menusearch

ایرانی ها بیش از پرجمعیت ترین کشور جهان بنزین مصرف می کنند

۱۳۹۷/۱۱/۲۴ چهارشنبه
ایرانی ها بیش از پرجمعیت ترین کشور جهان بنزین مصرف می کنند
ایرانی ها بیش از پرجمعیت ترین کشور جهان بنزین مصرف می کنند

به گزارش رسانه خبری صراط المستقیم ، ایران توانسته در تولید بنزین خودکفا شود اما مصرف بیش از این حامل انرژی در کشور اگر به همین روال ادامه یابد خودکفایی در تولید بنزین جوابگوی مصرف نخواهد بود.


سال گذشته رهبر معظم انقلاب اسلامی در یک سخنرانی نسبت به مصرف بنزین درکشور هشدارهایی دادند و به وزارت نفت فرمان دادند تا به منظور حل این مشکل اقداماتی انجام دهد.


در همین رابطه، وزارت نفت نیز ابتدا به ایده سهمیه بندی نگاه مثبتی نشان داد که هنوز نتوانسته مجلس را با خود همراه کند. اما از سویی دیگر وزارت زنگنه کارت سوخت های از کار افتاده را از پس خانه ها در آورد و با راه انداخت کارزاری دارندگان خودرو را در کشور به داشتن کارت سوخت ملزم کرد.


در حال حاضر هم رفت و آمدهای زنگنه به کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی ادامه دارد تا با همفکری نمایندگان طرحی را برای سهمیه بندی بنزین تصویب کنند.


اما آمارهای جدید که به مقایسه مصرف بنزین در ایران با دیگر کشورها پرداخته نکات منفی را یادآوری می کند که از آن جمله می توان به مصرف بیشتر این حامل انرژی در ایران نسبت به چین با جمعیت ۱.۴ میلیارد نفری اشاره کرد.

قاچاق سوخت از ایران به کشورهلی همسایه از جمله دلایل اصلی مصرف بیش از حد بنزین در ایران تلقی می شود که با کاهش ارزش پول ملی کشور میزان آن نیز رو به افزایش گذاشته است.