menusearch

بیش از ۹۰ درصد از تجهیزات نظامی کشور در داخل ساخته می شود

۱۳۹۷/۱۱/۱۶ سه شنبه
بیش از ۹۰ درصد از تجهیزات نظامی کشور در داخل ساخته می شود
بیش از ۹۰ درصد از تجهیزات نظامی کشور در داخل ساخته می شود

به گزارش رسانه خبری صراط المستقیم ،سرلشکر محمد باقری-رییس ستاد کل نیروهای مسلح در همایش نگهداری و تعمیرات نت نیروهای مسلح ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای انقلاب و شهدای مدافع حرم و تسلیت ایام فاطمیه و تبریک چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب گفت: شاید ما به دلیل قرار گرفتن در مرکز انقلاب و میهن اسلامی خیلی به عظمت انقلاب آگاه نباشیم، شاید دیگرانی که از دور به این صحنه نگاه می کنند اهمیت انقلاب و چهل سال تجربه این موضوع را قدر بدانند.


رییس ستاد کل نیروهای مسلح اظهار کرد: وقوع انقلاب اسلامی در چهل سال پیش یک معجزه الهی بود. کشوری که در حداکثر اوج وابستگی به آمریکا و هم پیمانی با او بسر می برد و در حلقه هم پیمانان غرب به شمار می رفت و از جهت اهداف دفاعی راهبرد دفاعی و نظامی آنها را پیش می برد توانست در مجموعه ای از اقدامات به طور کامل وابستگی خود را از مجموعه تجهیزات، آماد، آموزش ها و تجهیزات نظامی و دفاعی از بین ببرد و بر روی پای خود بایستد.


سرلشکر باقری تصریح کرد: ارتش آن روز باید در جهت استراتژی آمریکا سازماندهی، آموزش و اقدام می کرد. دفاع میهن پایه و مردم پایه جایگاه اندکی در میان رویکردهای آن زمان داشت. آمریکایی ها و دیگران در آن روز تصوری از وقوع و پیروزی انقلاب نداشتند اما به خواست خداوند و به برکت تلاش های 14 قرن ملت مسلمان، ایثار شهدا، علما و بزرگان این انقلاب شکل گرفت و ما توانستیم از آن حلقه خود را بیرون بکشیم و تحولات یکی پس از دیگری در این چهار دهه به دنبال انقلاب ایجاد شدند.


سرلشکر باقری تصریح کرد: انقلاب به همراه خود استقلال، خودکفایی و آزادی از قیود غربی را به همراه آورد و به ملت ایران و نیروهای مسلح راه و رسم استقلال و خودکفایی را آموخت و از این نعمت الهی خدا را شاکریم.


وی با بیان اینکه حقیقتا در این مقطع از تاریخ دشمنان ما هر آنچه که در توان داشتند برنامه ریزی و تجهیز کردند و از اقدامات عملیاتی، فشارها و تهدیدها دریغ نداشتند، گفت: امروز دشمنان هیچ منتی بر ما ندارند که می توانستند کاری را انجام بدهند و انجام نداده باشند؛ از کودتا، جنگ تحمیلی، تهدید آشکار و سایر راه ها و عملیات روانی استفاده کردند. اقدامات تروریستی آنها 17 هزار نفر از مردم ما را به شهادت رساند اما امروز این ملت قدرتمندتر و توانمندتر از گذشته رو به جلو حرکت می کند و موفق تر از گذشته راه خود را ادامه می دهند، این افتخار ملت ایران است که بعد از چهار دهه توانست بر تمامی تهدیدات فایق بیاید و تبدیل به قدرت بزرگی در جنوب غرب آسیا شود.


وی با اشاره به اینکه تاریخ ایران حقارت معاهدات گلستان و ترکمان چای را در خاطر خود دارد، ادامه داد: در دوران حکومت های طاغوتی کشور ما با قرار گرفتن در جنگ جهانی اول و دوم از طریق قدرت های بزرگ با قحطی مواجه شد و منابع و زیرساخت های زیادی در آن زمان هزینه شد، ملتی که حق هیچ گونه اظهار نظری داشت اما به دوره ای رسید که در تمام مناسبات سیاسی، اجتماعی و فرهنگی می تواند اظهار نظر کند. کدام یک از کشورهای منطقه و سراسر جهان چنین آزادی سیاسی را تجربه می کنند و چنین تصمیم گیری ملی را در تاریخ خود تجربه کرده اند؟


وی گفت: اروپای مدعی علنا اعلام می کند ما حق ایجاد شرکتی کم توان برای مقابله با آمریکا را نداریم و در معاهدات برجام فهمیدیم که چقدر در برابر تعهدات ایران ضعیف و حقیر هستیم. در این میان جامعه ایران همچنان سربلند تصمیم می گیرد و پیش می رود.


وی در بخش دیگری از بیانات خود با اشاره به حجم عظیم تهدیدات گفت: باید توان خود را روز به روز افزایش دهیم و همواره این توان را مادآماده داشته باشیم.


سرلشکر باقری اظهار کرد: نیروهای مسلح ما نیروهای کم هزینه برای کشور هستند. در یک مقایسه با وضعیت دشمنان و کشورهای اطراف آمارها نشان می دهد که نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران نیروهای مسلح کم هزینه هستند و برای دولت پرخرج نبوده اند.


رییس ستاد کل نیروهای مسلح گفت: دشمنان منطقه ای ما از رژیم صهیونیستی تا اذناب آمریکا مانند عربستان سعودی و امارات سالانه حداقل یکصد میلیارد دلار در حوزه نظامی خود هزینه می کنند و تنها ماموریت شان دشمنی با اسلام و انقلاب است و تمامی این هزینه ها در این راه صرف می شود در حالی که نیروهای مسلح در قیاس با این کشورها حداکثر با هزینه هفت تا 10 هزار میلیارد دلاری در طول سال اداره می شوند.


وی گفت: نیروهای مسلح جمهوری اسلامی مسئولیتی بسیار سنگین، مهم و بی بدیل در کشور بر عهده دارند و بایستی نیروی مسلحی مقتدر، توانا، سر پا، به روز، آماده و پای کار داشته باشیم تا بتوانیم چتری مطمئن، امنیتی دفاعی را در کشور فراهم کنیم و در ذیل این چتر است که تمام فعالیت های ملی ما در حوزه های گوناگون با آرامش صورت می گیرد.


وی گفت: اگر کسی در کشور ادعا دارد که به خاطر ناامنی و ناآرامی در جایی از کشور قادر نیست فعالیت سیاسی اجتماعی را توسعه دار انجام بدهد این ادعا را اعلام کند تا ما به عنوان مسئولان در کشور پاسخگو باشیم. امنیت مرزها امروز در سطحی بهتر از داخل کشور و یا در همان سطح از امنیت در داخل کشور برقرار است.


وی گفت: حتی در مرزهای دریایی، تجاری و کشتیرانی نیز با تلاش فرزندان نیروهای مسلح امنیت و ثبات موج می زند در حالی که ما در ناامن ترین منطقه جهان حضور داریم و هیچ کس نمی داند فردا با چه اتفاقاتی روبرو خواهد شد، کشور ما با ثبات و امنیت پایداری مواجه است. دولت، حاکمیت و قوای سه گانه به راحتی مسئولیت خود را در این زمینه پیش می برند.


وی گفت: نیروهای مسلح برای ارتقای بازدارندگی و بهره گیری از ظرفیت های بی نظیر از این اقتدار اقدامات و راهبردهای اساسی در قدرت افزایی، استقرار و پایداری امنیت، دفاع از کشور در برابر تهدیدات و شکست قطعی متجاوزان را به عنوان مسئولیتی سنگین بر عهده دارند.


سرلشکر باقری گفت: از افتخارات نیروهای مسلح آن است که هزینه زیادی ندارند. نیروهای مسلح جمهوری اسلامی در کنار تمامی کمبودها و فشارهای اقتصادی پیش رونده هستند و امروز جزو محور اساسی پیش برندگی جمهوری اسلامی در منطقه و سطح جهان محسوب می شوند.


وی گفت: خودکفایی و خوداتکایی از افتخارات نیروهای مسلح جمهوری اسلامی است و در هیچ یک از تجهیزات وابستگی به خارج نداریم البته ممکن است در برخی جهات مانند پروژه های تحقیقاتی نیاز به خرید از خارج داشته باشیم اما بیش از 90 درصد از تجهیزات را در داخل می سازیم.


وی با اشاره به نمایشگاه های دستاوردهای دفاعی نیروهای مسلح در تهران و اقصی نقاط کشور در چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اظهار کرد: در نمایشگاهی در مصلی بیش از 500 محصول ایرانی در معرض دید عموم و رسانه های خارجی قرار دارد. بزرگترین افتخار دشمن در مناطق پیرامونی ما آن است که پول ملت خود را در اختیار امپریالیسم قرار می دهد و هنرشان این است که هواپیمایی را می رانند که قطعا توان کار بر روی آن را ندارند اما ما در داخل کابینی می نشینیم که به دست همرزمان خود ساخته شده است و موشکی را شلیک می کنیم که هم رزم ما آن را ساخته و به بهره برداری رسانده است.


وی با اشاره به طرح جامع تعمیر و نگهداری، تجهیزات دفاعی و سند راهبردی این موضوع گفت: تعامل بسیار نزدیکی با مراکز علمی و نخبگان برقرار است و کارگاه های آموزشی  با اشتراک گذاری توانمندی های خود به نتایج بسیار خوبی رسیده اند اما این اقدامات ادامه دارد و این راه پایان ناپذیر است و هنوز افق های زیادی در زمینه تعمیر و نگهداری فراروی ماست.


وی گفت: در تعمیر و نگهداری تجهیزات نیروی دفاعی نقش بی بدیلی دارد. امروز نیروی انسانی ما می تواند هواپیمایی را پای کار آماده کند و به خط پروازی بازگرداند و این از نقاط قوت نیروی انسانی ما محسوب می شود البته بخشی از رسیدگی ها به نیروی انسانی هنوز عملی نشده است و این نیروها باید دایما آموزش های بیشتری را ببینند.


وی گفت: امیدواریم در اعتبارات سال 98 بودجه مناسبی در خصوص تعمیر و نگهداری مد نظر قرار گیرد و در این حوزه دچار کمبود نشویم.


سرلشکر باقری اظهار کرد: استفاده از تجارب کارکنان پیشکسوت می تواند تجارب خوبی را برای جوانان نیروهای مسلح داشته باشد. در حوزه توسعه و فرهنگ نگهداری ما هنوز نیازمند اقدامات بیشتری در این زمینه هستیم.