menusearch

برای مقابله با ولنگاری فرهنگی نیازمند عزم ملی هستیم

۱۳۹۸/۶/۶ چهارشنبه
برای مقابله با ولنگاری فرهنگی نیازمند عزم ملی هستیم
برای مقابله با ولنگاری فرهنگی نیازمند عزم ملی هستیم

به گزارش رسانه خبری صراط المستقیم ، همایش ملی «رسانه و سبک زندگی اسلامی ایران با محوریت استحکام خانواده، با مشارکت موسسه صراط مستقیم، سازمان عقیدتی سیاسی ارتش، سازمان تبلیغات اسلامی و چند نماد دیگر با حضور شخصیت‌های علمی و فرهنگی در سالن سوره حوزه هنری برگزار شد.

در این همایش حجت‌الاسلام والمسلمین سالک نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با بیان این مطلب که ما در جهت تحکیم و حفظ پایه‌های خانواده تلاش می‌کنیم چراکه هدف دشمن فروپاشی خانواده است، گفت: حضرت علی (ع) در نامه ۳۱ نهج‌البلاغه از جهاتی سبک زندگی اسلامی را مطرح کرده است و در مجموع ۱۴ سیاست رهبری برای تحکیم بنیاد خانواده از جمله مواردی است که دستگاه‌های حاکمیتی موظف به اجرای این سیاست‌ها هستند. در این بین شفاف‌سازی و اطلاع‌رسانی و جایگاه رسانه می‌تواند بسیار تاثیرگذار باشد.

وی ادامه داد: در حدود ۶۰ مرکز تحقیق و پژوهش آمریکایی به ترامپ گفته‌اند که با ایران نجنگد و تحریم‌ها را هم بردارد. چراکه این تحریم‌ها می‌تواند باعث تقویت بنیه نظامی ایران شود و به نوعی قدرت بازدارندگی را به ایران برگرداند. اما در مقابل آن بر روی تغییر ذهن و افکار جامعه ایرانی فعالیت کرده و وارد جنگ نرم شود. برای اجرای طرح اول این فاز در حدود ۲۰۰ میلیون دلار بودجه تعیین شده است.

نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این مطلب که بیش از ۲۰ موضوع مورد بحث تحریم‌های دولت‌های اروپایی است، گفت: پیشنهاد بنده تاسیس نهاد حاکمیتی برای خانواده در کشور است. ما در کشور با دو مشکل روبه‌رو هستیم، اول تراکم قوانین و دوم عمل نکردن به قوانین و قانون‌گریزی. برای مقابله با ولنگاری فرهنگی نیازمند عزم ملی هستیم و برگزاری چنین سمینارهایی برای تحکیم خانواده خوب است اما از سوی دیگر به کارها و موسیقی‌هایی مجوز داده می‌شود که هیچ کدام از آنها با بحث فرهنگی ایرانی اسلامی همخوانی ندارد. یکی از پاشنه آشیل‌هایی که دشمن بر روی آن تاکید می‌کند بحث خانواده و حجاب است که آنها کم کم در عرصه تک‌خوانی بانوان، ترویج موسیقی خیابانی و فعالیت‌هایی از این دست فرهنگ‌سازی می‌کنند تا رفتارها برای افراد جامعه عادی شود.

در ادامه حجت‌الاسلام والمسلمین عباس محمدحسنی – رئیس سازمان عقیدتی سیاسی ارتش جمهوری اسلامی ایران با تاکید بر این موضوع که عصر حاضر عصر رسانه سالاری است، گفت: علت اینکه امروز شاهد رسانه‌سالاری هستیم جذابیتی است که رسانه‌ها دارند و تعداد مخاطبان و مرجعیت آنها زیاد است. شناخت درست رسانه از اسلام، اعتماد مردم به رسانه‌های خودی و اعتمادسازی در بین مردم به رسانه‌های خودی، بهره‌مندی از هنر فاخر برای انتقال مفاهیم فاخر، استفاده از هنرمندان ملتزم به کار، برجسته‌سازی گروه‌های مرجع از جمله روحانیون، دانشگاهیان، نظامیان و حتی اصحاب رسانه التزام به سبک زندگی اسلامی از سوی خود اصحاب رسانه، مخاطب‌شناسی، نقد علمی منصفانه از سبک‌های غیراسلامی و عمل تهاجمی از ضرورت‌های ترویج سبک زندگی ایرانی اسلامی از سوی رسانه‌ها است.

در ادامه حجت‌الاسلام والمسلمین حبیب رضا ارزانی – دبیر ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد با تاکید بر این موضوع که پیامبر (ص) در واقعه غدیر از بهترین ابزار برای انتقال پیام خود استفاده کرد، گفت: ما باید در انتخاب وسیله و نحوه انتقال پیاممان دقت کنیم. از هفت میلیارد جمعیت جهان پنج میلیارد نفر کاربر تلفن هستند و در ایران نیز ۴۵ میلیون نفر از تلفن هوشمند استفاده می‌کنند. یعنی نه‌تنها می‌توانند پیام‌ها را دریافت کنند بلکه می‌توانند تولیدکننده پیام هم باشند. اکنون دیگر مانند گذشته داشتن رسانه رسمی اهمیت ندارد بلکه گاهی حتی رسانه‌های رسمی دردسرساز هستند و رسانه‌های غیررسمی تاثیرگذاری بیشتری دارند.

وی گفت: گفتمان‌سازی در حوزه سبک زندگی خانواده بسیار مهم است و رسانه‌ها باید ذائقه مردم را بشناسند و حرفه‌ای عمل کنند. شاید رسانه‌های جدید مخاطبان جدیدی داشته باشند اما همچنان رسانه‌ای معتبر مانند منبر تاثیرگذاری عمیق‌تری دارد.

در ادامه حجت‌الاسلام علیزاده - معاون فضای مجازی و رسانه دفتر تبلیغات اسلامی کشور با تاکید بر این موضوع که نیازمند راهبردی ترکیبی و مهار دوجانبه در کنترل عرضه و تقاضا در رسانه‌ها هستیم، به تعریف سبک زندگی و عرصه‌های آن پرداخت.

 همایش ملی رسانه و سبک زندگی اسلامی ایرانی
همایش ملی رسانه و سبک زندگی اسلامی ایرانی
 همایش ملی رسانه و سبک زندگی اسلامی ایرانی
همایش ملی رسانه و سبک زندگی اسلامی ایرانی
 همایش ملی رسانه و سبک زندگی اسلامی ایرانی
همایش ملی رسانه و سبک زندگی اسلامی ایرانی
آخرين اخبار

لیست مشاغل مجاز به فعالیت در طرح تعطیلی گسترده کرونایی از ۱ آذر

دستگیری تعدادی از شهرداران شهرهای استان تهران

فروش ۱۱ هزار و ۷۷۵ میلیارد تومان سهام عدالت

تمدید مهلت پرداخت وام‌ ودیعه اجاره مسکن

تاکسی‌های پرنده به آسمان ایران می‌آیند

رکورد صادرات محصولات کشاورزی با وجود شرایط کرونا و تحریم

تجمع مردم مقابل شهرداری تهران به دلیل اهمال در آماده‌سازی فضای شهر در ایام محرم

کاهش ۵۰ درصدی محصولات باغی به دلیل شیوع کرونا

حذف دفترچه‌های کاغذی تا پایان سال

نرخ‌های جدید سود سپرده‌ بانکی

ممنوعیت فروش و ذبح گوسفند در مراکز عرضه دام شهرداری در عید قربان

۲۰کاهش درصدی کارمزد معاملات بورس از فردا

تخمین ۲۵ میلیونی مبتلایان کرونا در ایران

ابلاغ بخشنامه جدید تغییر ساعت کاری

تمدید انتخاب روش مدیریت مستقیم سهام عدالت تا ۱۵ خردادماه

موظف شدن بانک ها به دریافت سفارش فروش سهام عدالت

رئیس‌جمهور مخاطب بیشترین تذکر کتبی نمایندگان

آرشيو کل اخبار