menusearch

از مهمترین ویژگی های حکمرانی در تراز قرآن مبارزه با فساد است

۱۴۰۲/۹/۲۴ جمعه
از مهمترین ویژگی های حکمرانی در تراز قرآن مبارزه با فساد است
 از مهمترین ویژگی های حکمرانی در تراز قرآن مبارزه با فساد است

 

خطیب جمعه تهران گفت: مبارزه با فساد از مهمترین ویژگی‌های حکمرانی خوب و در تراز قرآن و در مدرسه اهل بیت است.

 

 

به گزارش خبرگزاری صراط المستقیم، حجت الاسلام والمسلمین سید محمدحسن ابوترابی فرد امروز در خطبه‌های نماز جمعه تهران که در مصلی امام خمینی (ره) برگزار شد، گفت: فساد تکان دهنده این روز‌ها و تخصیص نادرست ارز نیمایی، نگاه مسئولان در قوای سه گانه و منتقدان را به خود جلب کرده است.

وی با اشاره به تخصیص نادرست ارز نیمایی به برخی کالاها، افزود: با توجه به گستره ملی و فراملی فساد و آثار منفی آن در حوزه‌های اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و به ویژه تهدید اعتماد عمومی و کاهش سرمایه اجتماعی مبارزه با این پدیده شوم همواره در سطح جهان مورد توجه بوده است و در منظومه حکمرانی نظام جمهوری اسلامی بار‌ها از جانب عالی‌ترین مقام کشور و مسؤولان قوا تاکید شده است.

خطیب جمعه تهران گفت: پیشگیری و مبارزه با فساد همواره در سطح جهان مورد توجه بوده است. مبارزه با فساد از مهمترین ویژگی‌های حکمرانی خوب و در تراز قرآن و در مدرسه اهل بیت است.

حجت الاسلام ابوترابی فرد همچنین در بخش دیگری از سخنان خود گفت: دغدغه دولت در قدم برداشتن در مسیر سیاست‌های ابلاغی رهبر انقلاب و در مورد ناترازی بودجه است که نمایندگان مردم در مجلس، دولت را در برون رفت از این تنگنا که ریشه مشکلات اقتصادی است، کمک کنند.

وی افزود: خلق هزینه بدون درآمد‌های پایدار و دست یافتنی مشکلات کشور را دو چندان می‌کند.

ابوترابی فرد گفت: کار بزرگی که دولت در مهار کردن رشد نقدینگی داشته است امروز اساسی‌ترین مسئله کشور است. ممکن است برای چند ماه برای من و شما دست بزنند، اما متوجه خواهند شد که تصمیمات، راه را برای کاهش تورم هموار کرد یا ناترازی بودجه و رشد تورم را فراهم خواهد آورد.

وی افزود: مهار کردن رشد نقدینگی و پایه پولی، در این مقیاس از تورم یک ضرورت و تصمیم اجتناب ناپذیر است که در میان مدت و بلند مدت به رشد اقتصادی می‌انجامد.

خطیب جمعه تهران در بخش دیگری از سخنان خود در باره جنگ غزه گفت: امروز غزه مرگبارترین کالای صادراتی امریکا، آزادی، حقوق بشر و دموکراسی غربی را در معرض نگاه و جامعه جهانی قرار داده است.

وی گفت: امروز یک مسیر بزرگ انسانی در مقیاس جغرافیایی جهان در برابر تفکرات ماتریالیستی حاکمان غرب شکل گرفته است.

ابوترابی فرد افزود: آنچه بشریت را به سوگ نشانده و دیدگان را اشکبار و اراده‌ها را در برابر غرب استوار کرده است، شهادت هزاران جوان فلسطینی نسیت، بلکه تاراج ارزش‌های اخلاقی در زیر چکمه‌های امریکایی است که صهیونیست‌ها به نمایندگی از دولت‌های غرب پوشیده اند.

وی گفت: بدون تردید تغییرات ساختاری بنیادین درحال و قوع است و دوران توزیع دو قطبی و تک قطبی به پایان رسیده است.

خطیب جمعه تهران افزود: طوفان الاقصی و مقاومت مردم فلسطین در غزه و کرانه باختری، آرایش نظامی و سیاسی متفاوت و راهبردی نوین محور مقاومت را به نمایش گذاشته است.

وی با بیان اینکه هندسه قدرت درحال تغییر است گفت: صهیونیست‌ها امروز بعد از حدود ۶۰ روز بمباران غزه در برابر عزم و اراده استوار غزه به خاک افتاده اند.

حجت الاسلام ابو ترابی فرد در خطبه نخست نماز جمعه تهران نیز با تسلیت ایام فاطمیه افزود : مفتخریم در مدرسه‌ای حضور داریم که این بانوی بزرگوار و همسر بزرگوار ایشان حضرت علی (ع) آنرا تأسیس کرده‌اند. ما در مدرسه‌ای هستیم که در کتب روایی بزرگان و محدثان اهل سنت آمده است که خداوند با رضای فاطمه راضی و با غضب او غضب می‌کند.

وی همچنین در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به حمله تروریستی دیشب به مقر انتظامی در راسک استان سیستان و بلوچستان گفت: تعدادی از بهترین فرزندان و مرزداران غیور بدست مزدوران خائن به شهادت رسیده‌اند. امیدواریم دستگاه اطلاعاتی و امنیتی کشور به سرعت با شناسایی افراد خائن آنها را مجازات کنند.

امام جمعه تهران گفت: کشور همسایه دوست در مراقبت از مرزهای دو کشور از همه توانش استفاده کند.

وی افزود: این حادثه جانکاه را به ملت ایران و بخصوص مرزداران سیستان و بلوچستان و خواهران و برادران شیعه و اهل سنت و درجه داران خدوم و اقتدار آفرین پلیس تسلیت می‌گویم.

ابوترابی فرد با بیان اینکه باید زمینه‌های بروز فساد را شناسایی کرد و از بین برد، گفت: برای دستیابی به رویه‌ها و راهکارهای پیشگیرانه و کارآمد با نگاه به بیانیه گام دوم انقلاب برای تحقق آرمان‌های بلند رهبر انقلاب به منظور تحقق دولت اسلامی باید تحول نظامات اداری، قضائی، بانکی، بودجه ریزی، بهداشتی، درمانی و نظام سازی و تحول در همه حوزه‌های حکمرانی در قوای سه گانه را در دستور کار قرار داد.

خطیب جمعه تهران افزود: ما در این مقطع از تاریخ انقلاب، نیازمند بازنگری در همه حوزه‌ها و نظام‌های مدیریتی در قوای سه گانه هستیم.

وی خطاب به قوای سه گانه، گفت: اهداف بلند تعریف شده در سیاست‌های کلی ابلاغی با این نگاه تحول آفرین محقق خواهد شد. اگر این نظامات اصلاح شد با الهام از سیاست‌های کلی شاهد تحول در عرصه‌ای اقتصادی، فرهنگی و… خواهیم بود.

ابوترابی فرد با اشاره به مشکلات اقتصاد دولتی افزود: باید در راستای اجرای سیاست‌های کلی ذیل اصل ۴۴ برای فراهم آوردن زمینه انتقال و واگذاری درست شرکت‌های دولتی و شبه دولتی به بخش واقعی اقتصاد یعنی بخش تعاونی و خصوصی برنامه ریزی و اقدام کرد.

وی با بیان اینکه لازمه ارائه کارآمد و اثربخش خدمات عمومی در حکمرانی سلامت نظام اداری است، گفت : امور اجرایی کشور در یک نظام اداری کارآمد باید به گونه‌ای تنظیم شود که صحت و سلامت امور تضمین شود.

خطیب جمعه تهران افزود: تحول بنیادین در نظام اداری کشور ضرورتی اجتناب ناپذیر است که علاوه بر کاهش زمینه‌های تخلف و اخلال در نظام اقتصادی به افزایش اعتماد عمومی و سرمایه اجتماعی می‌انجامد و هزینه‌های اداره کشور را کاهش می‌دهد.

ابوترابی فرد گفت: با نگاه واسپاری امور به مردم و تعریف دقیق وظایف حاکمیتی و دستیابی به عالی‌ترین سطوح دولت الکترونیک با الهام از سیاست‌های فاخر کلی نظام اداری امور اجرایی کشور را بازطراحی کرد لذا دولت همت خود را معطوف به این مهم بداند.

وی افزود: از آسیب‌های نظام اداری ناکارآمد انتصاب افراد غیرحرفه‌ای در سمت‌های تخصصی است. امضاهای خاص و ویژه در معرض هجوم افراد متخلف قرار دارند. ضعف و ناتوانی علمی و تخصصی و نداشتن تجارب لازم، پدیده فساد را تشدید می‌کند. انتصابات باید از پایین به بالا شکل بگیرد. سلسله مراتب سیاسی باید از سلسله مراتب اداری جدا شود.

خطیب جمعه تهران با اشاره به ناترازی اقتصاد، گفت: این موضوع یکی از مسائل اساسی فساد و اخلال در نظام اقتصادی است. برخی اقدامات که از نظر ظاهر برای ما خوشایند است، تهدید جدی برای اقتصاد ملی است. هر حوزه اقتصاد که از بازار رقابتی به سمت اقتصاد دستوری حرکت کند پنجره فساد گشوده می‌شود.

وی افزود: تفاوت نرخ ارز دولتی و بازار، منجر به فساد می‌شود. اختلاف قیمت کالاهای سهمیه‌ای و بازار اساس و پایه فساد است. یک اقدام مهم دولت حذف ارز ترجیحی بود که نقش مهمی در کاهش فساد داشت اما باید مراقب بود که همین ارز نیمایی هم با ارز بازار ،متفاوت است لذا دوگانگی نرخ راه را برای فساد هموار می‌کند لذا باید این مسائل در کشور حل شود.

ابوترابی فرد گفت: فاصله قیمت انرژی در دو سوی مرز عامل فساد است بنابراین این مسائل باید در کشور حل شود.

وی افزود: کاهش کیفیت کالا و خدمات و افزایش قیمت تمام شده کالا از ریشه‌های اساسی فقدان تعادل و فساد است. باید هزینه فعالیت‌های رانت جویانه و غیر مولد افزایش یابد. بر اساس آموزه‌های قطعی علم اقتصاد ،تولید ملی و بهره مندی از رقابت سالم مستلزم سلامت نظام اقتصادی و اصلاح ساختارهای انگیزشی تولید است. مادامی که از اقتصاد رانتی دولتی فاصله گرفته نشود، نمی‌توان انتظار رشد ملی و بزرگ شدن اقتصاد کشور و تولید ناخالص داخلی پایدار بود.

خطیب جمعه تهران با بیان اینکه شفاف سازی اعتمادآفرین است، گفت : باید هر سه قوه هماهنگ در یک همکاری دقیق، فساد را رصد و اعلام کنند. دستگاه قضائی کشور اطلاعات دقیق مقدار و اندازه فساد را اعلام تا به افزایش اعتماد عمومی کمک کند.

آخرين اخبار

خودروی برقی ۶ خودروساز کشور تولید می‌کنند

بدانند تروریست ها این جنایت بی پاسخ نخواهد ماند

در سال آینده افزایش پلکانی حقوق کارمندان

تروریست‌ها آرامش دیگر نخواهند داشت

نامه ایران به شورای امنیت در خصوص حمله تروریستی راسک نامه نوشت

به سزای عملشان عاملان حمله تروریستی راسک سریع‌تر برسند

قالیباف بر ضرورت برخورد با عوامل حمله به مقر انتظامی راسک تاکید کرد

از مهمترین ویژگی های حکمرانی در تراز قرآن مبارزه با فساد است

شهدای حمله تروریستی به مقر انتظامی راسک افزایش یافت

بر اساس قانون تمام فرایند برگزاری انتخابات انجام شده است

مجازات خواهند شد عاملان کوردل حادثه تروریستی راسک

صدور رای محکومیت گروه عظام به پرداخت ۲۲ همت

لغو دستور توقف اخذ عوارض صادرات

روحیه مقاومت را از چهره کشورهای اسلامی دشمن نمی‌تواند بزداید

رصد تحولات جهانی برای درک صحیح تهدیدات دفاعی ضرورت دارد

آمادگی مجلس ایران برای برگزاری نشست فوق‌العاده کمیته دائمی فلسطین

رئیسی بر تسریع در اجرای پروژه ریلی تهران-مشهد تاکید کرد

آرشيو کل اخبار