menusearch

تا سال ۲۰۵۰ تعداد مسلمانان اروپا ۱۹۳ درصدی افزایش می یابد

۱۳۹۷/۱۲/۷ سه شنبه
تا سال ۲۰۵۰ تعداد مسلمانان اروپا ۱۹۳ درصدی افزایش می یابد
تا سال ۲۰۵۰ تعداد مسلمانان اروپا ۱۹۳ درصدی افزایش می یابد

به گزارش رسانه خبری صراط المستقیم ، بر اساس نتایج یک بررسی صورت گرفته توسط مرکز پژوهشی (Pew Research Center) جمعیت مسلمانان تا سال ۲۰۵۰ میلادی با ۱۹۳ درصد افزایش روبرو خواهد بود. این در حالی است که جمعیت غیر مسلمانان بر عکس ۶ درصد کاهش خواهد داشت. این امر تحولی است که ضرورتاً سیمای قاره سبز را تغییر خواهد داد.

این مرکز پژوهشی که یک اتاق فکر آمریکایی و مستقل است، اخیراً نتایج یک بررسی را منتشر کرده که رئوس اصلی آن را در این مقاله به نقل از رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در پاریس ارائه می‌کنیم. در این بررسی موضوع پیش‌بینی آینده مطرح نیست. بلکه ارائه احتمالات جمعیتی به نسبت سناریوهای مختلف مهاجرتی مد نظر است. همان گونه که میشل تریبو جمعیت‌شناس فرانسوی می‌گوید این احتمالات تمرین برای کشف غیب نیست. بلکه ماحصل در نظر گرفتن فرضیات و شناختی است که از ابتدای بروز این پدیده به دست آمده است.

میانگین سنی مسلمانان در اروپا در سال ۲۰۱۶ حدود ۳۰ سال است.(بر اساس داده‌های سال ۲۰۱۵) در حالی که برای اروپایی‌های غیر مسلمان این رقم ۴۴ سال می‌باشد. به این ترتیب حتی اگر روند مهاجرت به اروپا به صورت ناگهانی و فوری و قطعی نیز متوقف شود، جمعیت مسلمانان اروپا سیر صعودی خواهد داشت و از ۹/۴ درصد (نسبت کنونی) تا سال ۲۰۵۰ به ۴/۷ درصد خواهد رسید.

علت این رشد ناشی از نرخ باروری بالا می‌باشد. زنان مسلمان در مقایسه با زنان اروپایی یک فرزند بیش‌تر به دنیا می‌آورند. هر چند ارزیابی‌ها از تغییر این داده‌ها تا سال ۲۰۵۰ حکایت دارد، با این حال با در نظر گرفتن جمعیت بالای مسلمانان تفاوت نرخ باروری (زنان مسلمان و زنان اروپایی) زیاد است.

در هر صورت جمعیت این گروه از طیف جوانان و بارور می‌باشد که افزایش خواهد یافت. اگر سناریوی مهاجرت بالا را مدنظر قرار دهیم، جمعیت مسلمانان در سال ۲۰۵۰ با رشدی ۱۹۳ درصدی روبرو خواهد شد در حالی که رشد جمعیت غیر مسلمانان با ۶ درصد رشد منفی روبرو می‌باشد. در سناریوی مهاجرت صفر این رشد به ۴۰ درصد محدود خواهد شد.