menusearch

برای مقابله با ولنگاری فرهنگی نیازمند عزم ملی هستیم

۱۳۹۸/۶/۶ چهارشنبه
برای مقابله با ولنگاری فرهنگی نیازمند عزم ملی هستیم
برای مقابله با ولنگاری فرهنگی نیازمند عزم ملی هستیم

به گزارش رسانه خبری صراط المستقیم ، همایش ملی «رسانه و سبک زندگی اسلامی ایران با محوریت استحکام خانواده، با مشارکت موسسه صراط مستقیم، سازمان عقیدتی سیاسی ارتش، سازمان تبلیغات اسلامی و چند نماد دیگر با حضور شخصیت‌های علمی و فرهنگی در سالن سوره حوزه هنری برگزار شد.

در این همایش حجت‌الاسلام والمسلمین سالک نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با بیان این مطلب که ما در جهت تحکیم و حفظ پایه‌های خانواده تلاش می‌کنیم چراکه هدف دشمن فروپاشی خانواده است، گفت: حضرت علی (ع) در نامه ۳۱ نهج‌البلاغه از جهاتی سبک زندگی اسلامی را مطرح کرده است و در مجموع ۱۴ سیاست رهبری برای تحکیم بنیاد خانواده از جمله مواردی است که دستگاه‌های حاکمیتی موظف به اجرای این سیاست‌ها هستند. در این بین شفاف‌سازی و اطلاع‌رسانی و جایگاه رسانه می‌تواند بسیار تاثیرگذار باشد.

وی ادامه داد: در حدود ۶۰ مرکز تحقیق و پژوهش آمریکایی به ترامپ گفته‌اند که با ایران نجنگد و تحریم‌ها را هم بردارد. چراکه این تحریم‌ها می‌تواند باعث تقویت بنیه نظامی ایران شود و به نوعی قدرت بازدارندگی را به ایران برگرداند. اما در مقابل آن بر روی تغییر ذهن و افکار جامعه ایرانی فعالیت کرده و وارد جنگ نرم شود. برای اجرای طرح اول این فاز در حدود ۲۰۰ میلیون دلار بودجه تعیین شده است.

نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این مطلب که بیش از ۲۰ موضوع مورد بحث تحریم‌های دولت‌های اروپایی است، گفت: پیشنهاد بنده تاسیس نهاد حاکمیتی برای خانواده در کشور است. ما در کشور با دو مشکل روبه‌رو هستیم، اول تراکم قوانین و دوم عمل نکردن به قوانین و قانون‌گریزی. برای مقابله با ولنگاری فرهنگی نیازمند عزم ملی هستیم و برگزاری چنین سمینارهایی برای تحکیم خانواده خوب است اما از سوی دیگر به کارها و موسیقی‌هایی مجوز داده می‌شود که هیچ کدام از آنها با بحث فرهنگی ایرانی اسلامی همخوانی ندارد. یکی از پاشنه آشیل‌هایی که دشمن بر روی آن تاکید می‌کند بحث خانواده و حجاب است که آنها کم کم در عرصه تک‌خوانی بانوان، ترویج موسیقی خیابانی و فعالیت‌هایی از این دست فرهنگ‌سازی می‌کنند تا رفتارها برای افراد جامعه عادی شود.

در ادامه حجت‌الاسلام والمسلمین عباس محمدحسنی – رئیس سازمان عقیدتی سیاسی ارتش جمهوری اسلامی ایران با تاکید بر این موضوع که عصر حاضر عصر رسانه سالاری است، گفت: علت اینکه امروز شاهد رسانه‌سالاری هستیم جذابیتی است که رسانه‌ها دارند و تعداد مخاطبان و مرجعیت آنها زیاد است. شناخت درست رسانه از اسلام، اعتماد مردم به رسانه‌های خودی و اعتمادسازی در بین مردم به رسانه‌های خودی، بهره‌مندی از هنر فاخر برای انتقال مفاهیم فاخر، استفاده از هنرمندان ملتزم به کار، برجسته‌سازی گروه‌های مرجع از جمله روحانیون، دانشگاهیان، نظامیان و حتی اصحاب رسانه التزام به سبک زندگی اسلامی از سوی خود اصحاب رسانه، مخاطب‌شناسی، نقد علمی منصفانه از سبک‌های غیراسلامی و عمل تهاجمی از ضرورت‌های ترویج سبک زندگی ایرانی اسلامی از سوی رسانه‌ها است.

در ادامه حجت‌الاسلام والمسلمین حبیب رضا ارزانی – دبیر ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد با تاکید بر این موضوع که پیامبر (ص) در واقعه غدیر از بهترین ابزار برای انتقال پیام خود استفاده کرد، گفت: ما باید در انتخاب وسیله و نحوه انتقال پیاممان دقت کنیم. از هفت میلیارد جمعیت جهان پنج میلیارد نفر کاربر تلفن هستند و در ایران نیز ۴۵ میلیون نفر از تلفن هوشمند استفاده می‌کنند. یعنی نه‌تنها می‌توانند پیام‌ها را دریافت کنند بلکه می‌توانند تولیدکننده پیام هم باشند. اکنون دیگر مانند گذشته داشتن رسانه رسمی اهمیت ندارد بلکه گاهی حتی رسانه‌های رسمی دردسرساز هستند و رسانه‌های غیررسمی تاثیرگذاری بیشتری دارند.

وی گفت: گفتمان‌سازی در حوزه سبک زندگی خانواده بسیار مهم است و رسانه‌ها باید ذائقه مردم را بشناسند و حرفه‌ای عمل کنند. شاید رسانه‌های جدید مخاطبان جدیدی داشته باشند اما همچنان رسانه‌ای معتبر مانند منبر تاثیرگذاری عمیق‌تری دارد.

در ادامه حجت‌الاسلام علیزاده - معاون فضای مجازی و رسانه دفتر تبلیغات اسلامی کشور با تاکید بر این موضوع که نیازمند راهبردی ترکیبی و مهار دوجانبه در کنترل عرضه و تقاضا در رسانه‌ها هستیم، به تعریف سبک زندگی و عرصه‌های آن پرداخت.

 همایش ملی رسانه و سبک زندگی اسلامی ایرانی
همایش ملی رسانه و سبک زندگی اسلامی ایرانی
 همایش ملی رسانه و سبک زندگی اسلامی ایرانی
همایش ملی رسانه و سبک زندگی اسلامی ایرانی
 همایش ملی رسانه و سبک زندگی اسلامی ایرانی
همایش ملی رسانه و سبک زندگی اسلامی ایرانی
آخرين اخبار

کانون انتشار بوی نامطبوع پایتخت شناسایی شد

فرمایشات مقام معظم رهبری، نقشه راه برای همه مردم و به ویژه مسؤولان بود که تلاش کنند کشور قوی شود

نماینده مردم خمینی‌شهر خطاب به ظریف : مردم عذرخواهی شما را می‌پذیرند به شرطی که نگاه به داخل باشد

طرح جدید پلیس برای روز‌های آلوده

اروپایی‌ها نشان داده‌اند که زیرمجموعه آمریکا هستند

مبلغ 50 میلیون تومان وام ازدواج برای هر یک از زوجین محسوب می‌شود

در مجموع بیش از چهار میلیون و ۴۰۲ هزار نفر به صورت مستمر و تفننی در کشور مواد مخدر مصرف می‌کنند

بازدید از موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس به مدت یک ماه رایگان خواهد بود

در شمال کشور ۱۸۰ کیلومتر معادل ۹۸۰ هکتار یعنی ۲۰ درصد سواحل شمالی تحت تصرف قرار دارند

رشد اقتصاد غیر نفتی کشور در شش ماهه اول امسال مثبت بوده است

کشور ما اکنون در جنگ اقتصادی است اما هیچ نقطه از کشور شباهتی به کشوری که در جنگ اقتصادی است، ندارد

حدود 3 هزار میلیارد تومانی سیلاب در جنوب سیستان و بلوچستان خسارت وارد کرد

وزارت امور خارجه باید سفیر انگلیس را به عنوان عنصر نامطلوب معرفی و از کشور اخراج کند

جبهه مقاومت امروز بیش از گذشته تقویت شده است

مهلت ثبت نام متقاضیان دریافت کمک حمایت معیشتی تا ۳۰ دی ماه تمدید شد

متأسفانه یارانه معیشتی به برخی افراد که حقشان است داده نمی‌شود

رشد صنعت پارسال منفی 9.5 درصد بوده است و تا اخر شهریور به مثبت 0.4 درصد رسید

آرشيو کل اخبار