menusearch

آغاز ساخت 700 هزار واحد مسکونی نهضت ملی مسکن

۱۴۰۰/۸/۲۵ سه شنبه
آغاز ساخت 700 هزار واحد مسکونی نهضت ملی مسکن
آغاز ساخت 700 هزار واحد مسکونی نهضت ملی مسکن

 

وزیر راه و شهرسازی گفت : ساخت 700 هزار واحد مسکونی طرح نهضت ملی مسکن در سطح کشور شروع شده است و زمین دو میلیون و 400 هزار واحد مسکونی را تامین کردیم .

به گزارش رسانه خبری صراط المستقیم ، رستم قاسمی در حاشیه دومین جلسه شورای عالی مسکن در جمع خبرنگاران افزود : در جلسه امروز که استانداران استان های مختلف به صورت ویدئو کنفرانسی حضور داشتند قرار است تامین زمین 4 میلیون واحد مسکونی را تا پایان سال مشخص کنند.
وی افزود : دولت و مجلس هر دو دغدغه ساخت مسکن برای اقشار محروم را دارند که بر اساس برنامه ریزی های انجام شده بنا داریم در طول 4 سال 4 میلیون مسکن ساخته و تحویل شود.
وزیر راه و شهرسازی گفت : در جلسه امروز گزارش های مفصلی از برنامه ریزی های انجام شده در این زمینه ارائه گرديد که برای تحقق این امر چه تصمیم هایی گرفته شد تا ساخت دو میلیون واحد مسکونی را شروع کنیم .
وی با اشاره به اینکه حدود 50 روز از تصویب و ابلاغ قانون جهش تولید مسکن می گذرد افزود : در فاز اول ساخت دو میلیون مسکن را شروع کردیم و سهم استان ها و شهرستان ها نیز جزء به جزء به استانداران و فرمانداران ابلاغ شده است .
آقای قاسمی ادامه داد : در هر استان و شهرستان سهم شان از دو میلیون واحد مسکونی در فاز اول مشخص شده است و با تفاهم نامه هایی که امروز امضا شد و مذاکراتی که با بخش خصوصی داشتیم ایران به کارگاه بزرگ ساخت مسکن تبدیل می شود .
وزیر راه و شهرسازی به تفاهم نامه امروز وزارت راه و شهرسازی با بنیاد مستضعفان اشاره کرد و گفت : بر اساس تفاهم نامه ای که با بنیاد مستضعفان به امضا رسید 900 هکتار از زمین های این بنیاد در کل کشور به طور رایگان در اختیار طرح نهضت ملی مسکن قرار می گیرد .
وی افزود : با توجه به اینکه بنیاد مستضعفان مجموعه بزرگی است ساخت 100 هزار واحد مسکونی را نیز در تفاهمنامه دیگری قبول و امضا کرده است همچنین قرارگاه خاتم الانبیا نیز ساخت 100 هزار واحد مسکونی را برای محرومین در تفاهم نامه ای امضا کرد و قرارگاه امام حسن مجتبی نیز که متعلق به بسیج است در زمینه ساخت مسکن در بافت فرسوده تفاهم نامه دیگری با وزارت راه و شهرسازی امضا کرد.
وی همچنین درباره مصوبات امروز در جلسه شورای عالی مسکن گفت : پیشنهاد ثبت نام همه مجردهایی که در سن ازدواج هستند مطرح شد که به تصویب رسید. پیش از این ثبت نام خانم های مجرد با 35 سال سن و مردان مجرد با 45 سال سن اعلام شده بود البته شرط آن این است که در زمان تحویل واحد مسکونی مدارک لازم ازدواج را تحویل دهند.
آقای قاسمی درباره تامین منابع مالی طرح نهضت ملی مسکن نیز گفت : بر اساس قانون جهش تولید مسکن 20 درصد تسهیلات بانک ها هر سال باید به حوزه مسکن تعلق گیرد و این قانونی است که همه بانک ها باید رعایت کنند و هر سال نیز بر اساس تورم این عدد افزایش می یابد.
وی تاکید کرد : پرداخت چنین تسهیلاتی کمک خوبی برای خانه دار شدن متقاضیان مسکن است .
وزیر راه و شهرسازی گفت : تشکیل صندوق ملی مسکن نیز در این قانون دیده شده که در حال شکل گیری است و منابع آن نیز از درآمدهای وزارت راه و شهرسازی و منابع مسکن مهر و بازگشت اقساط مسکن مهر خواهد بود تا بتوانیم به دهک های پایین متقاضی مسکن یارانه پرداخت کنیم در این زمینه نیز باید با سازمان برنامه و بودجه مبلغ پرداخت یارانه نهایی شود.
آقای قاسمی همچنین افزود : از آنجا که تسهیلات در شهرهای مختلف متفاوت است به طور مثال در تهران 450 میلیون تومان به هر متقاضی تسهیلات بانکی داده می شود و کمک های دیگری بر اساس قانون جهش تولید مسکن در نظر گرفته شده که باید پرداخت شود از جمله زیرساخت ها و نیازهای اجتماعی مانند مدرسه و پارک نیز باید در کنار این واحدهای مسکونی ساخته شود.
وی درباره ورود خارجی ها و نگرانی انبوه سازان در ساخت طرح نهضت ملی مسکن گفت : توان انبوه سازان و تعاونی های کشور برای ساخت 4 میلیون واحد مسکونی وجود دارد و در گذشته نیز ثابت کردند هم به لحاظ نیروی انسانی ماهر و هم به لحاظ اداره شرکت های بزرگ انبوه سازی مشکلی وجود ندارد پس دغدغه ای برای این کار نداریم .
آقای قاسمی گفت : مذاکرات ما با برخی کشورها که هنوز ادامه دارد این است که تکنولوژی صنعتی سازی جدید وارد کشور شود.
وی افزود : پیش بینی لازم برای اینکه همه کارگران، مهندسین، تکنسین ها و مصالح مورد نیاز در ساخت مسکن در این طرح ایرانی باشند در نظر گرفته شده است بر این اساس حوزه ساخت مسکن نباید نگران باشد که ما دنبال کارگر خارجی و مواد و مصالح خارجی هستیم چون برخی از کشورها حتی تامین منابع مالی ( فاینانس ) را نیز دراین وضعیت اقتصادی کشور به عهده گرفته اند.

آخرين اخبار

به‌روز رسانی فهرست تسهیلات و تعهدات کلان و اشخاص مرتبط شبکه بانکی

جزییات لایحه دولت به مجلس افزایش حقوق کارمندان و بازنشستگان

وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی از مجلس شورای اسلامی رای اعتماد نگرفت

تهدید پزشکان فراری از مالیات به جریمه و مجازات

بنا بر دستورالعمل وزارت بهداشت سرم فقط با نسخه پزشک تحویل داده می‌شود

حدود 45 درصد از پساب خروجی تصفیه‌خانه‌های فاضلاب کشور به حوزه کشاورزی اختصاص داده شده است

تاکنون بیش از ۲۶۵ میلیون شناسه رهگیری برای کالاها صادر شده است

از سر گیری مبادله برق بین ایران و ترکیه

عرضه مرغ و گوشت کافی برای تنظیم بازار

موافقت هیات وزیران با افزایش سقف تسهیلات مسکن ایثارگران در سال ۱۴۰۱

اعلام نتایج دوره های کارشناسی دانشگاه جامع علمی کاربردی

ابلاغ بخشنامه نحوه رسیدگی به پرونده متهمان اغتشاشات اخیر را به دادستان‌های عمومی و انقلاب سراسر کشور

محدودیت های ایجاد شده در برخی پلتفرم‌ها بر اساس تشخیص مراجع ذیصلاح بود و برداشتن آن هم به صلاحدید همان مراجع است

نزدیک به ۱۰ میلیون نفر از ایرانیان در این سفرهای زیارتی حضور داشتند

نسل جدید پیام رسان سروش در آینده‌ای نزدیک طراحی می شود

تولید بذر با کیفیت دانه‌های روغنی رونق یافت

۶۵ درصدی تولید فولاد ایران در مرداد افزایش یافت

آرشيو کل اخبار