menusearch

کنعانی: بازگشت روابط ایران و عربستان، آثار مختلفی دارد

۱۴۰۱/۱۲/۲۲ دوشنبه
کنعانی: بازگشت روابط ایران و عربستان، آثار مختلفی دارد
کنعانی: بازگشت روابط ایران و عربستان، آثار مختلفی دارد

 

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان گفت: بازگشت روابط طبیعی ایران و عربستان آثار مختلفی برای دو کشور و منطقه دارد.

 

 

به گزارش خبرگزاری صراط المستقیم،  آقای ناصر کنعانی در ادامه نشست خبر هفتگی خود گفت: خوشبختانه به حسن نیتی که در دو طرف وجود داشت و نقش آفرینی دولت چین در این نشست به از سرگیری روابط دو کشور رسیدیم.

 

وزرای خارجه ایران و عربستان دیدار می‌کنند
سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: بلافاصله بعد از امضای بیانیه مشترک قرار شد روابط سیاسی دو کشور صورت گیرد و ظرف دو ماه باقی امور انجام شود. در همین چارچوب وزارت خارجه دو کشور هم در حال فراهم کردن مقدمات تماس و دیدار دو وزیر خارجه هستند.
آقای کنعانی درباره نقش چین در توافق ایران و عربستان افزود: طبیعتا نقشی که چین ایفا کرد نقش حائز اهمیتی است و نشان داد چین ظرفیتی دارد که برای ایجاد ثبات و صلح در منطقه ایفا کند و با توان خوب از این ظرفیت استفاده کرد.
سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: اینگونه نقش‌ها از منظر ایران قابل تقدیر است چرا که ایجاد صلح و ثبات در منطقه به تامین منافع همه کشور‌ها کمک می‌کند. توافقی که بین ایران و عربستان انجام شد می‌تواند آثار مختلفی داشته باشد، هم در بازگشت طبیعی روابط ایران و عربستان و همچنین گسترش همکاری‌ها.
وی با تاکید بر اینکه این موضوع به تقویت همکاری در منطقه برای تامین صلح در منطقه کمک خواهد کرد. افزود: امنیت در منطقه حتما به نفع همه کشور‌ها است.
سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: نقشی که دولت چین ایفا کرد علاوه بر تقویت روابط دو کشور به زمینه سازی برای تامین منافع همه طرف‌ها از جمله چین کمک می‌کند.

کنعانی: پیگیر پول‌های بلوکه شده هستیم
سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: پیگیر پول‌های بلوکه شده هستیم.
آقای ناصر کنعانی در ادامه نشست خبر هفتگی خود افزود: این بحث یکی از موضوعات اساسی مورد توجه ما است که با اهتمام جدی در حوزه‌های سیاسی قابل پیگیری است.
سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: ما راجع به اصل بلوکه کردن این پول‌ها معترض هستیم و دولت آمریکا چنین حقی را ندارد که در مناسبات دوجانبه ایران و دیگر کشور‌ها مداخله کند و از ابزار‌های غیرقانونی برای ایجاد خلل استفاده کند.
وی تصریح کرد:‌ ایران در مذاکراتی که در حال انجام است این موضوع را پیگیری می‌کند، روند مثبت است.
آقای کنعانی گفت: در ارتباط با عراق روند مناسبات ما از این قاعده مستثنی است. در این زمینه دولت عراق متعهد است و تلاش‌های حداکثری انجام داده است.


کنعانی: موضوع یمن مربوط به خود یمنی‌هاست
سخنگوی وزارت خارجه با ابراز امیدواری از اینکه فضای جدید تاثیر مثبتی برای پایان دادن به جنگ یمن بگذارد گفت:‌موضوع یمن مربوط به خود یمنی‌ها است و آن‌ها در این زمینه اختیار دارند.
آقای ناصر کنعانی در ادامه نشست خبر هفتگی خود افزود: موضوع یمن همواره یکی از اولویت‌های ایران است و طبیعتا این انتظار است که با فضای مثبت جدید این تحول بتواند نتایج خوبی هم در ارتباط با موضوع یمن داشته باشد.
سخنگوی وزارت خارجه گفت: ما از آغاز معتقد بودیم که جنگ راهکار نیست و خسارت برای هر دو کشور و کل منطقه دارد و همواره ایران ابتکار عمل سیاسی را مطرح کرده است.
آقای کنعانی در ادامه گفت: در ارتباط با لیبی هم گفتگو‌های خوبی برقرار است و در دیدار سفیر غیرمقیم ایران با وزیر خارجه لیبی، در خصوص موضوعات مورد اهتمام دو جانبه از جمله از سرگیری فعالیت سفارت‌های دو کشور تبادل نظر خوبی انجام شد و امیدواریم شاهد از سر گیری فعالیت سفارت دو کشور باشیم.

آخرين اخبار

فوت ۱۲ نفر و شناسایی ۹۵۷ بیمارجدید کرونایی درکشور

بازرسی عامل تحرک، پویایی و تحول در سازمان انتظامی کشور

تاکید عراق بر نقش مهم ایران در حل و فصل چالش‌های منطقه

ادامه همکار‌های جمعیت هلال احمر با مجموعه حج و زیارت

تشریح فرآیند بررسی لایحه بودجه در گفتگوی تلویزیونی رئیس مجلس

دیدار رئیس جمهور بلاروس و هیئت همراه با رهبر انقلاب

نقشه راه روابط راهبردی ایران و بلاروس، آینده متفاوتی را رقم خواهد زد

رئیس قوه قضاییه از عفو ۸۲ هزار نفر خبر داد

امضاء تفاهم نامه مشترک همکاری اقتصادی ایران و عراق

توزیع میوه تنظیم بازاری شب عید از فردا

کنعانی: بازگشت روابط ایران و عربستان، آثار مختلفی دارد

مشکلات سامانه تخصیص لاستیک برطرف می‌شود

نوروز امسال به طور ویژه باید سرقت را مهار و کنترل کنیم

شناسایی ۶۸۶ بیمار جدید کرونایی در کشور

افزایش استخدام و تبدیل وضعیت فرزندان ایثارگران و جانبازان

کاهش قیمت کالاها ادامه دارد

از دل تحریم‌ها انواع ماهواره را به آسمان فرستادیم

آرشيو کل اخبار