menusearch

اروپایی‌ها ۱۱ تعهد دادند که اینستکس با هیچ کدام از آن تعهدات، تناسبی ندارد

۱۳۹۸/۴/۱۰ دوشنبه
اروپایی‌ها ۱۱ تعهد دادند که اینستکس با هیچ کدام از آن تعهدات، تناسبی ندارد
اروپایی‌ها ۱۱ تعهد دادند که اینستکس با هیچ کدام از آن تعهدات، تناسبی ندارد

به گزارش رسانه خبری صراط المستقیم ، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه در حاشیه مراسم بزرگداشت مرتضی صفاری نطنزی نماینده فقید مردم نطنز و قمصر در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه با توجه به نتایج نشست اخیر کمیسیون مشترک، به نظر می‌رسد که ایران از مرز ۳۰۰ کیلوگرم اورانیوم ۳/۶۷ درصد عبور کرده و این اقدام چه پیامی برای اروپا دارد؟ گفت: ما همان زمان نیز بعد از جلسه اعلام کردیم که اقدامات اروپایی‌ها کافی نبوده بنابر این جمهوری اسلامی ایران همانطور که قبلاً برنامه اش را اعلام کرده این برنامه را اجرا خواهد کرد.

ظریف با با بیان اینکه مرحله اول برنامه، هم درباره ذخایر اورانیوم غنی شده و هم درباره ذخایر آب سنگین اجرا شده است، افزود: مرحله بعد نیز درباره سقف ۳.۶۷ درصد است که آن را هم اجرا خواهیم کرد.

وزیر امور خارجه گفت: در نامه رئیس جمهوری صراحتاً بیان شده که در صورتی که اروپایی‌ها اقدامات لازم را برای اجرای تعهداتشان انجام بدهند اقدامات ما قابل بازگشت است، ولی اگر اقدامات لازم را انجام ندهند ما بر اساس بند ۳۶ برجام این حق را از سال گذشته داشته‌ایم که اقدامات خودمان را انجام دهیم.

وی افزود: ماده ۳۶ کاملاً واضح است، حق ایران نیز در این ماده کاملاً مشخص شده است و این ماده در واقع ضمانت اجرای برجام است.

وزیر خارجه گفت: اگر اروپایی‌ها ادعا می‌کنند که برای برجام ارزش قائل هستند باید برای ضمانت اجرا‌هایی که در داخل برجام دیده شده، ارزش قائل باشند و اقدامات ما دقیقاً در جهت حفاظت از برجام از طریق ضمانت‌های اجرایی آن است.

وی با بیان اینکه اینستکس یک حرکت مقدماتی برای اجرای تعهدات اروپاست، افزود: تعهدات اروپا هم در خود برجام است.

ظریف گفت: بند یک تا ۳ ضمیمه ۲ برجام صراحتاً اقدامات اروپا و نتایج اقدامات اروپا را مطرح کرده است، برای اجرای بند ۳ صرفاً اقدام کافی نیست بلکه ایران باید نتایج این اقدام را ببیند.

وزیر امور خارجه افزود: اروپایی‌ها ۱۱ تعهد در ۲۰ اردیبهشت سال ۹۷ دادند که اینستکس با هیچ کدام از آن تعهدات، تناسبی ندارد.

ظریف گفت: بعد از خروج آمریکا از برجام و اجرای ماده ۳۶ توسط ایران که در همان بدو خروج آمریکا از برجام یعنی ۲ روز بعد در ۲۰ اردیبهشت ماه سال ۹۷ انجام شد، اروپایی‌ها ۱۱ تعهد دادند که اینستکس هیچکدام از آن تعهدات نیست، بلکه مقدمه‌ای برای اجرای آن تعهدات است.

وزیر امور خارجه افزود: تا الان نه تنها اروپایی‌ها اصل تعهداتشان را انجام نداده‌اند بلکه حتی مقدمه اجرای تعهداتشان بعد از حدود ۱۴ ماه تازه عملیاتی می‌شود، و اینکه آیا عملیاتی شده است یا خیر؟ ما هنوز اطلاع کافی نداریم که اقدام شده است یا نه، ولی به هر حال اینستکس بدون اجرای سایر تعهدات معنی ندارد.

رئیس دستگاه دیپلماسی گفت: اروپایی‌ها در آنجا تعهد کردند که فروش نفت ایران را تضمین کنند که این کار را نکردند، آن‌ها تعهد کردند که حمل و نقل و بازگشت دارایی‌های ایران و بازگشت عواید فروش نفت را تضمین کنند.

ظریف افزود: ۱۱ تعهد است که این تعهدات ۳ بار تکرار شده است، در جلسه اولی که ما با اروپایی‌ها داشتیم و در جلسه بعد که با گروه ۱+۴ در سطح وزرات داشتیم و دوباره جلسه‌ای که در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در مهرماه داشتیم و چند جلسه هم در سطح معاونان وزرا این مطرح شده است.

وی با بیان اینکه اروپایی‌ها تعهداتشان را انجام ندادند، گفت: اینستکس هم که مقدمه تعهدات است هنوز به صورت کامل انجام نشده است.

وزیر امور خارجه در پاسخ به سوال دیگری درباره تحریم اینستکس از سوی آمریکا گفت: مشکل اروپایی‌هاست که باید مشکل خود را حل کنند.

وی افزود: ایران طبق برنامه و همانگونه که قبلا اعلام کرده بود از مرز ۳۰۰ کیلوگرم اورانیوم غنی شده عبور کرد

ظریف گفت: آنگونه که من مطلع شدم ایران طبق برنامه از مرز ۳۰۰ کیلوگرم اورانیوم غنی شده عبور کرده است.

وی افزود: این موضوع را قبلا اعلام کرده بودیم و لذا براساس آنچه اعلام کرده ایم خیلی شفاف گفته ایم که چه می‌کنیم و براساس آن نیز عمل می‌کنیم.

ظریف تاکید کرد: این موضوع را از حقوق خود در داخل برجام می‌دانیم.

آخرین اخبار

قدرت ایمان و سلاح ایران تنها عامل مهم در آزادی کشتی توقیف شده ایران بود

اینستکس برنامه برطرف کردن مشکل ما نیست

مسجد باید محل تولید فکر و ارزش‌های دینی شود و سطح مفاهیم تربیتی مردم را ارتقاء دهد

روز عید عدیر بزرگترین روز عالم امکان و خط حرکت به سمت ظهور است

آقای رئیس‌جمهور شعارهای انتخاباتی خود را کِی می‌خواهد محقق کند

رئیس سابق سازمان خصوصی سازی از سوی دستگاه قضایی کشور بازداشت شد

قبل از انقلاب اسلامی هیچ نداشتیم

هرکسی غیرت دینی دارد باشکوه می‌گوید مرگ بر آمریکا

سبزپوشان مقتدر، پهپاد آمریکایی را هدف قرار ندادند بلکه شخصیت پوشالی آن را نشان داده و هدف قرار دادند

رئیس جمهور هم همانند یک انسان معمولی به دنبال آن است که ناکارآمدی‌های خود را به دیگران منتسب کند

قیمت دام زنده در روز عید قربان اعلام شد

شاخص بورس 569 واحد رشد داشت

متأسفانه در فیلم‌های ما سبک زندگی غربی را ترویج می‌کنند

امیدواریم همه دستگاه‌ها از جمله قوه قضائیه به وظایف خود در حوزه رعایت شئونات اسلامی و حجاب عمل کند

ردپای اجرای سند ۲۰۳۰ را در بخش‌های مختلف مشاهده می‌کنیم

اگر همکاری خبرنگاران با وزارت کشور نبود در بخش امنیتی وزارت کشور با مشکلاتی در حفظ امنیت مواجه می شد

سایت ثبت نام اینترنت رایگان به خبرنگاران راه‌اندازی شده است

آرشیو کل اخبار