت کند و حقوق انسان رعایت شود و یک تفکر هم این است که می خواهد با سلطه‌گری و استکبار مانع این حرکت شود. در جای جای منطقه این جنگ اراده‌ها وجود دارد. آنچه می بینیم، تفوق و برتری در منطقه علی‌رغم همه دشمنی‌ها، فتنه‌ها و توطئه‌گری‌ها، با جبهه انقلاب اسلامی است و دوست و دشمن به این اعتراف دارند.

وی ادامه داد: کارهایی می‌کنند که نه با حقوق بشر و نه میثاق‌های بین المللی سازگاری دارد و دست به یک اقداماتی می زنند که امروز واقعا مورد سرزنش همه دنیا قرار گرفته و حتی کشورهای متحدانشان نیز به آن اعتراض دارند و امروز تحریم‌ها و تهدیدهایی که نسبت به کشورهای اسلامی انجام می‌دهند مورد سرزنش همه است.

رئیس قوه قضائیه گفت: امروز در بسیاری از کشورهای دنیا همچون کشورهای آفریقایی راهبرد نظام اسلامی در حال پیگیری است و روز به روز جای خود را باز می‌کند؛ حمایت جدی ما از فلسطین برای استقلال مردم و آزادی فلسطین است و به هیچ عنوان منافع حزبی و گروهی نیست و نسبت به ملت های دیگر هم همین طور است.

وی تأکید کرد: نگاه حقوق بشر اسلامی و کرامت انسان، با لطف خداوند نگاه پیروز خواهد بود و افرادی که در این همایش مورد تقدیر قرار می‌گیرند یک حرکت نمادین است تا حق خواهی و حق طلبی در عالم رشد و رواج یابد لذا وجه مشترک افرادی که در این اجلاس مورد تشویق و تقدیر قرار گرفتند، دفاع از حقوق انسان و بشر و ایستادگی در برابر ظلم و ستم مستکبرین و ظالمان است.

رئیسی ادامه داد: ان‌شاالله در بین جوانان جهان که نامه‌های مقام معظم رهبری، آنها را مخاطب قرار داده است و به دنبال این نامه‌ها آزاد اندیشی و ضدیت با ظلم در در بین جوانان دنیا جرقه هایی را زده، گسترش خواهد داشت و اشتعال آن دامن آمریکا را خواهد گرفت زیرا آینده از آن
مردان و زنان آزادی طلب و عدالت خواه خواهد بود.

وی گفت: امیدواریم ما هم در قوه قضائیه بتوانیم در راستای کرامت انسانی و دفاع از حق و عدالت به عنوان یکم اصل و راهبرد اساسی حرکت کنیم.

آخرین اخبار

قدرت ایمان و سلاح ایران تنها عامل مهم در آزادی کشتی توقیف شده ایران بود

اینستکس برنامه برطرف کردن مشکل ما نیست

مسجد باید محل تولید فکر و ارزش‌های دینی شود و سطح مفاهیم تربیتی مردم را ارتقاء دهد

روز عید عدیر بزرگترین روز عالم امکان و خط حرکت به سمت ظهور است

آقای رئیس‌جمهور شعارهای انتخاباتی خود را کِی می‌خواهد محقق کند

رئیس سابق سازمان خصوصی سازی از سوی دستگاه قضایی کشور بازداشت شد

قبل از انقلاب اسلامی هیچ نداشتیم

هرکسی غیرت دینی دارد باشکوه می‌گوید مرگ بر آمریکا

سبزپوشان مقتدر، پهپاد آمریکایی را هدف قرار ندادند بلکه شخصیت پوشالی آن را نشان داده و هدف قرار دادند

رئیس جمهور هم همانند یک انسان معمولی به دنبال آن است که ناکارآمدی‌های خود را به دیگران منتسب کند

قیمت دام زنده در روز عید قربان اعلام شد

شاخص بورس 569 واحد رشد داشت

متأسفانه در فیلم‌های ما سبک زندگی غربی را ترویج می‌کنند

امیدواریم همه دستگاه‌ها از جمله قوه قضائیه به وظایف خود در حوزه رعایت شئونات اسلامی و حجاب عمل کند

ردپای اجرای سند ۲۰۳۰ را در بخش‌های مختلف مشاهده می‌کنیم

اگر همکاری خبرنگاران با وزارت کشور نبود در بخش امنیتی وزارت کشور با مشکلاتی در حفظ امنیت مواجه می شد

سایت ثبت نام اینترنت رایگان به خبرنگاران راه‌اندازی شده است

آرشیو کل اخبار