menusearch

تشکیل کارگروه مشترک کمیسیون صنایع و وزارت صمت درباره قیمت خودرو

۱۴۰۰/۹/۲۲ دوشنبه
تشکیل کارگروه مشترک کمیسیون صنایع و وزارت صمت درباره قیمت خودرو
تشکیل کارگروه مشترک کمیسیون صنایع و وزارت صمت درباره قیمت خودرو

 

سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس با اشاره به نشست فوق‌العاده این کمیسیون در پی گرانی خودرو، از تشکیل کارگروه مشترکی از اعضای کمیسیون یادشده و وزارت صمت برای آنالیز قیمت تمام شده خودرو خبر داد.

به گزارش رسانه خبری صراط المستقیم ، روح اله عباس پور در تشریح نشست فوق‌العاده دیروزکمیسیون صنایع و معادن مجلس، به حضور رضا فاطمی امین وزیر صنعت، معدن و تجارت، رئیس هیات عامل سازمان ایدرو، مدیرعامل سایپا و قائم مقام اجرایی مدیرعامل ایران خودرو در این جلسه اشاره کرد.
نماینده مردم بوئین زهرا و آوج افزود: در پی افزایش ۱۸ درصدی قیمت خودرو و نارضایتی مردم از این اقدام نشست فوق العاده کمیسیون صنایع و معادن با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت برگزار شد و نمایندگان در این جلسه اعتراضات خود را به این اقدام اعلام کردند.
وی با اشاره به اینکه به زعم نمایندگان در شرایطی که دولت در ایران خودرو تنها ۶ درصد سهام دارد، نباید مدیرعامل این واحد تولیدی توسط دولت مشخص شود، تصریح کرد: برای ارتقای کیفیت و جلوگیری از افزایش قیمت باید واردات خودرو انجام شود، حتی براساس نظرسنجی انجام شده نیز ۸۴ درصد مردم همین نظر را دارند.
سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن با اشاره به اظهارات وزیر صنعت، معدن و تجارت در این نشست، تصریح کرد: براساس گزارش ارائه شده، در حال حاضر خودروسازان ۸۵ هزار میلیارد تومان زیان انباشته و ۱۱۵ هزار میلیارد تومان به مردم، قطعه‌سازان و بانک‌ها بدهی دارند.
عباسپور ادامه داد: وزیر صمت معتقد بود در صورتی که اقدامی در راستای اصلاح قیمت خودرو صورت نمی‌گرفت، زیان خودروسازان تا پایان سال به ۱۰۵ هزار میلیارد تومان می‌رسید.
وی با اشاره به اینکه وزیر صمت در نشست امروز مطرح کرد که موافق واردات خودرو در سال آینده است، اضافه کرد: براساس گزارش ارائه شده، هرچند مقرر است طی یک سال آینده سهام باقی مانده دولت در خودروساز‌ها واگذار شود، اما با توجه به تاکید نمایندگان وزیر صمت مطرح کرد که این مدت کاهش خواهد یافت.
عباسپور با بیان اینکه قیمت خودرو برای افرادی که حواله خودرو دارند، تغییری نکرده است تصریح کرد: در نشست دیروز مقرر شد کارگروهی مشترک از اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس و وزارت صنعت، معدن و تجارت تشکیل شود تا قیمت تمام شده تولید خودرو را آنالیز و هزینه‌های سربار آن را مشخص کنند، سپس درباره این موضوع تصمیم گیری خواهد شد.